Diabéteszes ketoacidózis - Megelőzés és kezelés
A cukorbeteg figyeljen a diétájára, és a pontos inzulinadagolásra. Hogyan lehet megelőzni a diabéteszes ketoacidózist? Melyek a leghatásosabb kezelési módok?
A diabéteszes ketoacidózis nem hirtelen alakul ki, a tünetek napok alatt fokozatosan súlyosbodnak. Ezért a kezdeti jelek észlelésekor hatékonyan be lehet avatkozni, megelőzve a rosszabbodást. Ismert diabéteszes mindenkor figyeljen a diétájára, és a pontos inzulinadagolásra. Nem szabad kihagyni az inzulin beadását!
A téma cikkei |
2/1 Diabéteszes ketoacidózis - Okok és tünetek |
Ez sajnos időnként előfordul „lázadó” kamaszoknál.
Tartózkodni kell az étrendi kihágásoktól, a túlzott, hirtelen zsírbeviteltől, ami felborítja a szénhidrátok és a zsírok lebontásának arányát.
Ketoacidózisra hajlamosító élethelyzetben, pl., ha lázas betegség lép fel, különösen figyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre, csökkenteni javasolt az étrend zsírtartalmát, és ügyelni a megfelelő szénhidrátbevitelre, akár még gyümölcslé formájában is. Az inzulin beadása különösen fontos!
Az inzulin szerepe |
A cukor a szervezet fő energiahordozója, amely a vérben glükóz (szőlőcukor) formában van jelen. A glükóz a vérből a legtöbb sejtbe egy inzulin hormon segítségével jut be, az inzulin tehát csökkenti a vércukorszintet. |
A ketoacidózis kezelése
Amennyiben nem lehet otthon biztosítani a megfelelő folyadék- és cukorbevitelt, mert pl. hány a beteg, kórházba kell vinni, ahol infúziós kezeléssel állítják helyre az anyagcserét. Az infúzióval egyrészt biztosítják a megfelelő folyadékbevitelt, így visszajuttatva a szervezetbe az elvesztett vizet. Ezzel együtt glükózt és ionokat is adagolnak.
A folyadékháztartás egyensúlyának helyreállítása viszonylag hosszú időt vesz igénybe, ez a szövődmények elkerülése miatt van így. Gyakran ellenőrzik a vércukor szintet, ionokat (kálium, nátrium, foszfát szintet), és a szervezet savasságát jelző pH értéket, és a pótlást ennek alapján végzik. Nagyon fontos a pontos káliumadagolás, mert ennek szintje veszélyesen lecsökkenhet, zavarokat okozva a szív működésében. Ezek mellett infúziós pumpával folyamatos inzulinadagolás is történik. Ilyenkor rövid hatású inzulinkészítményt adagolnak, s a dózist mindig az aktuális vércukorszinthez igazítják.
Figyeljük a vércukorszintet!
Figyelni kell arra, hogy a vércukorszint csökkenés ne legyen nagyon gyors ütemű. Ha a szervezet veszélyesen elsavasodott, ritkán úgynevezett bikarbonát adagolása is szóba jöhet, de erre nincs minden esetben szükség, mindig az adott beteg állapotának függvénye.
Gyermekben csak nagyon ritkán javasolják ezt, mivel a szervezet önmagától is helyreállítja a sav-bázis háztartást, és a bikarbonát adása szövődményeket okozhat.
Ha az állapotot lázas betegség váltotta ki, természetesen egyidejűleg ezt is kezelik, antibiotikumot kaphat a beteg.
Az állapot különösen idős korban, vérrögösödésre (thrombosis) és ebből adódó embóliára hajlamosít, ezért bizonyos esetekben a vér alvadását gátló gyógyszer adása is javasolt. A diabeteses ketoacidózis kezelése során szövődmények léphetnek fel. Ritkán kialakulhat agyödéma, ez mannit infúzióval kezelhető. Ez az infúzióban adott szer, mintegy kihajtja az agyszövetből a vizet, így csökkentve az agyduzzanatot.
A folyadékpótlást óvatosan kell végezni, folyamatos vércukor- és ionellenőrzések mellett, nehogy légzőrendszeri szövődmények alakuljanak ki. A megfelelő kezelésben részesült beteg hamarosan jobban lesz, és amennyiben esetleges kísérő betegségei is megengedik, hazamehet. A diabeteses ketoacidózis megelőzésében nagyon fontos szerepet kap a betegek megfelelő oktatása, hogy már a kezdeti tünetek észlelése esetén hatékonyan be tudjanak avatkozni, megelőzve ennek a súlyos állapotnak a kialakulását.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus