A cukorbetegség és a hasnyálmirigy-daganat kapcsolata

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

Van-e összefüggés a cukorbetegség és a hasnyálmirigy-daganat között? Mekkora az esélye, hogy egy cukorbetegnél hasnyálmirigy-daganat alakulhat ki? És annak, hogy ilyen daganat áll a cukorbetegség hátterében? Mit tehet egy cukorbeteg, hogy megelőzze a hasnyálmirigy-daganat kialakulását?

Számos klinikai vizsgálat igazolta a cukorbetegség és a hasnyálmirigy-daganat közötti összefüggést. Sok esetet vizsgálva majdnem kétszer gyakrabban fordul elő daganat a régóta fennálló (több mint két éve), elsősorban 2-es típusú cukorbetegség esetén. A dohányzás, alkoholfogyasztás és az elhízás mellett így a cukorbetegség is jelentős rizikófaktor a hasnyálmirigy-daganat előfordulásában.

A daganatok száma amiatt is növekedik, hogy elsősorban életmódunk (helytelen táplálkozás, túlsúly, mozgáshiány) miatt manapság egyre növekszik a 2-es típusú cukorbetegség előfordulása, amely egyébként hasnyálmirigy-daganat mellett más daganatok megjelenésére is hajlamosít.

A hasnyálmirigy-daganat nem volt ugyanakkor egyértelműen gyakoribb 1-es típusú cukorbetegek esetén.

A cukorbetegség és hasnyálmirigy-daganat közötti kapcsolat gyakorisága

Hasnyálmirigy-daganatos betegek több mint felében (akár 80%-ában!) ismert évekkel korábbról cukorbetegség vagy csökkent glükóztolerancia, de gyakran nem felismert a megelőző cukorbetegség a daganatos betegek körében. Minél régebb óta áll fenn a cukorbetegség, annál jobban fokozódik a hajlam is. Maga a daganat is okozhat természetesen csökkent inzulintermelést, a hasnyálmirigy működésének romlása révén cukorbetegséget. Ritkán a diabetesz a daganat első jele is lehet.

A hasnyálmirigy-daganat sokszor egyébként is lappangva alakul ki, vagy gyorsan növekszik és ad áttétet, ezért a daganat felismerése után az életkilátások sokszor már nagyon rosszak. Ezért is fontos, hogy 2-es típusú cukorbetegként kiemelten törődjön egészségével.

Hogyan vezethet daganathoz a cukorbetegség?

Bár a daganat kialakulásának pontos mechanizmusa nem ismert, cukorbetegség esetén feltehetően a magas vércukorszint, a sejtek inzulinra való rezisztenciája, a megemelkedett vérben mérhető inzulinszint, a fokozott elválasztású inzulinszerű növekedési faktor (IGF) jelenléte és az inzulintermelő szigetsejtek fokozott pusztulása vezethetnek a daganatos elfajuláshoz.

Állatkísérletekben egyértelműen igazolódott az inzulin és IGF növekedést és sejtosztódást serkentő hatása. Ennek fokozott jelenléte pedig hajlamosíthat a kontrollálatlanul szaporodó, daganatosan átalakult sejtek burjánzásához. Ehhez járulhat hozzá az oxidatív stressz és gyulladásos folyamatok jelenléte is.

Mit tehetünk cukorbetegként a daganat megelőzése érdekében?

Mivel előre nem megítélhető, hogy melyik cukorbetegséggel rendelkező személy esetén alakul ki hasnyálmirigy-daganat, érdemes komolyan venni a cukorbetegség kezelését, gondozását. Sok esetben a túlsúly normalizálása, a táplálkozás és diéta helyes vezetése elég lenne – akár jókezdetben még gyógyszer nélkül is – a cukorbeteg szénhidrátháztartásának rendezéséhez, a normális testsúly kialakulásához, és a számos szövődmény – többek között a daganatok – kialakulásának elkerüléséhez.

Cukorbetegség esetén tehát a megfelelően beállított vércukorszinttel és a testsúly csökkentésével lehet a daganat kialakulásának esélyét is csökkenteni.

A 2-es típusú cukorbetegségben alkalmazott gyógyszeres kezelés (pl. metformin) önmagában bizonyítottan csökkentette a daganatok kialakulását, amellett, hogy hozzájárul a rendezett szénhidrátháztartás kialakulásához és – természetesen megfelelő diéta és testmozgás mellett – segíti a testsúly csökkentését is.

Bár a daganat kialakulásában feltételezhetően szerepe van a vérben észlelhető magasabb inzulinszintnek is, nincs arra teljesen egyértelmű vizsgálati bizonyíték, hogy a kezelésben hosszú távon alkalmazott inzulin injekció magában növelné a daganat esélyét. Ugyanakkor hiányában a nem megfelelően kezelt cukorbetegség egyértelmű kiváltó tényező lehet.

Mit tehet a beteg?

  • Hagyjon fel a dohányzással!
  • Ne fogyasszon alkoholt!
  • Túlsúlyát diéta és mozgás segítségével rendezze!
  • Tartsa a megfelelő szénhidráttartalmú diétát!
  • Szedje gyógyszereit, az inzulint adja az orvosi tanácsnak megfelelően, jegyezze otthoni vércukorértékeit, és törekedjen a rendezett vércukorértékek elérésére (életmóddal és orvosi segítséggel)!
  • Járjon rendszeresen orvosi ellenőrzésre!

Tovább Hogyan segíthet az életmód-terápia a cukorbetegeknek?

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest