Terhességi cukorbetegség - A legjobb gyógyír a mozgás

Oxygen Medical
megjelent:

Az Amerikai Diabétesz Szövetség szerint „Az orvosoknak fel kell világosítaniuk a szülőképes korban lévő nőket a terhességi cukorbetegségről, hogy azok terhességük során egészséges életmódot folytathassanak.”

A terhesség alatti cukorbetegség (gesztációs diabétesz) az összes várandósság 1-14 százalékában jelentkezik világszerte, és előfordulása egyre növekszik.

Holott megfelelő életmóddal és ellenőrzésekkel számos későbbi kockázati tényezőtől mentesülnének a mamák és a babák. A részletekről dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical diabetológusa tájékoztat.

Az információ fél siker

A kutatások alapján kiderült, hogy azoknál az enyhe terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél, akik valamilyen kezelésben (diéta, mozgás, saját vércukorszint ellenőrzése, inzulin) részesülnek, kisebb valószínűséggel alakul ki terhességi magasvérnyomás (preeklampszia), továbbá kisebb a szülés körüli szövődmények száma is.

Az enyhe probléma is probléma

A diabéteszes láb ápolása
Sajnos a statisztikák szerint a diabeteses láb 2-es típusú cukorbetegek esetében – nem diabeteses kortársaikhoz képest – 30-40-szer gyakoribb alsó végtag amputációhoz vezet. Megfelelő odafigyeléssel és szoros vércukorkontrollal, illetve a szövődmények korai észlelésével ez megelőzhető lenne az esetek jelentős részében.
A diabéteszes láb ápolása

Az USA-ban a terhes nők mintegy 14 százalékánál jelentkezik terhességi cukorbetegség. "Szinte minden szülész-nőgyógyász elvégzi a terhességi diabétesz szűrését, de némelyikük nem eléggé következetes és szigorú az enyhébb formák kezelésében, csak a súlyosabb esetek kezelését veszi komolyan” - mondja Dr. Mark Landon, az Ohio Állami Egyetem Orvosi Központjának orvosa.

Az általa vezetett kutatások azt támasztják alá, hogy az enyhe fokú terhességi cukorbetegség kezelése is szükséges és előnyökkel járhat.

Landon szerint szükséges lenne új kritériumok és határértékek felállítására, melyek alapján egyértelműen eldönthető lenne, hogy mely határértékek mellett van szükség a terhességi diabétesz kezelésére.

Miért alakulhat ki?

Jelentős részben a megváltozott hormonháztartás felelős a terhességi cukorbaj megjelenésért, hiszen ilyenkor módosul azon hormonok szintje, amelyek befolyásolják a vércukorszintet. Természetesen nagy változáson megy keresztül a nemi hormonok szintje is, amelyek szintén hatással vannak a cukoranyagcserére. – tájékoztat dr. Kocsi Anikó, az Oxygen Medical diabetológusa.

Ugyanilyen hatással bír a megváltozott méhlepény is: olyan anyagokat termel, amelyek bontják a legerősebb vércukorszint csökkentő hormont, az inzulint. Mindezek a hatások együttesen eredményezik, hogy a szervezet kevesebb cukrot tud lebontani, így tehát mindenképpen növekszik a gesztációs diabétesz kockázata.

A Necrobiosis lipoidica - Bőrtünetek - A cukorbetegség első jelei lehetnek
A Necrobiosis lipoidica a cukorbetegek specifikuma, bár a cukorbetegek csak 0,3%-ában fordul elő. Necrobiosis lipoidicánál a betegek 60%-ában lehet diabetes mellitust kimutatni, 20%-ában csökkent glukóztoleranciát, vagy cukorbetegséget a családban. I-es és II-es típusú diabetes mellitusban egyaránt felléphet, és a szénhidrát anyagcserezavar mértéke és a bőrtünetek súlyossága között nem mutatható ki párhuzam. Évekkel megelőzheti a diabetes kialakulását, máskor évek óta fennálló diabetes talaján keletkezik.
Bőrtünetek - A cukorbetegség első jelei lehetnek (Fotóval)>>

A magzatot is veszélyezteti

Az anyai cukorbetegség a magzat fejlődését is veszélyezteti, többek közt azért, mert az erek falára, így a méhlepény ereire is hatással van. Emiatt a baba esetleg nem jut megfelelő mennyiségű táplálékhoz, és súlyos cukorbaj esetén a magzat fejlődése visszamarad.

A baba fejlődése
9/1 Az első hónap
9/2 A második hónap
9/3 A harmadik hónap
9/4 A negyedik hónap
9/5 Az ötödik hónap
9/6 A hatodik hónap
9/7 A hetedik hónap
9/8 A nyolcadik hónap
9/9 A kilencedik hónap

Ez azonban csak igen ritkán, súlyos betegség esetén fordul elő. A jóval gyakoribb következmény a nagy súlyú babák születése. Az Ohioi Állami Egyetem Orvosi Központjának kutatásából bebizonyosodott, hogy cukorbetegségben nem kezelt kismamák 14 százaléka 3,6 kilogrammnál nagyobb kisbabának adott életet, míg a kezelt kismamák körében ez az arány csak 6 százalékos volt.

Ezenkívül, ha az anya cukorbetegségét korábban bárhogyan kezelték, csak a szülések 1,5 százalékában adódott komplikáció a baba nagy súlya miatt, (a túl nagy magzat vállai részben elakadhatnak a szülőcsatornában), szemben a nem kezelt kismamákkal, akiknél 4 százalékban jelentkezett ez a probléma.

A nem kezelt kismamák 13,6 százalékánál fordult elő veszélyesen magas vérnyomás, míg a kezeltek körében csak 8,6 százalékban jelentkezett ez a szövődmény. Végül a kezeltek körében a császármetszések száma is alacsonyabbnak mutatkozott (27 százalék).

A mozgás gyógyír

Fontos tudni, hogy a terhességi diabétesz előfordulása az anyai életkorral és testsúllyal együtt nő. Míg az előbbi adott tényező, az utóbbit az is befolyásolja, hogy elvessük végre a „kettő helyett enni” elvét. A körültekintően végzett mozgás pedig nem hogy nem árt a mamának és a babának, de kifejezetten előnyökkel is jár. Az Ausztrál Egyetemen azt vizsgálták, hogyan hat a 18. terhességi héten elkezdett, 10 hétig tartó otthoni fitness-program 12 ülő foglalkozású, elhízott várandós nőre.

A téma cikkei

A program során 6 hölgy heti háromszor edzett szobakerékpáron, míg 6-an csak a szokásos napi aktivitásukat folytatták. A résztvevők inzulinszintjét és glükóz toleranciáját a program előtt és után is mérték.

Az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy a nem edző terhes nőknek sokkal alacsonyabb a glükóz toleranciája, és ezzel összefüggésben magasabb a vércukor szintje. A kutatók szerint a várandósság alatt rendszeresen végzett aerob mozgás kedvező hatással van az elhízott nők glükóz toleranciájára és az állóképességére is. Ez pedig megnöveli a komplikációmentes szülés és az egészséges baba és mama esélyeit.

(Oxygen Medical)

Cikkajánló

Gesztációs diabétesz
A terhességi cukorbetegség egy ismert szövődmény a terhesség során. A gyakorisága népcsoportonként változó, 1 és 14 százalék között mozog, hazánkban 3-5 százalék. Előfordulása az anyai életkorral és az anyai testsúllyal együtt nő.
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest