A cukorbetegség nőgyógyászati szövődményei

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A cukorbetegség bakteriális és gombás nőgyógyászati fertőzésekre egyaránt hajlamosít, mivel a magas vércukorszint és a szervezet gyengébb ellenállóképessége miatt a kórokozók könnyebben képesek fertőzéseket okozni.

Nőgyógyászati gyulladások

Az egyik leggyakoribb és legismertebb nőgyógyászati gyulladásos kórkép, mely a cukorbetegséggel társul, a vulvovaginalis candidiasis. A Candida gombák a normál flóra részei, akkor tekinthetők patogén (betegséget okozó) kórokozóknak, ha nagy számban elszaporodnak. Erre hajlamosíthat a szervezet védekezőképességének csökkenése, amihez a cukorbetegség is hozzájárul, illetve a hüvelyi baktériumflóra egyensúlyának megbomlása.

A vulvovaginalis candidiasis jellegzetes tünetei a hüvelyre és a szeméremtestre kiterjedő viszkető, fájdalmas, égő érzés, a túrós vagy kenőcsszerű, szagtalan váladék megjelenése, valamint a fájdalmas közösülés, a fájdalmas vizelés.

Viszketés

A nemi szerv viszketése egyéb tünetek nélkül gyakran cukorbetegségre hívja fel a figyelmet. Bár ez önmagában nem betegség, de a cukorbetegség és a nőgyógyászati elváltozások összefüggéseinek tárgyalásánál fontos figyelembe venni és így jelen cikkben említést tenni róla, hiszen kellemetlen panaszról van szó, ami ráadásul gombás felülfertőződésre hajlamossá tehet, ha a probléma megoldatlan marad.

Meddőség

Nemrégiben fedezték fel az összefüggést a policisztás ovárium szindróma és a 2-es típusú cukorbetegség között. A női meddőség egyik leggyakoribb oka a policisztás ovarium szindróma, melynek kialakulásáért a petefészekben található nagyszámú inzulinreceptor által közvetített hormonhatás lehet felelős. A betegek magasabb inzulinhormonszintje a petefészkek hormontermelését fokozza, mely emelkedett (illetve ciklustól függetlenül állandó szintű) ösztradiol-, illetve tesztoszterontermelést eredményez, melyek negatív visszacsatolás révén képesek a peteérést szabályozó follikuluszstimuláló hormon (FSH) szintjének visszaszorítására az agyalapi mirigyben. Az FSH lenne felelős a peteérés beindításáért és fenntartásáért, tehát hiánya ezen betegségben a petesejtérés zavarát eredményezi, melynek következménye a meddőség. A vércukorháztartás rendezése a policisztás ovárium szindróma kezelésében is alapvető fontosságú.

Daganatos betegségek

A cukorbetegség hajlamosít egyes nőgyógyászati daganattípusok kialakulására is, például a szeméremtestrák és a méhtestrák esetében rizikófaktornak tekinthető a cukorbetegség.

A terhességi diabétesznek is lehetnek nőgyógyászati szövődményei

Külön említést igényel még a terhességi cukorbetegség, illetve ennek szövődményei, mellyel portálunkon külön cikk foglalkozik: A terhességi cukorbetegség okai és kezelése.

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest