Miként tárolják nyáron az inzulint és a gyógyszert a cukorbetegek?

szerző: Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus - Cukorbetegközpont
frissítve:

Nyáron is gondot kell fordítani a tudatos cukorbeteg-kezelésre, egyeztetve a kezelőorvossal a terápia részleteiről: mikor és hányszor kell beadnia az inzulint, figyelve a megfelelő használat mellett a tárolásra is. Dr. Porochnavecz Mariettának, a Cukorbetegközpont diabetológusának tanácsai.

Inzulinos cukorbetegként nyáron számos kihívással találkozhat. Érdemes arra is gondolni az utazás előtt, hogy milyen helyi ételeket fog fogyasztani, mit iszik, mit és mennyit fog mozogni: például séta a városban, kocogás a tengerparton, illetve úszás a tengerben, a medencében. Ezek mind-mind befolyásolják a vércukorszintet! A fokozott fizikai aktivitás hatására akár kevesebb inzulin is elegendő lehet.

Hol és hogyan tároljuk?

Fontos kérdés az utazás előtt, hogyan tároljuk az inzulinokat a nyári melegben. Meleg, trópusi országba történő utazás során még nagyobb a jelentősége az inzulin megfelelő hőmérsékletű tárolásának. Az inzulint a közvetlen napfénytől, a hőhatástól vagy éppen a lehűléstől is óvni kell, különösen, ha nyaralásra indul. Az inzulintartalmú injekciókat, injekciós peneket felbontás előtt hűtőszekrényben (2-8 °C között) kell tárolni. Használat közben, vagy ha tartalékként magával hordja, akkor szobahőmérsékleten (max. 25 és 30 °C között) tárolandók.

Alkalmasak a tárolásra a kisméretű hűtőtáskák, de figyeljünk arra is, hogy az inzulin ne érintkezzen közvetlenül a hűtőakkuval – tanácsolja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki azt tanácsolja, hogy nyáron is figyeljen a cukorbeteg kezelésre, az inzulin használatára, egyeztetve a szakorvossal.

További hasznos tanácsok Dr. Fövényi József diabetológustól

Utazás közben mindig a kézitáskában vigye magával az inzulint. Az inzulin szobahőmérsékleten, vagy legalábbis 30 Cº alatti hőmérsékleten egy hónapig tartható. Csupán az aktuálisan nem használt ampullákat, patronokat célszerű 5-10 Cº között hűtőben tartani. Magasabb hőmérsékleten, illetve megfagyás esetén az inzulin hatását veszti.

Tudta?

  • Tilos a repülőre csomagban feladni az inzulint és a hozzátartozó eszközöket, mivel a raktérben nagyon hideg van, és az inzulinmolekulák tönkre mennek, hatástalanná válnak. Az inzulint, a vércukormérővel és a pen-el, a tűkkel együtt mindig a kézipoggyászban kell tartani.
  • Gépkocsiban, pl. a kesztyűtartóban se tároljuk az inzulint, autóbuszon pedig a csomagtartóban se, itt a meleg okozhat hatásvesztést.
  • Utazás előtt érdemes elegendő tesztcsíkkal is felszerelkezni, hiszen így tudja megfelelően kontroll alatt tartani a vércukor értékeket, a szükséges inzulin mennyiséget.

Tovább A diabétesz gyógyszeres kezelése

Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológusCukorbetegközpont
Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Vas Felícia Emese, csecsemő- és gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi belgyógyász, Dr. Dunás-Varga Veronika belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest