Bőrtünetek - A cukorbetegség első jelei lehetnek

Dr. Bodnár Edina
szerző: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

A cukorbetegség a szénhidrát-anyagcsere összetett zavara, amely kezeletlenül az egész szervezetre kiterjedő következményekkel, szövődményekkel járhat. A diabetes mellitus során sokfajta, többnyire nem specifikus bőrjelenség keletkezhet, amelyek olykor megelőzik a betegség egyéb jeleit.

A cukorbetegség által okozott panaszok kiváltásában a szénhidrát- és zsír anyagcsere-zavaroknak, micro- és macroangiopátiáknak (az erek károsodásának, meszesedésének), neurológiai elváltozásoknak és immunológiai eltéréseknek van szerepe. A bőrtünetek megjelenése arra utalhat, hogy a belső szervekben is lehetnek kóros elváltozások, tehát indokolttá válik a szemészeti, a vese és az ideggyógyászati vizsgálat.

Nagyon fontos hogy a cukorbetegségben szenvedők fokozottabban figyeljenek a bőrön jelentkező legkisebb elváltozásokra is, és az otthoni kezelés helyett minél előbb szakorvoshoz forduljanak!

A necrobiosis lipoidica

A necrobiosis lipoidica a cukorbetegek specifikuma, bár a cukorbetegek csak 0,3%-ában fordul elő. Necrobiosis lipoidicánál a betegek 60%-ában lehet diabetes mellitust kimutatni, 20%-ában csökkent glukóztoleranciát, vagy cukorbetegséget a családban.

I-es és II-es típusú diabetes mellitusban egyaránt felléphet, és a szénhidrátanyagcsere-zavar mértéke és a bőrtünetek súlyossága között nem mutatható ki párhuzam. Évekkel megelőzheti a diabetes kialakulását, máskor évek óta fennálló diabetes talaján keletkezik.

Általában nőknél, a 30 éves korosztálynál jelentkezik. A lábszár elülső felszínén tűnik fel egy vagy több fénylő felszínű, éles, livid (hamuszínű, kékes), értágulatokat tartalmazó szélű, közepén sárgásbarna, kissé besüppedt folt.

Az elváltozás a lábszáron kívül a bokákon, combokon is jelentkezhet. A tünetek lassan a szélek felé növekedhetnek.

Legtöbbször panaszt nem okoz, de fájdalom, viszketés, érzészavar is kísérheti. Az esetek kb. egyharmadában a sérülést követően kifekélyesedik, mely azután nagyon lassan és nehezen gyógyul, ezért nagyon fontos ezen területek mechanikai védelme.

Egyéb bőrtünetek

A diabeteses dermopathia esetén valószínűleg mikrocirkulációs zavar talaján trauma hatására szubjektív panaszokat nem okozó, egy centiméternél kisebb barnásvörös foltok jelennek meg általában a lábszárak elülső felszínén, melyekből egy-két éven belül fehér, a bőr szintjéből kissé besüppedt foltok alakulnak ki.

Granuloma annulare szintén gyakrabban fordul elő cukorbetegekben. Gyűrű alakba rendeződött, tömött tapintatú bőrszínű vagy kissé livid-barna, beszűrt csomók jellemzik, melyek szimmetrikusan alakulnak ki legtöbbször a kéz- és lábfejeken, végtagokon, törzsön. Ritkábban az egész testen elszórtan jelentkeznek lapos, bizarr alakzatú, alig beszűrt csomók formájában.

Acanthosis nigricans benigna esetén általában szimmetrikusan a nyakon, hónaljak területén sötéten pigmentált, piszkosnak tűnő megvastagodott bőr látható.

Generalizált viszketés dekompenzált, nem jól beállított diabetesben lép fel. Lokalizált viszketés hajlatokban, genitális régióban gombás fertőzések tünete lehet. A viszketés kialakulhat amiatt is, hogy a bőr száraz, hámló. Ilyen esetekben a vakarás miatt sérülések, sebek alakulnak ki, ezért nagyon fontos a hidratáló, zsírozó krémek alkalmazása.

Eruptív xanthomák a diabeteses zsíranyagcsere-zavar következményei. Hirtelen lépnek fel a sárgás csomók a végtagok feszítő felszínén, térdeken, könyökön, fartájékon, háton. Általában nem jól beállított vagy nem kezelt diabetes mellitusban fordulnak elő. A szemek körül, leggyakrabban a felső szemhéj belső sarkában megjelenő élénksárga, lapos csomók is az anyagcserezavarra hívják fel a figyelmet.

Karotinémia, a bőr diffúz sárgás elszíneződése gyakran látható diabetesben. A vér emelkedett karotin szintje okozza.

Stiff-hand szindrómát IDDM-ben írták le. A bőr viaszos, tömött, a betegek nem tudják az ujjaikat kinyújtani. Szemészeti, ideggyógyászati és veseeltérésekkel szövődik.

Scleroedema adultorumban a bőrtünetek a törzs felső részére, vállra, nyak hátsó részére, felkarra és az arcra terjednek ki. Az érintett területeken a bőr megvastagodik. Általában középkorú, túlsúlyos, nem jól beállított diabetes mellitusban szenvedőknél lép fel. A bőr beszűrtsége nem fejlődik vissza spontán, hajlamos a tartós fennállásra.

Bakteriális és gombás fertőzések gyakoriak diabetesben az immunrendszer gyengülése következtében. Furunculosis, carbunculus gyakran első jele lehet a betegségnek. Ilyen állapotokban a vércukor meghatározást mindig el kell végezni.

Még feltűnőbb a sarjadzógombás fertőzésekre való hajlam, amely felhívja a figyelmet a nem diagnosztizált, vagy nem jól beállított diabetes mellitusra.

Balanitis diabetica, vulvitis diabetica, Candida okozta intertrigo, paronychia és angulus infectiosus oris is nagyon gyakori cukorbetegségben. Ritkábban fonalgombás bőrfertőzések is kísérhetik a diabetes mellitust.

Ez a cikk is érdekelheti Balanitis és posthitis - A hímvessző gyulladásos betegségei

Ez a cikk is érdekelheti A cukorbetegség nőgyógyászati szövődményei

Érszövődmények

Sokszor figyelhető meg cukorbetegeken az acralis erythema, mely a kezeken és/vagy a lábakon jelentkező bőrpír, mely a diabeteses kisérszűkületet, -elzáródást kompenzáló vérbőség.

Rubeosis diabetica esetén fiatal cukorbetegek enyhén sárgás bőre gyakran sajátságos vöröses arcszínt mutat. A rubeosis oka valószínűleg a bőr hajszálereinek csökkentebb tónusában keresendő. Ez az elszíneződés a diabetes mellitus kezelése kapcsán javul.

Ha a cukorbetegséghez társuló érszűkületet érsebészeti beavatkozással vagy értágítással már nem lehet korrigálni, akkor alakul ki az acralis száraz gangréna, mely esetében általában először a lábujj, majd a lábfej, súlyosabb esetben később a lábszár és a comb erei elzáródnak, az érintett ér vérellátási területén a bőr és az alatta lévő szövetek elhalnak.

A cukorbetegeknél kialakuló gangréna - fokozott fertőzéshajlam miatt - gyakran nedves formában lép fel. Sajnos ilyen esetben az elhalt ujjat vagy végtagot amputálni kell.

Diabeteses neuropátia szövődményei

A cukorbetegség által kiváltott neuropátia érzéscsökkenést, súlyosabb esetben érzéskiesést okoz. Mivel a beteg nem érzi a fájdalmat, nehezebben veszi észre a kis bőrsérüléseket. A legkisebb elváltozásokat is komolyan kell venni, mert csak így lehet megfelelő orvosi segítséggel eredményesen megelőzni a nagyobb bajokat.

A malum perforans pedis, talpon kialakuló fájdalmatlan, trophicus fekélyt jelenti. A tünetek a talp nyomáspontjainak megfelelően lépnek fel hyperkeratotikus gyűrűvel övezett csontig hatoló mély fekélyek formájában, esetlegesen csontelváltozásokkal.

Összetett szövődmények

Bullosis diabetica esetén leggyakrabban a lábfejen és lábszáron, ritkábban a kezeken ép bőrön jelennek meg 0,5-2 cm nagyságú tiszta bennékű hólyagok. A hólyagok fellépését trauma vagy fertőzés előzi meg. Általában 2-5 hét alatt spontán gyógyulnak, azonban recidívára hajlamosak. A betegek több mint felénél vascularis és neurológiai szövődményeket lehet kimutatni.

Súlyos, régóta fennálló cukorbetegség esetén jelentkezik a diabeteses láb, mely elnevezés összetett problémát jelöl. Ilyen esetben renyhe gyógyhajlamot mutató többszörös, nekrotikus fekélyek alakulnak ki a talpon, lábszárakon. Ilyen lábakon az ismétlődő gyulladások, orbáncok nehezen kivédhetők, mely miatt következményes nyirokkeringési zavar alakul ki.

A lábfejen a köröm alatt megjelenő vérzések arra hívják fel a figyelmet, hogy a láb erei kórosan magas nyomásnak vannak kitéve, ami azonnali kezelésre szorul, és szükségessé teszi a gyógycipő viselését.

Bővebben A cukorbetegség többi tünetéről itt olvashat bővebben

Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest