Cukorbetegség - Hányás, hányinger és étkezési ritmus

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Hogyan étkezzen a cukorbeteg hányingerrel, hányással járó társbetegségek fellépésekor? A hányinger, hányás a megszokott étkezési ritmust nehezíti.

Kézenfekvőnek tűnhet, hogy ha a cukorbeteg nem vagy kevesebbet eszik, nem vagy kevesebb inzulint is kell kapnia. Ez azonban nem így van.

Hasmenés
A hasmenés számos betegség tünete lehet, például fertőzésé, ételmérgezésé, coeliakiáé, gyulladásos bélbetegségeké, sőt gyerekeknél alsó lebenyi tüdőgyulladás, illetve gyakran vakbélgyulladás is állhat a hátterében. A hasmenésről bővebben

A hányinger, hányás valamely társbetegség tünete lehet. Ilyenkor pedig az inzulinszükséglet nem csökken, hanem nő.

A legfontosabb teendő ezért a szokásos inzulinadag beadása és a gyakoribb vércukor-ellenőrzés mellett az adott időtartamra eső szénhidrátmennyiség bevitele a megfelelő formában.

Ha a beteg folyékony-pépes táplálékot képes fogyasztani, ez lehet a megfelelő beviteli forma, ami a kívánt szénhidrátmennyiség mellett a szükséges folyadékfelvételt is biztosítja.

A folyadék pótlására is ügyelni kell

A téma cikkei

Alkalmas lehet e célra vízben főtt krumpli pépesített formája, sárgarépapüré, reszelt alma, banánpüré, rántott leves. Természetesen a felsoroltak szénhidráttartalma különböző, a szükséges mennyiség kiszámítandó.

Előfordulhat, hogy a beteg ezt nem, de folyadékot, pl. enyhén citromos limonádét vagy teát még el tud fogyasztani, leghelyesebben gyakran (fél-egy óránként), alkalmanként csak kis mennyiséggel (1/2-1,5 dl) terhelve a gyomrot.

Ha a táplálékbevitel e formája sem biztosítható, infúziós folyadék- és szénhidrátpótlás szükséges, ami feltétlenül kórházi ellátást igényel.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség borító

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Hányinger és hányás: milyen betegségekre utalhat?

Bak Marianna, biológus szakfordító
Hányinger
A hányinger és hányás számos különféle betegség velejárója lehet. Az okok szerteágazóak, állhat a háttérben emésztőrendszeri, szív- és érrendszeri, urológiai és még számos betegség. A következőkben áttekintjük, melyek a leggyakoribb okok.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Füzesi Zsuzsa, fordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bodó Mariann, fordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest