Hogyan erősíthetik a cukorbetegek az immunrendszerüket?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

A cukorbetegek sokkal hajlamosabbak a test bármely területén kialakuló fertőzésekre, mint a diabéteszben nem szenvedők. Ráadásul a fertőzések nemcsak gyakoribbak, de általában komplikáltabbak és nehezebben kezelhetők náluk. Ez azért van, mert a cukorbetegség befolyásolja az immunrendszert.

Hogyan befolyásolja a cukorbetegség az immunrendszert?

A cukorbetegek immunrendszere sejtszinten sérült vagy hibás. A szervezet védekezőképességéért felelős sejtek nem pusztítják el a behatoló mikroorganizmusokat a magas cukorszintű környezetben. Amint a vércukorszint a normális tartományba kerül, az immunválasz gyorsabb és a szervezet képes megakadályozni a fertőzést.

Az élesztőgomba-fertőzések a cukorbetegségben azért is gyakoribbak, mert az élesztősejtek hajlamosak a cukorbetegségben szenvedők sejtjeihez való tapadásra.

Lehet-e az immunrendszert erősíteni cukorbetegség esetén?

Az 1-es típusú cukorbetegség természeténél fogva autoimmun betegség, ahol az immunrendszer megtámadja a hasnyálmirigy béta-sejtjeit és képtelenné teszi azokat az inzulin előállítására.

A 2-es típusú cukorbetegség – bár általában nem autoimmun rendellenességként gondolunk rá – olyan kombinált folyamat, ahol amellett, hogy nem termelődik elég inzulin, a szervezet rezisztenssé válik a saját inzulinjára, így az felhasználhatatlanná válik.

Ez az immunrendszert többféleképp befolyásolja. A magas vércukorszint hozzájárul mind az 1-es, mind a 2-es típusú cukorbetegek fertőzéseihez és egyéb megbetegedéseihez, ami az immunválaszban fontos szerepet játszó fehérvérsejtek csökkent működésének eredménye.

Mivel a gyenge immunválasz a magas vércukorszinthez köthető, ennek kontrollálása a kulcs ahhoz, hogy cukorbetegség esetén is ép maradjon az immunrendszer.

Immunitásnövelés természetesen

Ide tartozik a helyes táplálkozás, az elegendő mennyiségű pihenés és testmozgás, valamint az immunerősítő ételek fogyasztása.

Étrend-kiegészítők/gyógyszerek alkalmazásáról egyeztessen orvosával!: Beszéljen kezelőorvosával, mielőtt bármilyen olyan kiegészítőt vagy gyógyszert kezdene szedni, melynek a célja az immunitás fokozása! Bizonyos készítmények kölcsönhatásba léphetnek a már szedett gyógyszereivel, ezért fontos, hogy egyeztessen orvosával!

Immunerősítő ételek: Cukorbetegként sokkal inkább oda kell figyelni az élelmiszerek szénhidrát- és zsírtartalmára, az adagok méretére, valamint az étkezések idejére is. Tartózkodjon a feldolgozott élelmiszerektől, és fogyasszon elegendő rostot, ami segíti a vércukorszint stabilizálást, akárcsak a megfelelő mennyiségű, cukormentes folyadék fogyasztása. A legfontosabb immunerősítők az alábbiak:

  • C-vitamin: zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával juthat hozzá
  • E-vitamin: teljes kiőrlésű gabonákban és diófélékben található
  • Omega-3-zsírsavak: a lenmagban és egyéb magolajokban, zsíros halakban (makréla, tonhal, szardella, lazac) megtalálható antioxidáns
  • cink: babbal és pulykahússal bevihető immunstimuláló
  • szelén: a napraforgómagban, teljes kiőrlésű rizsben és csirkehúsban található meg
  • hagyma, fokhagyma: antioxidáns hatásúak
  • kurkuma
  • gyömbér: gyulladáscsökkentő, emésztést javító
  • probiotikus joghurt
  • flavonoidok: teában és citrusfélékben található
  • gomba: rostban, szelénben és rézben gazdag, fokozza a citokinek termelését a fertőzések leküzdésére
  • csirkeleves: fehérje-, vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően immunerősítő

Testmozgás: Cukorbetegként nagyon fontos, hogy naponta legalább 30 percet mozogjon! A séta, úszás vagy kerékpározás nemcsak az immunrendszert erősíti, de segíti az egészséges testsúly elérését, fenntartását is, pozitívan hat a szív és keringési rendszer egészségére. A súlygyarapodás fokozza a szövetek gyulladásának kockázatát, ami csökkenti az immunválaszt! A cardio mozgás mellé iktasson be erősítő edzéseket is!

Bővebben Mire figyeljen a cukorbeteg sportolás közben? Mik a veszélyei?

Alvás: Az alváshiány fokozza a kortizol és zsírsavak szintjét a szervezetben, súlygyarapodást okoz és 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. Kerülje lefekvés előtt a koffein- és alkoholfogyasztást, valamint keresse fel orvosát, ha alvási szokásában változást tapasztal! Cukorbetegeknél gyakoribb az alvási apnoe és a hozzá kapcsolódó szívbetegségek.

A dohányzásnak és alkoholnak az elhagyása: Cukorbetegként a keringési rendszer is sérül, ezt a dohányzás tovább rontja, növelve a stroke, a rák, a légúti és krónikus megbetegedések kockázatát. A nikotintapasz vagy a nikotinos rágógumi is segíthet a leszokásban.

Az alkoholfogyasztás nehezíti a cukorbetegség kezelését, magas szénhidráttartalma miatt növeli a vércukorszintet, fokozza a fertőző betegségek kockázatát.

Stresszkezelés: A kortizol stresszhormon növeli a szív- és érrendszeri betegségek és az elhízás, ezáltal az inzulinrezisztencia kockázatát, míg az adrenalin csökkenti a fehérvérsejt-termelést és növeli a vércukorszintet, így a betegségek kockázatát is. A rendszeres testmozgás, jóga, meditáció, mélylégzés vagy terápián való részvétel csökkenti a stresszt és növeli az immunitást.

Az immunrendszer erősítése a vércukorszint csökkentésével, túlsúly esetén a testsúly 5-7%-ának leadásával, és a fent leírtak betartásával bizonyos esetekben akár meg is fordíthatja az állapotát!

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító;
Can You Increase Your Immunity If You Have Diabetes? (thediabetescouncil.com)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest