A cukorbetegek gondozása és az ajánlott vizsgálatok

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Ha valakinél diagnosztizálják a cukorbetegséget, akár 1-es típusú, akár 2-es típusú a cukorbetegség, akkor az alkalmazott terápia mellett a betegnek fontos a folyamatos gondozás. Milyen vizsgálatokat, orvos-beteg találkozásokat sorolunk a cukorbetegek gondozásának körébe?

Szemészeti gondozás, szemészeti szövődmények (diabeteses retinopathia, katarakta, glaucoma)

A fejlett országokban a diabetes mellitus az egyik vezető ok a vakság kialakulásában. Emellett a cukorbetegség okozta érszövődmények legelőször és legegyszerűbben a szemfenék tükrözéses vizsgálatával vizsgálhatóak. A diabéteszes retinopathia esetleges meglétének rendszeres szűrése minden cukorbeteg esetében szükséges.

A másik gyakori szemészeti szövődmény a szemlencsén belüli szorbitfelhalmozódás miatt a katarakta.

A cukorbetegség a zöld hályog (glaucoma) egyik kockázati tényezője is.

Ismert cukorbetegség esetén 12 hónaponként javasolt a szemfenék vizsgálata.

Bővebben A diabétesz szemészeti szövődményeiről

Nephrológiai gondozás, veseszövődmények

A vesekárosodás, azaz a diabéteszes nephropathia szintén súlyos szövődménye a cukorbetegségnek. Az elégtelen szénhidrátháztartás mellett szinte biztosan kialakul valamilyen fokú vesekárodás, főleg ha magasvérnyomás-betegség is társul a diabéteszhez.

A veseműködés indikátora a vizeletben jelenlévő fehérje, az albumin, melynek mértékével arányban van a vese károsodása. Az albuminürítés legalább – de állapottól függően inkább gyakoribb – évenkénti vizsgálata mindkét típusú cukorbetegségnél javasolt.

Bővebben A cukorbetegség veseszövődményeiről

Ideggyógyászati gondozás, diabéteszes neuropáthia

A diabéteszes neuropáthia gyakran alattomosan alakul ki, legtöbb formája rossz prognózisú. Az autonom neuropathiák tünetei közé tartozik a gastroparesis (a gyomor „bénulása”, működésének lassulása), a rohamszerű hasmenés és a székrekedés váltakozása, a hólyagürítési zavar, az impotencia. A szenzoros neuropáthia a kezek és vagy lábak (kesztyű-zokniszerű) zsibbadását okozza, a motoros neuropáthia izomsorvadást eredményez.

A neurológiai vizsgálat során az érzőkört, a reflexeket, a mozgatókört, a vegetatív funkciókat részletesen vizsgálva korábban fény derülhet a neurológiai károsodásra. A cél egyrészt a kóros folyamatok lassítása, illetve a meglévő panaszok kezelése. A fenti panaszok esetén azonnal gondolni kell diabéteszes neuropáthia lehetőségére, és neurológiai szakvizsgálatot kell végezni.

Kardiológiai gondozás

A cukorbetegségben a halálozás jelentős része cardiovasculáris eredetű. Ennek okaként elsősorban a hyperglycaemia következtében kialakult micro- és macroangiopathia jelentőségét hangsúlyozzák.

Magasabb arányban fordul elő magas vérnyomás, mely további szervkárosodásokat okoz. (Cukorbetegeknél mintegy kétszer gyakrabban fordul elő hipertónia az átlagnépességhez képest.) A cukorbetegek magas vérnyomása jelentős rizikótényezőnek számít, legjelentősebb hatásai a szív- és érrendszeri károsodás, a vesekárosodás, szemkárosodás. 130/80 Hgmm célérték a követendő, azonban 1g/nap fölötti proteinuria esetén 125/75 Hgmm alá javasolt csökkenteni a vérnyomást.

A cukorbetegséggel gyakran társuló magas lipidszintek szintén jelentős cardiovasculáris rizikót jelentenek, ezek ellenőrzése is rendszeresen szükséges.

Az ajánlás szerint 2-es típusú diabéteszben az összkoleszterin-célérték kevesebb mint 4,0 mmol/l, az LDL koleszterin kisebb mint 2,5 mmol/l, a szérum triglicerid 1,7 mmol/l alatti, a HDL koleszterin férfiaknál 1,1 mmol/l, nőknél 1,3 mmol/l felett legyen.

Ez is érdekelheti Koleszterin: összkoleszterin, HDL, LDL

Nőgyógyászati gondozás

Az egyik leggyakoribb panasz, mellyel a cukorbetegek nőgyógyászhoz fordulnak, a nőgyógyászati fertőzés. A fertőzésre való fokozott hajlam következtében mind a gombás, mind a bakteriális fertőzések gyakrabban fordulnak elő. Kezelésük sok esetben nagy türelmet igényel mind az orvos, mind a beteg részéről.

A terhesség során is szükség van a szülészorvos fokozott odafigyelésére, hisz mind a terhesség során, mind a szülés során magasabb arányban fordulnak elő komplikációk.

Újabb tanulmányok adatai szerint a terhességi cukorbetegséget is rizikófaktornak kell tekinteni, még abban az esetben is, ha a szülés után a cukorháztartás rendeződik. Az ilyen betegeknek rendszeresen javasolt a vércukrát ellenőrizni, akkor is, ha panaszmentesek. Terhességi cukorbetegséget követően 50%-ban jelentkezik terhesség hiányában is cukorbetegség.

Bőrgyógyászati gondozás

A cukorbetegek hajlamosak a bőrfertőzésekre (mind bakteriális, mind gombás fertőzésekre), a hosszú, komplikált sebgyógyulásra, illetve léteznek speciális, kifejezetten diabéteszre jellemző bőrgyógyászati kórképek.

A banális fertőzések is gyakran szövődményekkel járnak, súlyosbodnak, ezért fokozott elővigyázatosság szükséges a terápia kiválasztásakor, illetve a kezelés során a cukorbetegséget mindig figyelembe kell venni.

A cukorbetegeknél szintén gyakrabban fordulnak elő angiológiai szövődmények, érszűkület, érelzáródás. Komplex okokra vezethető vissza a lábszárfekély, melynek gondozása szintén a bőrgyógyász feladata. Szintén gondos odafigyelést igényel a cukorbetegek lábápolása, a körmök ápolása.

Bővebben A cukorbetegség bőrtüneteiről

Pszichés gondozás

A cukorbetegek pszichés vezetése is rendkívül fontos. Nehéz elfogadni a betegség tényét, sokan a passzivitásba menekülnek. Fel kell hívni a betegek figyelmét, hogy megfelelő táplálkozással, fizikai aktivitással, testápolással, rendszeres vércukorméréssel (és az eredmények függvényében a szükséges lépések megtételével) maguk is lassíthatják vagy megállíthatják a betegség progresszióját.

A test jelzéseinek rendszeres figyelésével gyakran még időben kiszűrhetik a szövődmények kialakulását.

A diabétesz felismerésekor az alábbi vizsgálatok szükségesek

  • részletes anamnézisfelvétel, gyógyszerek áttekintése, családi anamnézis, táplálkozási és életmódbeli szokások megbeszélése
  • teljes fizikális vizsgálat: testsúly, BMI, derék- és csípőkörfogat, vérnyomásmérés, perifériás erek vizsgálata, vibráció vizsgálata a neurológiai károsodás felmérésére, EKG
  • szemfenékvizsgálat
  • laboratóriumi vizsgálat: vércukor, lipidek, veseparaméterek, vizelet, HbA1C, albuminürítés
  • kardiológiai szakvizsgálat, szívultrahang

Minden orvos-beteg találkozáskor elvégzendő vizsgálatok

  • testsúlymérés
  • vérnyomásmérés
  • éhgyomri és étkezés utáni vércukormérés, önellenőrzést végző betegnél a saját maga által vezetett napló áttekintése

Évente legalább egyszer elvégzendő vizsgálatok

  • teljes körű fizikális vizsgálat, mint az első alkalommal
  • szemfenékvizsgálat
  • teljes körű laboratóriumi vizsgálat, mint az első alkalommal, kóros vérzsírok esetén évente többször is javasolt a vérzsírok szintjének ellenőrzése

Tovább A cukorbetegek követése - Négy fontos laboratóriumi paraméter

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Lektorálta: Dr. Sándorfi Gábor, belgyógyász
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Tudásteszt
Tudásteszt

Hogyan kezelhető a visszeresség?

Szex 50 fölött
Szex 50 fölött

Mindkét nemnél gyakoriak a nehézségek.

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Kardioközpont - Dr. Kapocsi Judit, magasvérnyomás- és érkockázat-sepcialista
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest