A kétnaponta végzett kanülcsere fontossága

szerző: Dr. Niederland Tamás - Diabetes
megjelent:

A hatásos pumpakezelés egyik fontos feltétele a megfelelő időben és módon végzett kanülcsere. Az inzulinpumpa-kezelés sikerességének alapfeltétele a 2, maximum 3 naponta megfelelő módon végzett kanülcsere!Ez a mondat minden oktatáson, gondozáson elhangzik, mégsem rögzül, mégsem tudatosul sokakban

A kanülcsere előnye a hagyományos inzulinkezeléssel szemben

Miért mondjuk, miért kérjük ezt folyamatosan, már-már unalomig ismételve? Az igaz, hogy minden tűszúrás kellemetlen, fájdalommal jár. De ne feledjük, a hagyományos tollas inzulinkezelésben részesülők átlagban napi ötször szúrják magukat, ez évi 1860 szúrást jelent! Ehhez képest, ha az optimális 2 naponta végzett kanülcserét számoljuk, akkor egy pumpás betegnek évente körülbelül „csak” 180-szor kell megszúrnia magát. Ez azért igen jelentős különbség!

Miért nem lehet kevesebb szúrással megúszni?

Mert hiába használjuk a legmodernebb, legdrágább pumpát, hiába van – akár több – zseniálisan beállított bázisprogramunk, hiába van a tartályban a világ legjobb minőségű inzulinja, hiába nem felejtette el valaki beadni a bólusokat, hiába mér valaki naponta 6–8-szor vércukrot, hiába van rajta a szenzor hetekig...

Ha nem szívódik fel megfelelően az inzulin a bőr alatti kötőszöveti-zsírszöveti rétegből, az bizony magas, 15–25 mmol/l közötti vagy még magasabb vércukorértékeket eredményez.

Amikor sikeresen, jó helyre szúrtuk a kanült, nem görbült meg, nem törött meg, a bőr alatti kötőszövet-zsírszövet számára idegen anyag egy „gyulladásos” reakciót indít el a katéter körül.

Zsírszöveti atrériás véráramlás a katéter beszúrása után
1. ábra. Zsírszöveti atrériás véráramlás a katéter beszúrása után (Clausen, Diabetes Technology Therapeutics, 2009)

A gyulladásos reakció során termelődő biológiailag nagyon aktív anyagok kezdetben – a második napig – (ahogy az 1. ábrán jól látható) fokozzák a katéter körüli zsírszövetben a vér áramlását. Így a pumpa által folyamatosan bejuttatott inzulin könnyedén, szinte teljes mennyiségben felszívódik. A legjobb felszívódás, a legnagyobb artériás áramlás, ahogy az az ábrán látható, a katéter beszúrása utáni 2. napon várható. Ezt követően viszont, ahogy telik az idő, csökken a katéter körüli szövetekben a véráramlás.

Csökken az inzulin felszívódása

A negyedik napon már csak körülbelül a fele a második napon mért optimális véráramlásnak. Tehát a pumpa hiába adagolja ugyanazt a mennyiségű inzulint, mint két nappal korábban, a romló szöveti véráramlási viszonyok miatt az inzulin nem fog megfelelően felszívódni, és így nem várható tőle a vércukorértékek megfelelő szinten tartása. Ezért aztán a gondozásokon azt látjuk, hogy a kanülcsere utáni 3.-4.-5. napon a vércukorértékek már folyamatosan kúsznak fel, akár a 15–20–25 mmol/l-es tartományba.

Mindez úgy zajlik le, hogy kívülről ránézésre a kanül körül gyulladásos jel, bőrpír, duzzanat még nem látható, de a mélyebb rétegekben a kanül körül már zajlanak az előbb említett történések, aminek következtében romlik az inzulin felszívódása és emelkedik a vércukor. Ennek rövid távon gondolkodva a pumpa „elvesztése” lehet a következménye, hiszen a 4 éves kihordási idő végére nem fog teljesülni a pumpa újrafelírhatóságához előírt 8 százalék alatti HbA1c-szint. Hosszú távon pedig a magas HbA1c-szint a diabétesz késői szövődményei szempontjából jelent igen komoly veszélyt.

Kapcsolódó Inzulinpumpa - pro és kontra

Mikor végezzük a kanülcserét? Ne este

Megítélésem szerint a kanülcsere a pumpakezelés legveszélyesebb része. Milyen időpontban végezzük a cserét? Kézenfekvőnek tűnik az esti csere? A napi elfoglaltságok után, viszonylagos nyugalomban, lefekvés előtt elvégezni a műveletet? Nem! Nem ajánljuk, nem jó, nem biztonságos ez az időpont!

A kanülcsere során fordulhat elő a legtöbb technikai jellegű probléma: megtörhet, bevérezhet a kanül, légbuborékok tömege juthat be a katéterbe, ezért nem jut be az inzulin a felszívódási helyre, megszűnik a szervezet inzulinellátottsága, emiatt drasztikusan emelkedni fog a vércukor szintje, és a pumpakezelés mellett – mivel a szervezetben nincs „tartalék” inzulin és nincs közepes hatású inzulin sem – nagyon rövid idő, 4-5 óra alatt kialakulhat a rettegett ketoacidotikus kóma, amit a beteg nem fog észrevenni, ha elalvás előtt végzi a kanülcserét, mert – valljuk be – éjszaka csak ritkán mérnek a betegek vércukrot.

Így az esti lefekvés előtti kanülcserének könnyen lehet az a következménye, hogy reggelre ébreszthetetlenné válik valaki, légzése ziháló jelleget ölt, és jöhet a mentő, jöhet az intenzív osztály.

Míg ha a cserét napközben végzi valaki, nehezen elképzelhető, hogy a csere utáni órákban ne mérjen vércukrot, ne vegye észre a szokatlanul magas értékeket, ami a kanülcsere hibájára hívja fel a figyelmet.

Bőrreakciók a kanül körül

Gyulladásos reakciók Kialakulhat a kanül körül bőrpír, fájdalmas duzzanat, gennyedés, ami akár sebészi kezelést, feltárást is igényelhet. A látható gyulladásos jeleket mutató területből az inzulin felszívódása még bizonytalanabb lesz! Mit tehetünk a megelőzés érdekében? Pontosság, amiben megbízhat! Most még jobban megéri vércukormérő készülékre váltani!

Míg a penes kezelésnél nem szükséges a bőrfertőtlenítés, a pumpakezelésnél a beszúrás előtt kötelező a bőrfertőtlenítő helyes alkalmazása! Ne feledjük, nem elég a bőrre fújni a szert! Megfelelő időt is hagyni kell számára, hogy a hatását ki tudja fejteni. Tehát a bőrfertőtlenítés és a beszúrás között 1–1,5 perc mindig teljen el! Minél tovább bent marad a kanül, annál nagyobb az esélye a gennyedésnek. Tehát ez a tény is a kétnaponta végzett kanülcsere mellett szól!

Súlyos lipohipertrófiás bőrelváltozás a hason
2. ábra. Súlyos lipohipertrófiás bőrelváltozás a hason, a köldök körül (Forrás: Diabetes magazin)

Tapintható csomók, azaz lipohipertrófia

Sokszor látunk – már kozmetikai szempontból is kifogásolható – tojásnyi nagyságú, kemény tapintatú csomókat a beadási helyeken. Ennek legtöbbször a hosszú heteken, sőt hónapokon keresztül ugyanarra a helyre szúrt kanül az oka. (Ilyen rémisztő elváltozást mutat a 2. ábra.) Ezekből a „dudoros” területekből is kiszámíthatatlan lesz az inzulin felszívódása. Ha valaki ilyen bőrjelenséget észlel magán, az adott területet 6–8 hétig hagyja ki, oda ne szúrjon kanült, a többi szóba jövő területet pedig váltogassa a 3. ábrán bemutatott módokon.

Látható bemélyedések a kanülbeszúrási helyek körül, azaz lipoatrófia

A beadási helyeken észlelt 0,5–1 cm mély bemélyedések oka, hogy eltűnik a zsírszövet, természetesen befolyásolva ezzel az inzulin felszívódását. Ennek nem a helytelen szúrás az oka, itt sajnálatos egyéni kötőszöveti reakció, a kötőszövetben zajló autoimmun gyulladás jellegű elváltozások állhatnak a háttérben. A megoldás nem könnyű, próbálkozni kell az inzulin-készítmény cseréjével, bőrgyógyászati kezelésekkel.

Különböző kanülbeszúrási lehetőségek
3. ábra. Különböző kanülbeszúrási lehetőségek (Forrás: Diabetes magazin)

Összefoglalva

  • A kanülcserét mindig alapos bőrfertőtlenítés előzze meg!
  • A beszúrási helyeket a 3. ábrán vázolt módokon váltogassuk!
  • A kanülcserét 2, maximum 3 naponta végezzük, mert a beszúrást követő második naptól a kanül körüli véráramlás csökkenni fog, ezzel rontva az inzulin felszívódását!
  • A kanülcserét soha ne közvetlenül lefekvés előtt végezzük! Fontos, hogy a kanülcsere után 1,5–2 órával mérjük meg a vércukrot, mert az ekkor mért magas vércukor technikai hibára figyelmeztet.
  • A kanül körüli bőrpír, gennyedés bőrfertőzésre utal, ami tovább ronthatja az inzulin felszívódását, akár sebészi feltárást is szükségessé tehet.
  • Lipohipertrófiás, lipoatrófiás bőrelváltozásba tilos kanült szúrni!

(Diabetes - Dr. Niederland Tamás)

Diabetes, az Alapítvány a Cukorbetegekért lapja

diabetes borító 2017/3

Idén 28. éve jelenik meg a Diabetes, az Alapítvány a cukorbetegekért lapja, a Tudomány Kiadó Kft. gondozásában. A Diabetes magazin évi hat alkalommal megjelenő újság, amely a cukorbetegeknek nyújt segítséget rengeteg fontos és hasznos információval a betegség kezeléséről és megelőzéséről, életmódi tanácsokkal, oktató írásokkal, receptekkel, rejtvénnyel.

Egy diabéteszesekből és egészségügyiekből álló csapat alapította, akik szívügyüknek tartották a cukorbetegséget és az érintettek kellő tájékoztatását. A szerkesztőség neves orvosok mellett több diabéteszest is foglalkoztat.

Ma már szerte az országból háziorvosok, diabetológus szakorvosok írnak továbbképző jellegű cikkeket a kiadványba, hivatásos újságírók tudósítanak a különböző rendezvényekről. Segít eligazodni a betegeket érintő jogszabályok, mint pl. adókedvezmény, utazási kedvezmény vagy egyes felírhatósági szabályok között is.

A Diabetes kiadvány megrendelése

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
Diabetes - Dr. Kocsis Győző, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest