Hogyan segíthet az életmód-terápia a cukorbetegeknek?
Az életmód-terápia a cukorbetegség kezelésének sarokköve. Akár a gyógyszeres kezelés mellett vagy - ha kezelőorvosa szerint elegendő, akkor - önmagában is fontos szerepet játszik a diabétesz kezelésében.
Leggyakrabban az alábbi tényezők befolyásolják a cukorbetegek életmód-terápiáját:
1. Ételek és étkezési szokások
Az egészséges táplálkozás az egészséges életmód alapköve függetlenül attól, hogy van-e bármilyen akut vagy krónikus betegsége. Ám amennyiben cukorbetegségben szenved, tudnia kell, hogy az élelmiszerek hogyan befolyásolják a vércukorszintjét. Nemcsak az élelmiszer típusától, hanem az étkezési szokásoktól és az elfogyasztott ételek kombinációjától is függ ugyanis, hogy normál tartományban maradnak-e az értékei.
Mi a teendő?
-
Tanulja meg a szénhidrátszámlálás és- adagolás alapjait! Ez a cukorbetegség kezelésének egyik kulcsa, ugyanis a szénhidrátok azok az összetevők, melyek a legnagyobb hatással vannak a vércukorszintre. Azoknál, akik étkezés során inzulint használnak, döntő fontosságú, hogy tudják, mennyi szénhidrátot tartalmaz az ételük, és a megfelelő mennyiségű inzulin dózist kapják.
-
Jó, ha tudja, mi számít egy adagnak. Egyszerűsítse az étkezési tervét azzal, hogy a gyakran fogyasztott élelmiszerekből feljegyzi a megfelelő adagot. Használjon mérőedényt vagy mérleget a pontos adagoláshoz és a szükséges szénhidrátmennyiség biztosításához.
-
Legyen minden étkezése kiegyensúlyozott! Ajánlott az étkezéseknél megtervezni a keményítők, gyümölcsök és zöldségek, fehérjék és zsírok arányát. Különösen fontos, hogy odafigyeljen a kiválasztott szénhidrátok típusára. Egyes szénhidrátok, mint a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák jobbak, mint mások. Ezek az élelmiszerek alacsony szénhidrát-tartalmúak, és olyan rostokat tartalmaznak, amelyek segítenek stabilan tartani a vércukorszintet. Amennyiben bizonytalan, nyugodtan forduljon dietetikushoz vagy konzultáljon orvosával annak érdekében, hogy a szükséges élelmiszerek megfelelő egyensúlyát biztosítani tudja.
-
Hangolja össze az ételeit és gyógyszereit! A terápia elkezdése előtt érdemes megbeszélnie a kezelőorvosával, hogy miként tudja a gyógyszereit és az étkezéseit helyesen összehangolni. Orvosától, dietetikusától táplálkozási ajánlást kap. Figyeljen arra, hogy ha túl keveset eszik egy étkezés alkalmával, egyes antidiabetikumok, vagy különösen az inzulin, vészesen alacsony vércukorszintet (hipoglikémia) okozhatnak.
Bővebben Diétás szabályok cukorbetegeknek
2. Testmozgás
A fizikai aktivitás a cukorbetegség kezelésének fontos része. Mozgás során az izomműködéshez szükséges energiát a glukóz szolgáltatja. A rendszeres testmozgás növeli a sejtek inzulinérzékenységét. Minél erősebben edz, annál hosszabb a hatás, de még a könnyű tevékenységek, mint a sétálás, kertészkedés vagy házimunka is javíthatják a vércukorszintet.
Mi a teendő, ha rendszeresen szeretne sportolni?
-
Beszéljen orvosával az edzéstervéről! Kérdezze arról, hogy milyen típusú testmozgást ajánl Önnek! Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb felnőttnek legalább napi 30 percet kell mozogni, lehetőség szerint a hét minden napján. Ha sokáig volt inaktív, valószínűleg szükséges felmérni az egészségi állapotát a rendszeres sport bevezetése előtt.
-
Ütemezze be a mozgást mindennapjaiba! Kérjen tanácsot hogy, mely napszakra érdemes időzíteni a testmozgást, és arról, hogyan hangolja össze a mozgást az étkezéseivel és gyógyszereivel.
-
Ellenőrizze a vércukorszintjét! Fontos, hogy edzés előtt, alatt és után is mérjen, különösen, ha inzulint vagy olyan gyógyszert használ, mely csökkenti a vércukorszintet. A testmozgás vércukorszint csökkentő hatása akár egy nappal később is észlelhető, különösen akkor, ha a testmozgás még új az Ön számára, vagy túl intenzíven edz.
-
Legyen tisztában az alacsony vércukorszint figyelmeztető jeleivel! Az émelygés, gyengeség, fáradtság, éhség, szédülés, verejtékezés, ingerlékenység vagy a szorongás is utalhat az értékek csökkenésére. Ha inzulint használ és a vércukorszintje 5.6 mmol/l alatt van, akkor kapjon be egy kis snacket, mielőtt mozogni kezdene, hogy megakadályozza a hirtelen vércukorszint esést.
-
Ne feledkezzen meg a folyadékról. Fogyasszon elegendő mennyiségű folyadékot edzés során, mert a kiszáradás is befolyásolhatja a vércukorszintet!
-
Legyen felkészült! Mindig tartson magánál harapnivalót vagy szőlőcukrot az edzés során arra az esetre, ha a vércukorszintje túl alacsony lenne!
-
Szükség szerint módosítsa a diabétesz kezelési tervet! Ha inzulint használ, valószínűleg csökkenteni kell a mennyiségét edzés előtt, vagy várnia kell egy kicsit edzés után, mielőtt beadná. Érdeklődjön kezelőorvosánál arról, hogyan lehet megfelelően változtatni a gyógyszeres kezelésén!
3. Gyógyszerszedés
A diabétesz kezelésére szolgáló gyógyszereket abban az esetben kell szednie, ha az étrend és a testedzés önmagában nem elegendőek a cukorbetegség kezelésére. Ezeknek a gyógyszereknek a hatékonysága azonban a dózis időzítésétől és mennyiségétől is függ. Az egyéb betegségére szedett gyógyszerek szintén befolyásolhatják a vércukorszintet.
Mi a teendő?
-
Tárolja megfelelően az inzulint! A helytelenül tárolt, vagy lejárt szavatosságú inzulin nem biztos, hogy hatékony. Jó, ha tudja, hogy az inzulin különösen érzékeny a szélsőséges hőmérsékletre.
-
Jelentse panaszait az orvosának! Ha a cukorbetegségére felírt gyógyszerek miatt a vércukorszintje túl alacsony vagy éppen állandóan magas, elképzelhető, hogy változtatni kell az adagoláson!
-
Vigyázzon az új gyógyszerekkel! Ha vénymentes készítményt szed, vagy orvosa egy új gyógyszert ír valamilyen más panasza (pl. magas vérnyomás vagy magas koleszterinszint) kezelésére, kérdezze meg, hogy az lehet-e hatással a vércukorszintjére. Ne feledje, hogy a folyékony állagú gyógyszereket cukorral is édesíthetik a kellemetlen íz elfedésére, ezért tájékozódjon, mielőtt bármilyen új készítményt használni kezdene.
Bővebben Inzulin vagy tabletta?
4. Betegségek
Betegség fennállása esetén a szervezet stresszhormonokat termel, amelyek segítenek a testnek a betegség elleni küzdelemben, viszont a felszabaduló hormonok megemelhetik a vércukorszintet is. Az étvágy és az aktivitás változása szintén megnehezítheti a cukorbetegség kezelését, ezért akut megbetegedések esetén körültekintően kell eljárnia, hogy vércukorértékei a normál tartományban maradhassanak.
Mi a teendő?
-
Tervezzen előre! Beszéljen orvosával, és hozzanak létre egy cukorbetegség kezelési tervet betegség idejére is. Ebben szerepeljenek utasítások arra vonatkozóan, milyen gyógyszereket kell szednie, milyen gyakran kell a vércukorszintjét mérni, továbbá hogyan kell a gyógyszeradagolást módosítani, és milyen esetben hívja az orvosát.
-
A legtöbb esetben továbbra is változatlanul szednie kell a diabétesz kezelésére használt gyógyszereit! Heveny megbetegedés esetén beszélje meg a cukorbetegség kezelését orvosával! Amennyiben hányinger, hányás miatt nem tud enni, forduljon orvosához! Ilyen esetekben előfordulhat, hogy módosítani kell az inzulinadagját, vagy ideiglenesen el kell hagynia a gyógyszer szedését a hipoglikémia kockázata miatt.
-
Tartsa magát az előírt étkezési szabályokhoz! Ha tud, étkezzen a szokásos módon – ez segíti a vércukorszint kontrollt. Igyon sok vizet vagy olyan egyéb folyadékot, ami nem ad az étrendjéhez plusz kalóriát, hogy elkerülje a kiszáradást. Ha inzulint használ, lehet, hogy cukorral ízesített gyümölcslevet vagy sportitalt kell fogyasztania, hogy a vércukorszintje ne essen le túlságosan.
5. Alkoholfogyasztás
A máj normál esetben felszabadítja a tárolt cukrot, hogy ellensúlyozza a vércukorszint csökkenését. Azonban ha a máj azzal van elfoglalva, hogy lebontsa az alkoholt, a vércukorszint nem feltétlenül kapja meg a megfelelő löketet a májból. Az alkohol röviddel a fogyasztása után alacsony vércukorszintet okozhat, és ez a hatás akár 24 órán keresztül is eltarthat.
Mi a teendő?
-
Vegye figyelembe az alkoholfogyasztás hatásait! Az alkohol súlyosbíthatja a diabétesz szövődményeit, például az idegkárosodást és a szem betegségeit, azonban ha az Ön cukorbetegsége jól kontrollált, orvosa valószínűleg egyetért azzal, hogy alkalmanként fogyaszthat kisebb mennyiségű alkoholt.
-
Ne igyon alkoholt üres gyomorra! Ha inzulint használ vagy egyéb antidiabetikus terápiában részesül, mindig egyen, mielőtt alkoholt fogyasztana, vagy az étel mellé fogyassza azt, hogy elkerülje a vércukorszint csökkenését!
-
Válogassa meg, mit iszik! A csökkentett energiatartalmú italok és a száraz borok kevesebb kalóriát és szénhidrátot tartalmaznak. Ha koktélozni szeretne, kérjen cukormentes alapanyagokból készült változatot!
-
Számolja a kalóriát! Ne felejtse el az alkoholból származó kalóriát is beleszámolni a napi bevitelbe.
-
Ellenőrizze vércukorszintjét lefekvés előtt! Mivel az alkohol jóval azután is képes alacsony vércukorszintet okozni, hogy megitta az utolsó pohár italt, ellenőrizze lefekvés előtt a vércukorszintjét! Amennyiben a vércukorszintje nem 5,6-7,8 mmol/l között van, fogyasszon el egy snacket lefekvés előtt, hogy megakadályozza a vércukorszint további csökkenését!
6. Menstruáció és menopauza
A menstruáció előtti és alatti héten bekövetkező hormonváltozás a vércukorszint jelentős ingadozásához vezethet. A menopauza időszakában a hormonváltozások szintén kiszámíthatatlan eltéréseket eredményezhetnek a vércukorszintben, ami nehezítheti a diabétesz kezelését.
Mi a teendő?
-
Keresse a szabályszerűséget! A vércukorszintmérések rendszeres nyomon követésével egy idő után előre meg tudja jósolni a menstruációs ciklushoz kapcsolódó ingadozásokat.
-
Szükség lehet a cukorbetegség kezelési tervének módosítására! Orvosa javasolhatja az étrendjének, aktivitási szintjének, vagy gyógyszerei szedésének változtatását.
-
Ellenőrizze gyakrabban a vércukorszintjét! Ha nagy valószínűséggel közeledik a menopauzához, vagy annak tüneteit tapasztalja, beszéljen kezelőorvosával arról, hogy milyen változtatások szükségesek az életmódjában, illetve a betegsége kezelésében. A menopauza tüneteit néha könnyű összetéveszteni az alacsony vércukorszint tüneteivel, ezért lehetőség szerint ellenőrizze a vércukorszintjét, mielőtt kezelni kezdené a gyaníthatóan alacsony vércukorszintet.
7. Stressz
A hosszan tartó stressz hatására felszabaduló hormonok a vércukorszint emelkedését okozhatják. Mindemellett sokkal nehezebb lehet szigorúan követni a szokásos diabétesz kezelési tervet, ha állandó pszichés nyomás alatt áll.
Mi a teendő?
-
Figyeljen minden jelre! A vércukorszint naplózásakor jegyezze fel azt is egy 1-től 10-ig tartó skálán, hogy hol áll a stresszszintje. Az adatokból világosan ki fog rajzolódni, hogy a stressz milyen rendszeres változást okoz a vércukorszintjében.
-
Tartsa kontroll alatt! Ha már tudja, hogy a stressz hogyan befolyásolja a vércukorszintjét, könnyebb lesz kordában tartani az értékeit. Alkalmazzon relaxációs technikákat, állítson fel fontossági sorrendet az Önre váró feladatok között, és szabjon határokat! Amennyire csak lehet, kerülje a stresszes szituációkat! A rendszeres testmozgás nemcsak a stresszt csökkenti, hanem a vércukorszintet is.
-
Kérjen segítséget! Ismerjen meg új stratégiákat a feszültség leküzdésére! Egy pszichológus, pszichoterapeuta vagy terápiás csoport is sokat segíthet abban, hogy azonosítani tudja, mi váltja ki Önnél a stresszt, és hogyan birkózhat meg vele hatékonyan.
Minél többet tud a vércukorszintet befolyásoló tényezőkről, annál inkább el tudja kerülni a vércukorszint ingadozást és a helyzetnek megfelelően tud cselekedni. Amennyiben gondot jelent, hogy a vércukorszintjét az ideális tartományban tartsa, kérjen további segítséget a cukorbetegségét kezelő szakemberektől!
Tovább Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése
Tovább A 2-es típusú cukorbetegség kezelése
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; Diabetes management: How lifestyle, daily routine affect blood sugar (Mayo Clinic)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos