Mikor mondható ki valakiről, hogy cukorbeteg?
A cukorbetegség nem egységes kórkép. Több okból alakulhat ki, ennek megfelelően lefolyása és kezelése is eltérő lehet.
Az Amerikai Diabetes Társaság (ADA) 1998-ban adott ki egy ajánlást arra vonatkozólag, hogy a vércukorszint mely határok közt normális, illetve mikor mondható ki a cukorbetegség.
-
Ezek szerint a normális éhgyomri vércukorszint kevesebb mint 6,1 mmol/l.
-
Ha ez az érték 6,1 mmol/l és 7,0 mmol/l közé esik, még nem cukorbeteg az egyén, de emelkedett éhgyomri vércukor állapítható meg nála (IFG). Ez már emelkedett rizikót jelent a később kialakuló valódi cukorbetegségre és a később kialakuló szövődményekre nézve is.
-
Ha az éhgyomri vércukorszint 7,0 mmol/l-nél magasabb, felmerül a cukorbetegség diagnózisa, ezt azonban egy másik alkalommal történő éhgyomri vércukorméréssel meg kell erősíteni.
A megerősítő vizsgálatok közé tartozik pl. a cukorterheléses vizsgálat. Ilyenkor, felnőttnél 75 gr, gyermekeknél 1,75 gr x tskg szőlőcukoroldattal itatják meg a pacienst. Megmérik a vércukorszintet kiinduláskor, és 2 órával a szőlőcukor elfogyasztása után.
A cukorterheléses vizsgálat
Normális az eredmény, ha a 2 órás vércukorszint nem haladja meg a 7,8 mmol/l-es értéket. Csökkent cukortűrő képességről (IGT) beszélünk, ha a 2 órás érték 7,8 mmol/l - 11,1 mmol/l között van. Ekkor már - hasonlóan az IFG-hez - fokozott a beteg rizikója a valódi cukorbetegség kialakulására. Ha a 2 órás érték 11,1 mmol/l felett van a cukorbetegség valószínű.
A cukorterheléses vizsgálatot tilos olyan esetben elvégezni, ha a cukorbetegség egyértelműen fennáll.
Természetesen egy vizsgálatot mindig meg kell erősíteni később, ha a leletek nem egészen egyértelműek, mielőtt a diagnózist kimondanánk.
Az úgynevezett inzulinrezisztencia esetén a vércukorszint a normál tartományban tartózkodik, azonban ezt csak fokozott inzulintermeléssel képes átmenetileg fenntartani a hasnyálmirigy. Éppen ezért vizsgálhatják a vércukor mellett az inzulin szintjét is: amennyiben a vércukorszint normális, ám az inzulinszint magas, az már a cukorbetegség "előszobájának" tekinthető.
Tovább Bővebben a cukorbetegség tüneteiről
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus