Cukorbetegségre utaló laboreltérések
A diabetes mellitus (cukorbetegség) diagnosztikája alapvetően vérvételen alapul. A diagnózishoz vezető vérvétel mindig vénás vérből történik, nem elegendő az ujjbegy megszúrása.
Alapvetően a cukorbetegség igazolása elfogadott
- ha a nap bármely szakában mért vércukorérték 11,1 mmol/liter felett van.
- az éhgyomri vércukorérték 7,0 mmol/liter
- OGTT (orális glükóz tolerancia teszt) eredménye során a 120 perces vérvételi eredmény
A teszt lényege, hogy megmérik az éhgyomri vércukor szintjét, majd adott mennyiségű – 75 gramm – szájon át bevitt glükózt adnak vízben feloldva, és 120 perc elteltével ismételt vérvétellel megállapítják a postpandriális vércukor értéket.
Ismert cukorbetegség esetén alapvetően otthon történhet a vércukorérték kontrollja – főleg, ha ettől függően inzulin adására is szükség van – ilyen esetben az otthon használatos vércukormérő berendezésekhez kapilláris vér – tehát az ujjbegy megszúrása is elegendő.
Ha a fent említett módszerek közül valamelyik cukorbetegséget vetne fel, a vizsgálatot egy másik nap meg kell ismételni. Számos gyógyszer vagy fertőzés is befolyásolhatja az eredményeket. Ez alól az úgynevezett terhességi cukorbetegség a kivétel, itt egy magas vércukorérték bizonyítja a cukorbetegséget.
Ez a cikk is érdekelheti Mikor mondható ki valakiről, hogy cukorbeteg?
Ismert cukorbetegek esetén még két vérvételi eredmény adhat hasznos információt
- HgbA1c (hemoglobin A1c): alkalmazható az 1-es, illetve 2-es típusú diabetesben szenvedők követésére, a terápia hatásosságának, vagy a beteg együttműködésének a vizsgálatára, hiszen értéke az elmúlt három hónap átlagos vércukorértékéről ad tájékoztatást. Előnye, hogy nem szükséges éhgyomorra a vérvétel.
- Fruktózamin: szorosabb ellenőrzést tesz lehetővé, hiszen a cukorháztartás 2-3 hetéről ad tájékoztatást. Olyan esetekben is hasznos, amikor a betegnek a hemoglobint érintő betegsége is van, és a HgbA1c mérésére nincs lehetőség.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus