Bőr alá ültethető szenzorok cukorbetegeknek

szerző: Dr. Bibok György, diabetológus - Cukorbetegközpont
megjelent:

Cukorbetegeknek készült a bőr alá ültethető, mobilapplikációval összehangolható glükózszenzor, amely elődeinél jóval tovább, akár 90 napig is használható. Megkérdeztük dr. Bibok Györgyöt, a Cukorbetegközpont diabetológusát az innovatív eszközökről, újdonságokról.

Új eszközök segítségével lehetőség van a szöveti glükózszint folyamatos ellenőrzésére (CGM – Continuous Glucose Monitoring), hogy ezzel is még pontosabb képet kaphasson a beteg és kezelő orvosa a cukorháztartás állapotáról.

Az amerikai élelmezési és gyógyszerészeti szervezet (FDA) már jóváhagyta az új fejlesztést, így az hamarosan, akár már a nyár folyamán megjelenhet az amerikai piacon – írja a Gizmodo. Először 1999-ben engedélyezték a CGM-készülékek forgalmazását. A fejlesztések egyre pontosabbak, egyszerűbb a használatuk. A szenzorok többsége azonban csupán 6-7 napig képes a működésre, ellentétben az új monitorozó 90 napos használati idejével.

Nyitottak vagyunk az újdonságokra

Hazánkban a legelterjedtebb mérési módszer jelenleg is a vércukormérő készülékkel, az ujjbegyből vett vérmintából otthon történő vércukor meghatározás (SMBG-Self Monitoring Blood Glucose) – nyilatkozta kérdésünkre dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Rendszeresen kapunk hírt az új fejlesztésekről, de az áruk miatt ezek elterjedése igen lassú. A betegek nyitottak az új eszközökre, de a szöveti glükóz meghatározása esetén is szükséges a vércukormérővel történő mérés 2-4 alkalommal a pontosság megítéléséhez.

Az új fejlesztés Amerikában terjedhet még el. Nem valószínű, hogy 2020 előtt nálunk is kapható lenne társadalombiztosítási támogatással a szenzor – tette hozzá dr. Bibok György. Európában még csak néhány országban érhető el a fejlesztés, például Norvégiában.

Így működik az eszköz

A szenzort a has bőr alatti zsírszövetébe helyezik be egy egyszerű eszköz segítségével. A szöveti glükózszintet érzékelő szenzor elektronikus jeleket küld egy vevő készülékbe, amelyből kiolvasható a mért érték és utána elemezhető a glükózszint változása. A szöveti glükózszint kis késéssel tükrözi az adott időszak vércukorszintjét.

Azt, hogy kinél érdemes szöveti glükóz mérést alkalmazni, a diabetológus kezelőorvos javasolja az adott betegnek. Ilyen eset lehet például, amikor a HbA1c érték normális tartományban van, de az otthoni ujjbegyes mérésekkel jelentős vércukorszint változást tapasztal a cukorbeteg. A fejlesztés segíthet kideríteni, hogy mi okozza a vércukorszint nagymértékű változásait.

Nem minden cukorbetegnek van azonban lehetősége szöveti glükóz monitorozásra. Ilyen esetben további segítséget nyújthat az úgynevezett innovatív diabetológia/okosdiabetológia is, amely az ujjbegyes vércukormérő eszközzel mért adatokból egy központi informatikai rendszer segítségével olyan táblázatokat, grafikonokat készít, amely könnyen áttekinthetővé és érthetővé teheti az anyagcsere-állapot változásait. Ha a beteg megosztja a kezelőorvosával a hozzáférést, akkor személyes vizit nélkül is lehetőség lesz például e-mail levelezés keretében javaslatot adni a betegnek a kezelés módosítására.

Kapcsolódó Hogyan válasszunk vércukormérő készüléket?

Dr. Bibok György, diabetológusCukorbetegközpont
Dr. Bibok György, diabetológus

Cikkajánló

Krónikus alváshiány
Krónikus alváshiány

Egy éjszaka alatt nem pótolható.

Sport térdpanaszokkal
Sport térdpanaszokkal

Mit sportolhatok artrózisos térdeimmel télen?

WEBBeteg - Dr. Tänczer Tímea, diabetológus
Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus
Diabetes - Dr. Kis János Tibor
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Dr. Bibok György, diabetológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest