A vércukorszint jelentősége, mérési lehetőségei

Dr. Tänczer Tímea
szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus - WEBBeteg
frissítve:

A vércukorszint alatt a vérplazmában adott pillanatban megmért, meghatározott vércukor mennyiségét értjük. Hogyan, milyen módszerekkel történhet a vércukorszint mérése?

Éhgyomri vércukorszint mérése laborvizsgálattal

Vénás vérből laborvizsgálat során az étkezést megelőző vércukor szintjének meghatározására törekszünk.

A normál vércukorszint-tartomány: a 4,0-6,9 mmol/l, ettől eltérő ismételten kóros érték már betegségek, elsősorban cukorbetegség fennállására utal. Fontos ugyanakkor tudni, hogy normális vércukorszint mellett is fennállhat cukoranyagcsere-zavar, ha a szervezet fokozott inzulintermeléssel még képes megfelelő értéken tartani a vércukorszintet. Ez az inzulinrezisztencia.

A vércukorszint mérése standard módon, enzimatikus, glukóz-oxidációs módszerrel, laborautomaták segítségével történik. Értékét mg/dl vagy a mmol/l mértékegységben határozzák meg. Országonként változó, hogy a két mértékegység közül hogy melyiket alkalmazzák, hazánkban a mmol/l mértékegység van használatban.

Terheléses vércukorszintmérés

Terheléses vizsgálat esetén általában 75 g glukóz elfogyasztása előtt, majd 2 órával ezt követő (0’, 120’ perces) vércukorszint meghatározására kerül sor. A cukorterhelés elsősorban prediabétesz és diabétesz diagnózisára alkalmas.

Vércukor-önellenőrző készülékek

A vércukorszint-önellenőrzés során, vércukormérő készülékekkel a kapilláris vér pillanatnyi vércukorszintjét határozzuk meg. A vércukormérő készülékek diagnózisra nem alkalmasak, a vércukorszint monitorozására alkalmazzuk.

A mérés bioszenzoros (elektrokémiai) elven alapszik. A mérés során a vérmintát egy egyszer használatos tesztcsíkra helyezzük. A glükométerek teljes vérből mérnek vércukorszintet, bár a beállítás szerint a plazma glükóz szintet adják meg. A vércukormérő készülékeknek egyéni pontatlansága van, általában az eltérés a teljes vérből mért vércukorszinttől nem haladja meg a 0,5-0,9 mmol/l- t.

Folyamatos vércukor-monitorozás

A folyamatos vércukor-monitorozás során szöveti glukóz szintet határozunk meg, mely a vérben mért vércukorszinthez képest kissé eltérő, korábbi vércukor értéket mutatja. A monitor során akár napi 300 vércukor érték meghatározására alkalmas. Alkalmazható „vakon”, az adatok utólagos letöltésével és elemzésével. Valamint léteznek real-time szenzorok, melyek az aktuális vércukorszintet egy monitoron, vagy telefonon, illetve inzulinadagoló pumpán jelenítik meg.

Bővebben Vércukor-önellenőrzés - A gondozás segítője

Emelkedett éhomi vércukorszint

A normál éhomi vércukor egészséges személyekben 4,0-6,0 mmol/l közötti tartományban mozog, bizonyos országokban a felső normál érték alacsonyabb, 5,6 mmol/l-re csökkent. 6,1 és 6,9 mmol/l közötti éhomi vércukorszint esetén beszélünk az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG) fennállásáról, mely már a cukorbetegséget megelőző állapotnak tekinthető.

Kórosan magas éhomi vércukorszint

Kórosan magas éhomi vércukorszinttől általában 7 mmol/l felett beszélünk, ismételten 7 mmol/l-t meghaladó éhomi vércukorszint alapján a cukorbetegség diagnózisa megállapítható.

Emelkedett étkezés utáni vércukorszint

Az étkezés utáni vércukorszint mérésre a már ismerten szénhidrátanyagcsere zavarban szenvedőknél van jelentősége. Általában 1,5 órás evés utáni vércukorszintet ellenőrizzük. Itt a betegség súlyosságától, társbetegségektől függően megengedőbbek lehetünk, általában 7,5-8 mmol/l, bizonyos esetekben <10 mmol/l elérésére törekszünk.

Emelkedett terhelés utáni vércukorszint

A standard cukorterhelés során a 2 órás érték, amennyiben a 7,8 mmol/l-t meghaladja, károsodott glukóz toleranciáról, IGT-ről beszélünk, mely cukorbetegséget megelőző állapotnak tekintünk. 11,1 mmol/l feletti 2. órás érték már cukorbetegség fennállására utal.

Hipoglikémia

Kórosan alacsony vércukorszintről, más néven hipoglikémiáról beszélünk, amennyiben a vércukorszint 3,9 mmol/l alá esik, melyhez számos tünet, verítékezés, éhségérzés, szapora szívverés, dekoncentráltság, fejfájás, álmosság, akár zavartág társul. Bizonyos esetekben lehetnek tünetszegények is, döntően akkor, ha a cukorbetegeknél a gyakori hipoglikémiák miatt a hipoglikémia érzet részben vagy teljesen kiesik.

A kórosan alacsony vércukorszint oka leggyakrabban cukorbetegekben a gyógyszeres kezelés és az étkezés nem megfelelő összehangolása, illetve jelentős fizikai aktivitás. Ritkán nem cukorbetegeknél is fellép, ekkor beszélünk spontán hipoglikémiáról, ennek részletes kivizsgálása és kezelése endokrinológiai szakfeladat.

Tovább A hipoglikémia - Mi történik, ha leesik a cukrunk?

Dr. Tänczer Tímea, diabetológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus

Cikkajánló

A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus
WEBBeteg - Dr. Laczkó Andrea diabetológus; Cs. K. fordító
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest