Meg lehet gyógyulni a cukorbetegségből?

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász frissítve:

A cukorbetegség krónikus, nem visszafordítható állapot, a már kialakult betegséget nem lehet gyógyítani. Ezt nem szabad összekeverni azzal, ha az életmódváltás és kezelés eredményeként normalizálódó értéket lehet mérni és akár fenntartani, valamint a panaszmentesség sem a gyógyult állapot jele.

Amikor valakinél felállítják a cukorbetegség diagnózisát, az azt jelenti, hogy egy progresszív, krónikus betegségben szenved, ami nem gyógyítható. Nem megfelelő gondozás és öngondoskodás mellett nemhogy javul, de folyamatosan romlik a betegség, egyre közelebb hozva az inzulin adásának szükségességét, a szövődmények megjelenését.

A magas vércukorszint azonban sok esetben akár életmódterápiával is szinten tartható, és a gyógyszeres kezelés megelőzhetővé válik, sőt ritkábban, de elképzelhető, hogy idővel kevesebb gyógyszer adását, esetlegesen (és tényleg ritkán) akár az inzulin elhagyását is hozhatja. Mindez azonban nem jelent gyógyulást. A panaszmentesség sem a gyógyulás jele, hiszen a diabétesz kezdetben eleve nem okoz tüneteket.

Az 1-es típusú cukorbetegség progressziója

Az 1-es típusú cukorbetegség esetén a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjei visszafordíthatatlanul károsodnak, majd el is pusztulnak, így az inzulin termelése végérvényesen csökken vagy megszűnik. Ez az állapot az inzulin élethosszig tartó pótlását teszi szükségessé, ez szükséges a vércukor-anyagcsere fenntartásához. Jelen állás szerint ez az állapot nem gyógyítható, legfeljebb bizonyos speciális esetekben van lehetőség a hasnyálmirigy szigetsejtjeinek transzplantációjára (általában más szervátültetéshez kapcsolódóan).

A 2-es típusú cukorbetegség progressziója

A 2-es típusú cukorbetegség esetén az inzulintermelés fennmarad jóideig, azonban a szénhidrátháztartás zavart szenved: a sejtek inzulinérzékenységének csökkenése miatt a vérben keringő glükózt nem veszik fel a sejtek az inzulin ellenére sem, a vércukorszint ezért megemelkedik.

Ebben az állapotban a cél a vércukorszint normál tartományon belül tartása, a magas vércukorszint elkerülésével a cukorbetegséggel járó panaszok és szövődmények megelőzése, a szervkárosodások kivédése. Ez sok esetben megfelelő életmódterápiával (diéta és mozgás, ezek eredményeként testsúlycsökkentés) akár gyógyszer nélkül is megvalósítható. A cukorbetegségre hajlamos, több kockázati tényezővel rendelkező személyeknél, inzulinrezisztenciában szenvedőknél életmódváltással megelőzhető a cukorbetegség kialakulása, vagy kitolható a cukorbetegség manifesztálódásának ideje, illetve visszafordíthatóak a kezdeti panaszok. A legfontosabb ehhez a kellő mértékű fogyás és a tudatos táplálkozás.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a cukorbetegség elmúlt volna, a diabéteszes beteg pedig meggyógyult volna. A normál szénhidrát-háztartással rendelkezőknél nem okoz problémát egy-egy szénhidrátban gazdag étkezés, hiszen az anyagcsere képes a vércukorszint szabályozására. Cukorbetegek esetében azonban az alapvető rendellenesség fennmarad, és ha a diabéteszes többet eszik vagy felszed néhány kilót, az ismét magasabb vércukorszinttel és a szövődmények kockázatának növekedésével jár. Az esetükben a diéta és a testsúlykontroll folyamatos fenntartása szükséges a betegség remissziójának fenntartásához, ezért nem tekinthető gyógyultnak ez az állapot.

Sok terápiás módszer van, amely hatással van a vércukorszintre, vagy javítja a szövetek inzulinérzékenységét, segíti a szénhidrát-anyagcserét, azonban ezek közül egyik sem tudja meggyógyítani magát a betegséget, a háttérben álló anyagcserezavart.

Mire figyeljen a cukorbeteg?

A cukorbetegség kiderülése után a célértékek elérésére a fontos a kezelés során, akár elegendő ehhez az életmódterápia, akár gyógyszeres kezelés is szükséges hozzá, csak így előzhetőek csak meg ugyanis a diabétesszel járó szövődmények. Ugyancsak fontos a rendszeres kontroll, a mindennapos vércukorszint-mérés még abban az esetben is, ha a betegség nem jár panaszokkal.

Lásd még A cukorbetegség várható kimenetele

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Szakértő: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
1-es típusú diabétesz
1-es típusú diabétesz

Milyen szövődményei lehetnek?

Cukorbetegség és szív
Cukorbetegség és szív

Hogyan kerülheti el a szövődményeket?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
Diabetes - Dr. Hidvégi Tibor, belgyógyász, diabetológus, lipidológus
WEBBeteg - Dr. Laczkó Andrea diabetológus; Cs. K. fordító
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest