A prediabétesz felismerése és kezelése

Dr. Tänczer Tímea
szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus - WEBBeteg
frissítve:

A prediabétesz a cukorbetegséget megelőző előállapot összefoglaló elnevezése. Prediabétesz esetén már fennáll valamilyen mértékű, rejtett szénhidrát-anyagcserezavar, amely leginkább véletlenszerűen vagy szűrővizsgálatok során kerül felismerésre.

Ebben az esetben a vércukorszint már a normál szintet időszakosan meghaladja, de az eltérések kismértékűek, ezért nem merítik ki a cukorbetegség fogalmát. A folyamat sokáig rejtetten halad előre, tünetmentes, ezért fontos a veszélyeztettek szűrése.

Kik a leginkább veszélyeztetettek? - Rizikófaktorok

Ha van a családjában ismert cukorbeteg, igen nagy az esélye, hogy a betegség az Ön esetében is kialakul. Fontos a kialakulásában a genetikai faktorok mellett a környezeti tényezők szerepe is.

A magyar lakosság mintegy 40%-a túlsúlyos. Túlsúly esetén jellemző az inzulinrezisztencia, hiperinzulinaemia kialakulása. A nem megfelelő, mozgásszegény életmód is hozzájárul a cukorbetegség előállapotainak korai kialakulásához.

Mit jelent pontosan a prediabétesz?

A prediabétesz összefoglaló név magában foglalja az emelkedett éhomi vércukor (IFG) és a csökkent glukóztolerancia (IGT) fogalmát.

Az IFG esetében az éhomi vércukor 6,1 mmol/l-nél nagyobb, azonban nem éri el a 7 mmol/l-t.

Az IGT diagnózisához a cukorterhelés elvégzése is szükséges. Ebben az esetben a 75 g glukózzal végzett orális cukorterhelés 2 órás értéke a 7,8 mmol/l-t meghaladja, de a 11,1 mmol/l-t nem éri el.

A prediabétesz esetén megnő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, és életmódváltás hiányában 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezet.

Milyen kezelésre, teendőkre van szükség prediabétesz esetén?

Legfontosabb a korai felismerés és életmódváltás, szükség esetén a gyógyszeres kezelés bevezetése. Irodalmi adatok alapján intenzív életmódváltással a cukorbetegség kialakulásának kockázata 51 százalékkal csökken, míg a metformin kezeléssel ezt kombinálva a kockázat 58 százalékkal mérsékelhető.

Életmódváltás alatt a mediterrán típusú diétát, alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztását értjük. Ajánlatos a zöldségek mennyiségének növelése, kisétkezésekre gyümölcs fogyasztása. Megfelelő fehérjebevitel, és az egyszeresen telítetlen zsírsavak, olívaolaj, tengeri halak fogyasztása is a diéta része. Érdemes az elfogyasztott ételek szénhidráttartalmát számolni, egyszerre kisebb mennyiségű szénhidrátot bevinni a szervezetbe.

Klasszikusan a 160 g napi szénhidrátbevitelt javasoljuk túlsúlyos prediabéteszesek kezelésére, amennyiben azonban az alap anyagcsere jelentősebb kalóriabevitelt igényel az extrém túlsúly vagy a jelentős fizikai aktivitás következtében, akkor ettől eltérő mennyiségű szénhidrátfogyasztás is javasolható.

Mielőtt még a számolás teljesen elvenné a kedvét a diétától, jó hír, hogy számos internetes oldal és applikáció segíti a céljai elérését, segít a kalória- és szénhidrátszámolásban, és étkezési naplót is vezethet. Segítségével könnyen rájöhet saját hibáira, vagy a dietetikus segítségével javíthat még az esetleges hibáin.

Rendszeres testmozgással a diéta eredményessége fokozható. Javasolt kardio típusú mozgás végzése, könnyen kiszámítható az a pulzusszám, amit elérve ideális az izommunka. A mozgás az egyik legjobb tényező, mely az inzulinérzékenységet fokozza.

Az életmódkezelés bevezetésével a cukorbetegség kialakulása megelőzhető, késleltethető.

Dr. Tänczer Tímea, diabetológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest