Ehet-e lekvárt a cukorbeteg?
A cukorbetegnek nem tanácsos a kristályos cukrot tartalmazó ételek fogyasztása. A szokásosan készített lekvárok az egyszerű szénhidrátok (cukrok) kétféle formáját tartalmazzák, a gyümölcsben található gyümölcscukrot (fruktózt), és az édesítés céljából hozzáadott kristályos cukrot (glukózt).
Ez utóbbi az, ami elfogyasztva a vércukrot közvetlenül és jelentősen emeli. A fruktóz a szervezetben (a májban) glukózzá alakul, így időben elhúzódóan és kisebb mértékben okoz vércukorszint- emelkedést. Minél nagyobb az adott lekvár gyümölcshányada (szárazanyag-tartalma), annál nagyobb mennyiségű fruktózt tartalmaz.
Az elmondottak alapján tehát hozzáadott cukrot tartalmazó lekvár fogyasztását a cukorbeteg inkább kerülje, de mesterséges édesítőszerrel ízesített lekvárt, a szénhidráttartalom beszámításával időnként fogyaszthat.
Több, cukorbetegeknek kínált édesség tartalmaz gyümölcscukrot vagy szorbitot. Okoznak-e ezek vércukorszint- emelkedést?
Korábban részletesen foglalkoztunk a cukor keltette édes íz kiváltására alkalmas készítményekkel.
Mit kell tudni az édesítőszerekről a cukorbetegeknek? |
Milyen típusú édesítőszerek vannak, és veszélyes-e a használatuk? |
Kitértünk a fruktóz (gyümölcscukor) és a szorbit (cukoralkohol, D-glucit) édesítő hatására, valamint az ajánlott napi mennyiségére is. Minthogy ezek a szervezetben végső soron cukorrá (glukózzá) alakulnak, a vércukorszintet is emelik.
Hatásuk elhúzódóan érvényesül. Az ajánlott mennyiségben, megfelelő étkezési időpontban fogyasztva, jól beállított cukorbetegségben jelentősebb vércukorszint-emelkedés veszélye nélkül alkalmazhatók.
Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség |
A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében." Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor |