Milyen kapcsolat van a szemszárazság és a cukorbetegség között?
Az esetek egy részében a cukorbetegség (egyik) szövődményeként szemszárazságot okozhat. Bár a szemszárazság csak kellemetlenségnek tűnhet, ám kezelés nélkül maradandó szemkárosodáshoz és akár látásvesztéshez is vezethet.
Szemszárazságról akkor beszélünk, amikor nem termelődik elegendő könny a szem kenéséhez és táplálásához, ami fájdalmat és kellemetlen érzést okozhat. A krónikusan megemelkedett vércukorszint károsíthatja a szem érzékeny idegeit, ami rossz könnyminőséget és csökkent könnytermelést eredményezhet. Ezért is fontos, hogy a cukorbetegek évente részt vegyenek szemvizsgálaton.
Mai tudásunk és a statisztikák szerint a cukorbetegeknek közel a fele szemszárazságban is szenved. Más szóval a cukorbetegség a száraz szem szindróma vezető szisztémás kockázati tényezője. Valójában a 65 év feletti cukorbetegek 15-33%-nál fordulhat elő száraz szem, és a kockázat az életkorral növekszik.
A száraz szem szindróma esetén a tünetek a következők lehetnek
- szemfájdalom
- szúró, égő vagy nyomás érzése a szemben
- a szem “homokosságának” érzete
- a szem vörösessége
- homályos látás
- nehéz szemhéj érzése
- a szem kinyitásának nehézsége
- fáradt szemek
Amint egy 2016-os cikk elmagyarázta, nincs jelentős különbség a száraz szem kezelése között a cukorbetegségek különböző típusainak szempontjából. Mindkét esetben a kezelés célja a szemet folyamatosan fürdető könnyek normál összetételének és mennyiségének helyreállítása vagy fenntartása.
A száraz szem kezelése általában mesterséges könny használatát jelenti. Más típusú kezelések lehetnek: szemcseppek, kenőcsök, meleg borogatás, szemhéjmasszázs vagy szemhéjtisztítók.
A szemszárazság mellett a cukorbetegség más szemproblémákhoz is hozzájárulhat. Gyakori szövődmény a diabéteszes retinopátia, amely a munkaképes korú felnőttek vakságának vezető oka. Ez akkor fordul elő, ha a magas vércukorszint károsítja a retinában lévő ereket. A retinában vérzések, ödéma keletkezik, az erekben kis értágulatok alakulnak ki. A retina a szem hátsó részén található fényérzékeny sejtréteg (ideghártya), amely elengedhetetlen a látáshoz.
Szerző: WEBBeteg - Szegő Miklós fordító; Lektorálta: Dr. Árki Ildikó háziorvos
Forrás: How do dry eyes relate to diabetes? (Medical News Today)