Diabéteszszűrés: mikor ajánlott ellenőriztetni a vércukorértékeit?
A cukorbetegség becslések szerint kétszer annyi embert érint Magyarországon, mint amennyi a felismert esetek száma, így az időben történő felismerés érdekében fontos a szűrővizsgálatok elvégzése. Kinek és mikor ajánlott diabéteszszűrésre látogatnia? Mikor kell megismételni a vizsgálatot? Cikkünkben összefoglaltuk a legfőbb tudnivalókat.
Tünetek esetén: minél előbb
Amennyiben a diabéteszre utaló tüneteket tapasztal, érdemes minél előbb megjelennie egy diabéteszszűrésen.
A cukorbetegség klasszikus tünetei között megemlíthető
- a megnövekedett vizeletmennyiség,
- az állandó szomjúságérzés (rendszeres folyadékbevitel mellett),
- a megmagyarázhatatlan fogyás,
- fáradtság,
- időnkénti homályos látás,
- nehezen gyógyuló sebek
- gyakori, visszatérő fertőzések
Amennyiben a fenti tünetek mellett az elvégzett laborvizsgálat is a cukorbetegségre utal, elegendő a diabétesz diagnózisának megállapításához, míg tünetszegény esetekben két, különböző időpontban végzett vizsgálat indokolt.
A veszélyeztetett csoportokban: tünetek nélkül is évente
A szűrés ajánlott mindenkinek, aki az alábbi rizikófaktorokkal rendelkezik, mivel náluk az átlagtól magasabb a cukorbetegség kialakulásának kockázata:
- Elmúlt 45 éves
- Túlsúlyos
- Családjában előfordul cukorbeteg
- Magas vérnyomásos betegsége van
- Szív-és érrendszeri betegsége van
- Mozgásszegény életmódot folytat
- Volt terhességi diabétesze, illetve a gyermek 4000 g fölötti súllyal született
- Bizonyos gyógyszereket szed rendszeresen (glucocorticoidok, tiazid-típusú diuretikumok, antipszichotikumok, interferon-alfa)
Fontos, hogy egyetlen magasnak mondható vércukorérték esetén nem mondható ki a cukorbetegség megléte. Ha a vizsgálat pozitív eredményt hoz, szükséges még egy ismételt vizsgálat elvégzése a diagnózis kimondásához és a kezelés megkezdéséhez. Ha a vizsgálat eredménye negatív, akkor a fokozott kockázatra való tekintettel éves rendszerességgel indokolt a szűrés megismétlése.
Tünetmentesség esetén, mindenki másnak
A szűrővizsgálatok elvégzése nem csak a nagykockázatú, illetve tüneteket tapasztaló személyek esetében ajánlott, hanem minden 40 év feletti, magát egészségesnek érző személy részére is javasoltak. A diabétesz ugyanis a betegség korai szakaszában gyakran még nem okoz panaszokat, sokszor már csak a szövődmények kialakulása után derül fény a betegség fennállására, ráadásul egyre több esetben jelentkezik már fiatalabb életkorban is.
Ezért érdemes mindenkinek 3 évente felkeresnie orvosát újabb szűrővizsgálat miatt, vagy részt venni a szervezett szűréseken, hiszen a megelőzés és a minél korábban megkezdett kezelés (prediabétesz esetén) rendkívül fontos a későbbi szövődmények megelőzése érdekében.
Tovább
- Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai
- Ezek a cukorbetegség tünetei, figyelmeztető jelei
- A vércukorszint jelentősége, mérési lehetőségei
- Terheléses cukorvizsgálat (OGTT)
- HgbA1C - Mit jelent az értéke a laborleletben?
- Vércukor-önellenőrzés cukorbetegségben
Forrás: Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szakmai irányelve
Lektorálta: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus