Gyomorműtét és cukorbetegség
Tanulmányok szerint a súlycsökkentő műtét 10 páciensből 8 esetében enyhítette a 2-es típusú cukorbetegség tüneteit.
A tanulmányok során megállapították, hogy a bariatrikus műtét (fogyasztás céljából a gyomor szűkítése valamilyen módszerrel) súlycsökkenést és a cukorbetegség tüneteinek enyhülését idézheti elő rövid és hosszú távon egyaránt.
A bariatrikus műtét után javulhat a cukorbetegek állapota, mivel testsúlyuk csökken, azonban ez nem jelenti azt, hogy a gyomorműtét lenne a megoldás a cukorbetegségre.
A vizsgálat során a kutatók a bariatrikus műtéten átesett betegek esetében vizsgálták, hogy az operáció hogyan hatott a súlycsökkenésre és a 2-es típusú cukorbetegségre. A kutatók azt mérték, hogy a műtéti beavatkozás hogyan hat az inzulinszintre.
A kutatás eredményei
A bariatrikus műtéten átesett páciensek átlagos életkora 40,2 év volt. A páciensek 80 százaléka nő volt, és az átlagos BMI érték 47,9.
A cukorbetegség tünetei összességében a páciensek 86,6 százalékánál csökkentek; a műtétet követően az inzulin szint, a HbA1c és az éhgyomri glükóz érték csökkent a betegek esetében.
Milyen következtetéseket vontak le a kutatók?
A vizsgálatok szerint tehát a bariatrikus műtéten átesett páciensek esetében nemcsak súlycsökkenés, hanem a cukorbetegség tüneteinek enyhülése is megfigyelhető volt.
Mivel a 2-es típusú cukorbetegség a túlsúlyhoz, a magas koleszterinszinthez és a magas vérnyomáshoz köthető, ezért nem meglepő, hogy a bariatrikus műtétek következtében jelentősen csökkent a betegek testsúlya és a cukorbetegség tünetei is enyhültek esetükben.
Ennek ellenére mégis hangsúlyozandó, hogy a fogyasztó műtétek nem jelentenek megoldást a cukorbetegség kezelésére, ugyanis az operáció csak a kórosan túlsúlyos emberek esetében javallt.
(WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító)