Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményei
Az alacsony vércukorszint leggyakoribb oka gyermekkori cukorbetegségben az intenzív testmozgás, amennyiben ezt nem előzi meg a szénhidrát- és energiabevitel növelése, illetve az inzulin adagjának csökkentése.
Az 1-es típusú cukorbetegség leggyakoribb heveny szövődménye a hipoglikémia (alacsony vércukorszint). Oka a szervezet igényénél nagyobb fokú inzulinbevitel.
A súlyosan alacsony vércukorszint életveszélyes állapot, a sokszor, hosszabban jelentkező alacsony vércukorszinttel járó epizódok, a gyermek agyának fejlődését akadályozzák.
A szülők és a gyermek súlyos hipoglikémiától való félelme háttérbe szoríthatja a később, csak felnőttkorban jelentkező ér-, és idegrendszeri károsodások megelőzését szolgáló törekvéseket is.
A hipoglikémia
Azért, hogy a későbbiekben ne alakuljon ki ez a félelem, különösen fontos az alacsony vércukorszinttel járó epizódok megelőzése, a kezelés megfelelő beállításával és kellően gyakori vércukorszint-mérésekkel, illetve a korai, még enyhe stádiumban történő felismerése.
A téma cikkei |
4/1 Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség és tünetei 4/2 Az 1-es típusú cukorbetegség kialakulásának okai 4/3 Az 1-es típusú cukorbetegség kezelése 4/4 Az 1-es típusú cukorbetegség szövődményei |
A kezdődő, nem súlyos fokú alacsony vércukorszint tünete a fejfájás,az idegesség, gyengeség, bágyadtság, éhségérzet.
A vércukorszint további csökkenésekor hasi fájdalmak, hányinger, hányás, magatartászavarok, látászavar, a szívverés gyorsulása, sápadtság, verítékezés, finom hullámú végtagremegés és pupillatágulat jelentkezhetnek.
Súlyos esetben átmeneti végtagbénulás, izomgörcsök, majd eszméletlenség következhet be. Gyakran fordulhat elő alacsony vércukorszint éjjel. Cukorbeteg gyermekünknek mondjuk meg, hogy amennyiben éjjel, álmából felriad, feltétlenül mérje meg a vércukorszintjét, vagy keltsen fel valakit a családból.
Amennyiben az éjjeli hipoglikémia nem kelti fel a beteget, reggel az átnedvesedett pizsama (éjszakai izzadás), a gyermek fejfájása és fáradtsága hívhatja fel rá a figyelmet.
Gyermekkori cukorbetegség és tünetei |
Míg a gyermekkori 1-es típusú cukorbetegség évről-évre nagyjából ugyanolyan számban fordul elő, addig a gyermekkori 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők száma folyamatosan növekszik, és a megbetegedést egyre fiatalabb korban diagnosztizálják. |
Az alacsony vércukorszint leggyakoribb oka gyermekkori cukorbetegségben az intenzív testmozgás, amennyiben ezt nem előzi meg a szénhidrát-, és energiabevitel növelése, illetve az inzulin adagjának csökkentése.
Okozhatja még az étkezés elmulasztása, illetve az előírt inzulinadagolástól való eltérés is. Különösen veszélyes a testmozgás és az alkoholfogyasztás együttes hatása, kamasz fiunkat tehát intsük óva a hirtelen ötletként lejátszott "sörmeccs"-től.
Mit tegyünk hipoglikémia esetén?
Az alacsony vércukorszinttel járó epizódot ugyanúgy kell ellátni, mint bármely más életkorban. Cukorbeteg gyermekünknél mindig legyen néhány szem szőlőcukor (nem kockacukor!), illetve néhány deciliter cukros üdítőital, amelyet nem súlyos hipoglikémia esetén elfogyaszthat.
Fontos tudni, hogy ettől az alacsony vércukorszint csak átmenetileg normalizálódik, ezt követően feltétlenül fogyasszon el 10-20 grammnyi összetett szénhidrátot is (keksz, péksütemény), és ellenőrizze vércukorszintjét!
Súlyos hipoglikémia esetén a kezelőorvos által biztosított glukagon tartalmú injekciót kell beadni, 8 éves kor alatt 0,5 mg-ot, míg 8 éves kor felett 1 mg-ot. Gyermekünket bírjuk rá, hogy mindig vigye magával ezt az injekciót! A glukagon alkalmazása után haladéktalanul hívjunk szaksegítséget!
A ketoacidózis
Gyermekkorban a ketoacidózis (ketontestek vérben történő felszaporodása miatti vérsavasodás) kialakulását szinte mindig valamilyen fertőzéses eredetű megbetegedés okozza, az emelkedő testhőmérséklet és egyéb stresszhatást kiváltó anyagok (pl. bakteriális méreganyagok) ugyanis mind növelik a szervezet inzulinigényét, melyet ha nem biztosítunk a szervezet számára, a meglévő vércukor ellenére a sejtek nem jutnak elegendő szőlőcukorhoz. Ennek hatására indulnak meg azok az anyagcsere-folyamatok, melyek ketontestek képződéséhez, és az ezek miatt kialakuló hasi fájdalmakhoz, hányáshoz, acetonszagú lehelethez és szabálytalan légzéshez vezetnek.
A ketoacidózis megelőzésével kapcsolatban két dolgot fontos szem előtt tartani. Cukorbeteg gyermekünk bármilyen betegsége esetén azonnal keressük fel a kezelőorvost, kérjük ki a kezeléssel kapcsolatos tanácsait, és haladéktalanul alkalmazzuk azokat. Étvágytalan gyermekünknél - a hipoglikémiától való félelem miatt - ne csökkentsük vagy ne hagyjuk el az inzulinok megfelelő adagjait!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Horváth Balázs, általános orvos
4/3 Az 1-es típusú (gyermekkori) cukorbetegség kezelése | | 4/4 | | Következő oldal |