A 3-as típusú cukorbetegség

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A 3-as típusú cukorbetegség elnevezéssel a diabétesz mellitusz különböző formáit foglalják össze, amelyek nem sorolhatóak be egyértelműen sem az 1-es, sem a 2-es típusba.

A téma cikkei
3/1 3-as típusú cukorbetegség
3/2 Genetikai okok miatt kialakuló 3-as típusú cukorbetegség
3/3 3-as típusú cukorbetegség: hormonális okok és vírusfertőzés

Mi okozza a 3-as típusú cukorbetegség kialakulását?

A 3-as típusú cukorbetegség általában a hasnyálmirigyszövetek pusztulásának következtében alakul ki (pancreatogén diabétesz (3C típus)), amit más betegségek okoznak, és aminek eredményeként inzulinhiány lép fel. A betegségnek azonban számos egyéb oka is lehet, úgymint hormonális okok (3D típus), vírusfertőzések (3F típus), a béta-sejtek nem megfelelő működése (3A típus), immunológiai problémák (3G típus), az inzulinhatás hiányával járó genetikai betegségek (3B típus), elégtelen inzulintermeléssel járó genetikai betegségek (3H típus).

Cikksorozatunk első részében részletesen a pancreatogén diabétesszel foglalkozunk.

A pancreatogén diabétesz

A 3-as típusú cukorbetegség különböző formái közül az úgynevezett pancreatogén diabétesz a leggyakoribb. A pancreatogén elnevezés arra utal, hogy a hasnyálmirigy (pancreas) károsodása következtében már nem tud elegendő inzulint termelni. Azonban mielőtt a hormonelválasztás (endokrin funkció) korlátozódna, a betegeknek már rendszerint emésztési panaszaik vannak, mivel a beteg hasnyálmirigyben először az emésztőenzimek termelése (exokrin funkció) csökken.

Csak a betegség későbbi szakaszában veszíti el fokozatosan a hasnyálmirigy azt a képességét, hogy elegendő inzulint termeljen. A hasnyálmirigy károsodásának különböző okai lehetnek, így például:

A hasnyálmirigy gyulladása vagy műtéti eltávolítása

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás (krónikus pancreatitis) súlyos szövetkárosodáshoz vezethet, és ezáltal 3-as típusú cukorbetegség kialakulását okozza. A krónikus pancreatitis leggyakoribb oka a hosszú távú alkoholfogyasztás.

Hasnyálmirigyszövetek tumoros betegség miatti műtéti eltávolításával járó szövetveszteség szintén inzulinhiányos 3-as típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet. Daganat a hasnyálmirigyben leggyakrabban a szerv feji részénél alakul ki. Az inzulintermelő Langerhans-szigetek szerven belüli elszórt elhelyezkedése miatt, ha a hasnyálmirigyfejből távolítanak el egy tumort, akkor az inzulintermelés nem feltétlenül korlátozódik.

Az eltávolított hasnyálmirigyszövetekkel glukagontermelő A-sejtek is eltávolításra kerülhetnek. A vércukorszint szabályozása ennek következtében szintén zavart szenved. Ha ugyanis a vércukorszint alacsony, az A-sejtek glukagont választanak ki, hogy a vércukorszintet újra a normális szintre emeljék. Ha erre nincs lehetőség, akkor életveszélyesen alacsony vércukorszint (hipoglikémia) kialakulásának veszélye fenyeget.

Anyagcsere-betegségek

A mucoviscidosis, más néven cisztás fibrózis egy olyan betegség, amelyben minden nyálkahártyával bélelt szerv nyálkahártyáján a normálisnál sűrűbb váladék termelődik. A betegség következtében a hasnyálmirigy által termelt emésztőenzimeket tartalmazó váladék is rendkívül sűrű, és a szerv mirigykivezető-csöveinek krónikus pangása miatt szintén krónikus hasnyálmirigy-gyulladást okoz. Ez az inzulintermelés zavarához és 3-as típusú cukorbetegség kialakulásához vezet.

Egy másik anyagcsere-betegségben, a hemokromatózisban (bronzdiabéteszben) szenvedő betegek bélrendszeréből a normálisnál több vas szívódik fel. Ennek következtében sok szervben vas rakódik le és halmozódik fel. A hasnyálmirigyben a túlzott mértékű vaslerakódás szövetkárosodást okoz, aminek következtében 3-as típusú diabétesz alakulhat ki. Az érintettekre gyakran jellemző a bőrük barnás pigmentációja, ami miatt a 3-as típusú cukorbetegséggel kombinált hemokromatózist bronzdiabétesznek is nevezik.

Tovább Elsősegélynyújtás cukorbetegeknek

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Plósz János gasztroenterológus, Dr. Dunás-Varga Veronika belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi belgyógyász, Dr. Dunás-Varga Veronika belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest