A HbA1c-kontroll jelentősége a diabéteszes betegek ellátásában

Dr. Tänczer Tímea
szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus - WEBBeteg
frissítve:

A hemoglobin A1c (HbA1c vagy HgbA1c) egy a szénhidrát-anyagcserére jellemző paraméter, mely 3 hónapra visszamenőleg enged következtetni a vércukorértékekre.

A HbA1c nem egyezik az önellenőrzéssel mért vércukorszinttel, vagy átlag vércukorszinttel, de eredményéből következtethetünk az elmúlt hónapok átlagos vércukorszintjére. Ha a HbA1c értéke 7%, azt jelenti, hogy vércukorszintjének átlaga az elmúlt időszakban 8,2 mmol/l volt.

A cukorbetegek gondozása során a HbA1c szerepe a kezelés meghatározása, módosítása szempontjából alapvető.

Ma már több országban az emelkedett HbA1c (>6,5%, azaz >48 mmol/mol) bekerült a cukorbetegség diagnosztikus kritériumai közé.

A HbA1c meghatározása

A vörösvértest hemoglobin komponense a cukorbetegekben a magas vércukorszint hatására módosul. A HbA1c laboratóriumi meghatározása során ezt a módosult, úgynevezett glikált formáját mérik speciális módszerrel. A cukor-hemoglobin kötés igen stabil, ezért a mért paraméter a vörösvértestek élettartamának idejéig, átlagosan 120 napig őrzi az anyagcserére jellemző szintet.

Az éhomi és az evést követő, posztprandiális vércukorértékek hatása a HbA1c-re eltérő, attól függően, hogy milyen magas a kiindulási HbA1c-szint.

Igen magas HbA1c-értékek esetén az éhomi vércukorértékek, míg a közel normál tartományban lévő HbA1c esetén inkább az étkezés utáni vércukorértékek felelősek az eredményért.

A HbA1c-mérés eredménye

A HbA1c mérése a laboratóriumokban szerte a világon egységes metodika alapján történik. 2011. április 1-jétől a HbA1c-eredményközlés a laborleleten a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően Magyarországon is megváltozott. Ennek kapcsán a százalékos meghatározás mellett mmol/mol-ban (vagy mmol/l-ben) is kifejezik az értéket. Jelenleg a leleteken általában mindkettő szerepel. Az átváltáshoz táblázat is rendelkezésünkre áll, ha szükséges.

A HbA1c célértéke cukorbetegeknél

A gondozás során az a feladat, hogy az egyéni célértékeket figyelembe véve megfelelő vércukorértékeket érjen el minden cukorbeteg. Tartósan jó anyagcserehelyzet, normoglikémia esetén a krónikus szövődmények kialakulása, illetve a már kialakult szövődmények rosszabbodása megelőzhető.

A legegyszerűbb megjegyeznünk a 7% (53 mmol/mol) értéket. Ezt tűzzük ki kezelési célként leggyakrabban. Fiatal, szövődménymentes betegnél ennél alacsonyabb, idős, társbetegséggel rendelkező cukorbetegnél ennél magasabb, akár 8% körüli érték elérésére törekszünk.

Ezért helyesebb ma már kezelési céltartományról (HbA1c 6,0–8,0%) beszélni.

A diabetológiai készítmények többségének felírása szakorvosi véleményhez és javaslathoz kötött, a szabályozás során szintén a kezelés módosításának feltétele a 7%-os HbA1c meghaladása.

Igen rossz anyagcserehelyzetet tükröz a 9%-os vagy azt meghaladó HbA1c, ebben az esetben kombinált antidiabetikus kezelés szükséges, klasszikus tünetek, mint fogyás, gyakori vizelés, szomjúságérzés esetén inzulinkezelés hozzáadása szükséges.

Megjegyzendő, hogy vérszegénység esetén, összefüggésben az alacsony hemoglobinkoncentrációval, a HbA1c értéke túlságosan alacsony, nem pontos értéket mutat.

Tovább

Dr. Tänczer Tímea, diabetológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Tudásteszt
Tudásteszt

Hogyan kezelhető a visszeresség?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Laczikó Dorottya, klinikai kutató
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest