A cukorbetegek 30 százalékának keringési betegsége is van

szerző: Fazekas Erzsébet, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

A 2-es típusú diabéteszes páciensek közül minden harmadiknál idővel szív- és érrendszeri kór is kialakul. Az érintetteknél ez szinte mindig (tíz esetből kilencszer) érelmeszesedéssel (arterioszklerózissal) együtt járó betegséget jelent - állapította meg egy 10 ezer egyén bevonásával nemrégiben zajlott kutatás (Capture vizsgálat), amit öt kontinens 13 országában, köztük Magyarországon végeztek.

A 2-es típusú cukorbetegek kezelését és szív-érrendszeri szövődményeiket kívánták felmérni a szakemberek szerint úttörőnek számító tanulmány készítői. Adatokkal igazolták, hogy tíz olyan diabéteszes közül, akit érint az érelmeszesedés, csak kettő van olyan vércukorszint csökkentő terápián, amely bizonyítottan, egyértelműen képes kisebbíteni a kardiovaszkuláris kór kialakulásának kockázatát.

Holott esetükben is igaz, hogy az érelmeszesedés kiváltó oka a vérben megjelenő különféle anyagok (pl. zsírok, koleszterin) érfalban való felhalmozódása, ami szűkíti az erek keresztmetszetét, evvel gátolva a véráramlást. Ez az állapot növeli annak kockázatát, hogy szívroham, agyvérzés következhet be.

Bővebben A cukorbetegség szív- és érrendszeri szövődményei

A betegeknek pedig jobban kellene ismerniük a rájuk érvényes rizikót

A vizsgálat eredményei főként azok számára jelentősek, akik alanyként vagy orvosként vesznek részt a terápiában. Az adatokból is világos, a kezelteknél kifejezetten gyakori a szív-, érrendszeri betegség, mégis, többségüknél nem zajlik olyan vércukorszint csökkentő kezelés, ami egyértelműen kisebbítené az életet potenciálisan veszélyeztető kardiovaszkuláris (CV) esemény rizikóját. A 2-es típus kezelése során elvárás, hogy aktív szűréssel, központi tényező legyen a szív- és érrendszeri betegség esélyére is figyelni – ez az orvosi oldal. A betegeknek pedig jobban kellene ismerniük a rájuk érvényes rizikót. Ma már az igazolt kardiovaszkuláris előnyökkel járó kezeléssel való kockázat csökkentés számos terápiás irányelvben megfogalmazódik”, mondta a kutatásban részt vevő dr. Ofri Mosenzon (Hadassah Egészségügyi Központ, Izrael).

A vizsgálat volt az első alkalom, hogy az alap és szakorvosi ellátásért felelős intézmények bevonásával történt az említett betegcsoport tagjait érintő szív- és érrendszeri kórfolyamatokra vonatkozó adatgyűjtés. Mindez azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a diabetológiai kezelést a szakemberek mellett főként az alapellátásért felelős orvosok végzik.

A diabéteszesek rokkanttá válásáért, haláláért főként a CV kórok felelnek. A két betegség közti kapcsolat jelentőségére azonban nemzetközi szinten a közelmúltig nem figyeltek eléggé a gyógyítók. A folyamatos kutatás, így a CAPTURE tanulmány elkészülte is segíthet abban, hogy az egészségügyi szakma, átfogóbb ismeretek birtokában, megfelelőbb kezelést nyújtson a betegcsoportnak”, reméli Stephen Gough, vezető tudományos szakértő (Novo Nordisk).

A CAPTURE tanulmányban az ateroszklerózis definíciója vonatkozott az agyi érrendszeri (beleértve a nyaki artéria), a szívkoszorúér betegségeire, illetve a perifériás artériás kórokra, elváltozásokra. A közel 10 ezer 18 évnél idősebb 2-es típusú diabéteszes páciens – aki legalább már 180 napja kapta meg a diagnózisát – Argentína, Ausztrália, Brazília, Csehország, Franciaország, Izrael, Japán, Kína, Magyarország, Mexikó, Olaszország, Szaúd-Arábia, Törökország lakosai közül került ki.

WEBBeteg logóWEBBeteg
Fordította: Fazekas Erzsébet, újságíró

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest