Vércukor-önellenőrzés cukorbetegségben

szerző: Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus - Diabetes
frissítve:

A cukorbetegség kezelésének célja, hogy a vércukorértékei közel olyan tartományban mozogjanak, mint az egészséges embereknél, és elkerülhesse a cukorbetegség heveny és krónikus szövődményeit.

A vércukorszint-önellenőrzés a diabetes mellitus gondozásának egyik legfontosabb eleme. A vércukormérés célja nem pusztán az adatok gyűjtése, hanem ezek elemzése és a szükséges terápiás változtatások meghozatala a jobb szénhidrátanyagcsere-helyzet elérése érdekében.

Újonnan felismert cukorbetegség esetén a gondozásba vételkor fel kell ajánlani a vércukor-önellenőrzés lehetőségét és a helyes mérési technika megtanítását. A vércukor-önellenőrzés segíti a cukorbeteget és kezelőorvosát, mivel késedelem nélkül tájékoztat az aktuális vércukorértékről, lehetővé teszi az éhomi (étkezés előtti) és étkezés utáni vércukor meghatározását, növeli a kezelés biztonságát a hipoglikémia (alacsony vércukorérték) felismerése révén, segítséget jelent a kezelés szükség szerinti módosításának eldöntésében, illetve annak elfogadásában. Rendszeres használatával hozzájárulhat az anyagcserehelyzet javulásához és a késői szövődmények mérsékléséhez.

A vércukormérés technikája

A vércukorszint önellenőrzésére több különböző hordozható, kisméretű, könnyen használható, rövid mérési idejű készüléket fejlesztettek ki. A legmodernebb készülékek már megközelítőleg laboratóriumi pontosságú eredményt adnak! A vércukor-önellenőrzésre használt készülékek pontossága, megbízhatósága nagy jelentőségű. A legújabb, 2013-ban publikált ISO kritériumok szigorodtak a korábbi, 2003-ban kelt változathoz képest. Ma a vércukormérő készülékek pontosságának megállapításához az ISO 15197 (2013) kritériumait kell használni. A kérdést azért kell komolyan venni, mert elterjedőben vannak olyan készülékek, amelyeknek eredete bizonytalan, pontossága kétséges, ezek használata nyilvánvalóan nem preferálható. A vércukormérő megvásárlása előtt mindenképpen kérje ki diabetológiában jártas szakember (orvos, szakápoló) véleményét.

A vércukormérőkhöz ujjbegyszúrót mellékelnek, amelynek a szúrásmélysége állítható. Legkönnyebben ujjbegyből tudunk vért nyerni. Ez a terület idegvégződésekben gazdag, ezért a vérvétel kissé fájdalmas. Nem mindegy, hol szúrunk. Tanácsos nem az ujjbegy közepén, hanem az oldalán szúrni. Egyes korszerű készülékeknél lehetőség van a kevesebb idegvégződést tartalmazó testfelületekről történő vérvételre, például tenyér, alkar, csípő, has.

Mikor és hányszor ellenőrizze vércukorszintjét?

Ez általában egyéni mérlegelést igényel: függ a kezelés típusától, az anyagcserehelyzettől és az életkörülményektől. Fontos, hogy ne csak éhgyomorra történjenek mérések, hanem étkezés után, illetve bizonyos esetekben lefekvés előtt és éjszaka is. Életmód-kezelés vagy életmód+tablettás kezelés esetén javasolt gyakoriság: hetente 3-szor 3 különböző napon mérni főétkezés előtt és utána másfél-két órával (például hétfőn reggeli előtt és után, szerdán ebéd előtt és után, pénteken vacsora előtt és után). Időnként lefekvés előtt is mérjünk!

Nagy segítség lehet önnek és kezelőorvosának, ha 3 havonta végez egy teljes képet adó mérést, például az úgynevezett „360° View Átfogó Vércukormérő Rendszer”-t használva. Ez úgy történik, hogy 3 napon át, minden főétkezés előtt, után, valamint lefekvés előtt meg kell mérni a vércukorszintet (3 nap alatt összesen 21 alkalommal). Ezen méréssorozattal teljes képet kapunk a vércukor ingadozásairól. Kiszűrhetjük a táplálkozásra, testmozgás hatására bekövetkező szélsőséges vércukorértékeket.

Rosszullétek esetén vagy rendkívüli élethelyzetekben a fentieknél gyakrabban ellenőrizze vércukorszintjét! Fontos, hogy az eredményeket az erre kialakított kezelési naplóban rögzítse, és mindig vigye magával kezelőorvosához! Ezzel nagymértékben megkönnyíti és gyorsítja az adatok áttekintését és a terápiás döntések meghozatalát. Bizonyos vércukormérő készülékeknél lehetőség van a mérési adatok számítógépre, mobiltelefonra történő letöltésére is.

A rendszeres vércukor-önellenőrzést végzők gondozását tovább segíti az interneten keresztül elérhető, felhőalapú, telemedicinális rendszer. Segítségével vércukorátlagok, tendenciák, mérési naplók, grafikonok, statisztikai adatok több felhasználó számára (orvos, szakdolgozó, beteg) – bejelentkezést követően – elérhetővé válnak. Így jelentősen felgyorsul az adatáramlás, nő a gondozás minősége. Kérje kezelőorvosa tanácsát, hogyan használhatja ezeket az eszközöket!

Mikor és hogyan mérjünk?

1-es típusú diabétesz esetén

Alaphelyzetben naponta indokolt a mérés éhomra, étkezések előtt, étkezések után és lefekvéskor. További mérés indokolttá válhat inzulinpumpa használatakor, hipoglikémia-érzéketlenség esetén, gépjárművezetéskor, fizikai aktivitás, átmenetileg kialakuló betegség, terhesség esetén, illetve a napi szokásos életmód megváltozásakor.

Inzulinterápiával kezelt 2-es típusú diabétesz esetén

Napi négy-ötször alkalmazott bázis-étkezési inzulinkezelési rendszer: az elv azonos az 1-es típusú diabétesznél leírtakkal.

Keverék inzulin: alaphelyzetben éhomi mérés naponta, egy további mérés lépcsőzetesen változó időpontban. További mérések indokolttá válhatnak hipoglikémia tünetei, gépjárművezetés, fizikai aktivitás, terhesség, a napi szokásos életmód megváltozása, illetve magas HbA1c-érték esetén.

Bázisinzulin és tabletta kombinációja esetén, valamint nem inzulintípusú injekciós készítmények alkalmazása esetén: alaphelyzetben éhomi vércukormérés naponta, egy étkezés utáni vércukormérés naponta, lefekvés előtti mérés hetente. További mérések indokolttá válnak a kezelés módosítása, hipoglikémia tünetei, gépjárművezetés, fizikai aktivitás, terhesség, a napi szokásos életmód megváltozása, illetve magas HbA1c-érték esetén.

Inzulinterápia nélküli 2-es típusú diabétesz esetén

Alaphelyzetben napi egyszeri mérés és heti egyszeri rövid profil (3-4 pontos vércukorprofil – éhomi + főétkezések utáni mérések) szükséges. További mérések indokolttá válnak hipoglikémia tünetei, gépjárművezetés, fizikai aktivitás, terhesség, a napi szokásos életmód megváltozása, illetve magas HbA1c-érték esetén. A vércukor-önellenőrzés hasznossága (anyagcserekontroll javulása és/vagy a hipoglikémia-kockázat csökkenése) csak a strukturált betegoktatás keretén belül képzelhető el. Ez azt jelenti, hogy minden esetben meg kell találni azt a módot, amellyel a mért értékek jelentősége a betegek számára kommunikálható és elfogadható.

Milyen vércukorértékek elérésére törekedjünk?

Az inzulinkezeléssel többnyire törvényszerűen együtt járó anyagcsere-labilitásra tekintettel csupán a vércukor céltartományon belül tartására törekedhetünk: ez éhgyomorra elfogadható esetben 4,0 és 6,5 mmol/l közötti, étkezés után 90–120 perccel pedig 6,0 és 8,0 mmol/l közötti értékeket jelent. Az éjszakai hipoglikémia elkerülése céljából a lefekvés előtti vércukorértéket kívánatos kicsit magasabban, 6,0–8,0 mmol/l között tartani. Amennyiben a mért esetek legalább 70 százalékában a vércukor a fenti céltartományokon belül mozog, és a HbA1c szintje az egyénileg megállapított célértéken (6,0–8,0 százalék közötti céltartományon belül a kockázat nélkül elérhető legalacsonyabb értéken) van, a vércukorkontroll jónak tekintendő.

Cukorbetegség kezelési vércukorszint-célértékek terhesség előtt és alatt

A vércukor-önellenőrzés minden cukorbeteg számára ajánlott a diabéteszgondozás keretén belül. A vércukor-önellenőrzés gyakoriságát, módját, gyakorlati kivitelezését egyénre szabottan kell megállapítani! Az ön számára elérendő vércukor- és egyéb célértéket kezelőorvosa határozza meg! A vércukor-önellenőrzés során megbízható, az ISO 15197 (2013) előírásainak megfelelő vércukormérő készülékek használata javasolt. Az 1-es típusú diabéteszben szenvedő valamennyi cukorbeteg számára szükséges a rendszeres vércukor-önellenőrzés, amely az intenzív és a pumpakezelés alapvető elemét képezi. A 2-es típusú diabéteszben szenvedő, inzulinnal kezelt cukorbetegek számára is ajánlott a rendszeres vércukor-önellenőrzés. A 2-es típusú diabéteszben szenvedő, inzulinkezelésben nem részesülő cukorbetegek számára az úgynevezett strukturált formában kivitelezett vércukor-önellenőrzés javasolt.

(Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus, Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, Győr)

Diabetes, az Alapítvány a Cukorbetegekért lapja

Diabetes 2018/2 borító

Idén 29. éve jelenik meg a Diabetes, az Alapítvány a cukorbetegekért lapja, a Tudomány Kiadó Kft. gondozásában. A Diabetes magazin évi hat alkalommal megjelenő újság, amely a cukorbetegeknek nyújt segítséget rengeteg fontos és hasznos információval a betegség kezeléséről és megelőzéséről, életmódi tanácsokkal, oktató írásokkal, receptekkel, rejtvénnyel. Egy diabéteszesekből és egészségügyiekből álló csapat alapította, akik szívügyüknek tartották a cukorbetegséget és az érintettek kellő tájékoztatását. A szerkesztőség neves orvosok mellett több diabéteszest is foglalkoztat. Ma már szerte az országból háziorvosok, diabetológus szakorvosok írnak továbbképző jellegű cikkeket a kiadványba, hivatásos újságírók tudósítanak a különböző rendezvényekről. Segít eligazodni a betegeket érintő jogszabályok, mint pl. adókedvezmény, utazási kedvezmény vagy egyes felírhatósági szabályok között is.

A Diabetes kiadvány megrendelése

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest