Másodlagos cukorbetegség - Amikor más betegség szövődménye a diabétesz

Dr. Tänczer Tímea
szerző: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus - WEBBeteg
frissítve:

A másodlagos vagy egyéb diabéteszformák a diabéteszes esetek megközelítőleg 2 százalékát teszik ki. A szekunder diabétesz jellemzője, hogy egy alapbetegséghez társulóan másodlagosan alakul ki. Csoportosításuk az alapbetegségek alapján történik.

Haemochromatozis (bronzdiabétesz)

A vastárolás örökletes vagy szerzett zavara következtében kialakuló cukorbetegség-forma a haemochromatozis.

A gyakori véradásra szorulók, krónikus májbetegek (hepatitis-C-fertőzés, alkoholos májkárosodás, zsírmáj) szervezetében, illetve a genetikai eltérést hordozókban a vas felhalmozódik a szövetekben, mely inzulinrezisztenciát, illetve a hasnyálmirigy fokozott oxidatív stressz következtében kialakuló károsodását, az esetek 30-60%-ában cukorbetegség kialakulását eredményezi.

Pancreatogen diabétesz

A hasnyálmirigy nem autoimmun károsodását követő pancreatogén diabétesz az egyik leggyakoribb kórforma. Ebben az esetben gyulladás vagy daganatos betegség következtében a hasnyálmirigy endokrin és exokrin állománya is károsodik, az inzulin termelődése csökken. Hasonló állapot alakul ki a hasnyálmirigy részleges vagy teljes eltávolítását követően is. Az emésztőenzimek hiánya mellett cukorbetegség is kialakul. Igen gyakran ebben a diabétesz formában napi többszöri inzulin adására van szükség.

Endokrin hasnyálmirigy-daganatok

Ritka, hormonális aktivitást mutató, gyakran rosszindulatú daganatok, melyek gyakran társulnak cukorbetegséggel.

Glukagonoma

Igen ritka betegség, a hasnyálmirigy alfa-sejtjeiből kiinduló, gyakran malignus daganat, jellemzője a cukorbetegég mellett a mélyvénás trombózis, a depresszió, bőrgyulladás kialakulása.

A glucagon az inzulinnal ellentétes hatású hormon, mely a máj cukortermelését, a vércukor emelkedését eredményezi. A betegségre jellemző a jelentős glukagontermelés, mely cukorbetegség kialakulásához vezet.

Szomatosztatinoma

Rika, neuroendokrin daganat, mely jellemzően a hasnyálmirigyből, illetve a belekből indul ki.

Jellemző rá a cukorbetegség kialakulása, emellett epekövesség, hasmenés és testsúlycsökkenés.

VIPoma

Szintén egy ritka, hasnyálmirigy-eredetű daganat, melyet a nagyfokú hasmenés, alacsony kálium- és kloridszint jellemez, és az esetek feléhez diabétesz is társul.

Gastrinoma (Zollinger–Ellison-szindróma)

A gastrinoma a gastrintermelő sejtek daganata, mely leggyakrabban a hasnyálmirigyből, illetve a patkóbélből indul ki. Gyakran multiplex endokrin neoplázia (MEN szindróma) részjelenségeként alakul ki.

Carcinoid daganatok

Neuroendokrin daganatokhoz 50-80%-ban társul cukorbetegség kialakulása.

Jellemzően a daganatok számos, az inzulinnal ellentétes hatású anyagot, így szomatosztatint, glukagont, vagy ACTH-t termelnek. Gyakran a folyamat rosszindulatú, endokrinológiai centrumokban speciális kezelést igényel.

Májbetegséghez társuló cukorbetegség

A máj jelentős szerepet tölt be a szénhidrát-anyagcsere egyensúlyának fenntartásában.

A májbetegségek közel 80%-ára jellemző az inzulinrezisztencia kialakulása, mely az esetek 20-60%-ában cukorbetegség kialakulásához vezet.

A májzsugorban szenvedők között már 95%-ban van valamilyen szénhidrátanyagcsere-zavar, ebben az esetben már az inzulinkiválasztás zavara is megfigyelhető.

A májzsugorra alkalmazott egyes gyógyszeres kezelések is hozzájárulhatnak az emelkedett vércukorértékek kialakulásához. A májzsugor és a cukorbetegég együttes fennállása esetén a mortalitás kockázata már igen magas.

Hepatitis-C-vírus okozta hepatitis

HCV-infekció esetén igen magas a diabétesz kialakulásának esélye, különösen idős kor, férfi nem, túlsúly vagy társuló magas vérnyomás fennállása esetén. Egyértelmű oka ennek nem ismert. Jellemző a nagymértékű inzulinrezisztencia, melyet egyes antivirális szerek tovább fokozhatnak.

Gyógyszer indukálta diabétesz

Számos gyógyszernek szerepe lehet a szénhidrátanyagcsere-zavar kialakulásában.

Az alkohol akutan hipoglikémia kialakulásához vezethet a gukoneogenezis gátlása révén. A tartós, rendszeres alkoholfogyasztás döntően az izmokban szöveti inzulinrezisztenciát eredményez.

A bétablokkolók széles körben elterjedtek a kardiológiai betegségek kezelésében. A nem szelektív bétablokkolók elősegíthetik cukorbetegekben a hipoglikémiák kialakulását, a nem cukorbetegekben pedig hozzájárulhatnak a szénhidrátanyagcser-zavar kialakulásához.

A krónikus hepatitis és a hematológiai betegség kezelésére használt interferon a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek károsításával okozhat cukorbetegséget.

Egyes irodalmi adatok alapján sztatin szedése mellett nő a diabétesz kialakulásnak kockázata, ennek háttere jelenleg nem tisztázott, alkalmazása nagy kockázatú nem diabéteszes betegekben rendszeres ellenőrzés mellett továbbra is indokolt.

Az antibiotikumok szedése mellett a bélflóra megváltozik. A bélmikrobióta változása kihatással lehet a testsúlyra és az élet későbbi szakaszában a cukorbetegség kialakulásra. Jelenleg is intenzív kutatások folynak ez irányban, az antibiotikus kezelés megfelelő indikációban a szakmai protokollok alapján továbbra is indokolt.

Endokrin kórképek

Acromegalia

Acromegaliában az agyalapi mirigy hormontermelő daganatának a hatására a vérben a növekedési hormon (GH) szintje emelkedik. Ez gyermekkorban óriásnövést, felnőtteknél a kéz, láb, belső szervek növekedését, az arcvonások változását, fokozott verítékezést, és az esetek nagy részben szénhidrátanyagcsere-zavar (30%-ban IGT, 16%-ban DM) kialakulását eredményezi.

Cushing-szindróma

Cushing-szindrómában jellemző a mellékvese, illetve az agyalapi mirigy túlzott mértékű működése, vagy kialakulhat úgy is, hogy jelentős dózisú terápiásan alkalmazott szteroidkészítmény hatására a vér kortizolszintje megemelkedik. A kortizol hatása az inzulinéval ellentétes, számos változás eredőjeként az érintettek 50-90%-ában cukorbetegség alakul ki.

Phaeochromocytoma

A phaeochromocytoma a mellékvesevelő ritka, hormontermelő daganata, fejfájással, magas vérnyomással társuló rosszullétek hátterében derülhet fény a jelenlétére, melyhez az esetek jelentős részében, 65%-ban cukorbetegség kialakulása is társul.

Pajzsmirigy-betegségek

A pajzsmirigyhormon fokozza az izmok és a zsírszövet cukorfelvételét, paradox módon pajzsmirigy-túlműködéshez társulat cukorbetegség kialakulása.

Hyperaldosteronizmus (Conn-szindróma)

Conn-szindrómában a mellékvese aldoszterontermelő daganatához az esetek 5-24%-ában cukorbetegség társul.

Jellemzője a magas vérnyomás, az alacsony káliumszint a vérben, fiatalkorban elszenvedett stroke vagy szívinfarktus is a szövődménye lehet.

Összefoglalás

Számos betegség vezet másodlagosan cukorbetegség kialakulásához. A hasnyálmirigy károsodása esetén inzulinkezelés bevezetése szükséges, endokrin betegségek esetén az alapbetegség kezelése vezet eredményhez. A cukorbetegség kialakulása igen összetett mechanizmus. A cukorbetegek kezelése emiatt a modern kezelési irányelveket is figyelembe véve egyénre szabott, komplex feladat.

Dr. Tänczer Tímea, diabetológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Tänczer Tímea, diabetológus

Felhasznált irodalom:

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs és Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest