Szemészeti lézerkezelés diabéteszes retinopátia esetén

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

A lézerkezelés javallatát e téren jártassággal rendelkező, szemészeti diabetológiai gondozást végző szemész szakorvos állítja fel. Általánosságban igaz, hogy e kezelésre a kezdeti, ún. háttér stádiumúnál már súlyosabb elváltozások észlelése esetén kerül sor annak érdekében, hogy az ideghártya jelentősebb károsodása megelőzhető legyen.

A retinopátia kezdeti szakaszában – az érintett erek, kis artériák falszerkezetének meggyengülése következtében – kicsiny értágulatok, ún. mikroaneurizmák jelennek meg. Később lapszerinti elhelyezkedésben vagy nagyobb kiterjedéssel, vérzések alakulhatnak ki. Az artériákon át folyadék léphet ki a szövetközti térbe.

Lézeres és műtéti látáskorrekció
Látásjavító (fotorefraktív) lézer kezelések során a szem fénytörését a szaruhártya adott rétegének elpárologtatásával változtatjuk meg, így a szaruhártya elvékonyodik, felszínének domborzati viszonyai megváltoznak. Lézeres és műtéti látáskorrekció

Előrehaladottabb stádiumban az ideghártya ödémás duzzanata, a vérzések nyomán szálagos összenövések figyelhetők meg.

A keringés károsodása folytán romlik az oxigénellátás (= szöveti oxigenizáció) is. Új, gyengébb falszerkezetű, a változó nyomásviszonyokhoz csak kevéssé alkalmazkodni képes, folyadékot fokozottan áteresztő erek képződnek. A lézerkezelés elsősorban ezt a folyamatot, az érújdonképződést s potenciális következményeit, a gyakoribb vérzéseket hivatott megelőzni, s ezzel elkerülhetővé válik a nagyobb kiterjedésű károsodások s a legsúlyosabb szövődmény, üvegtestbe törő vérzések, összenövések kialakulása.

Cukorbetegség - Kérdezz! Felelek!
Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Cserháti Zoltán, szemész
WEBBeteg összeállítás - Dr. Papp Júlia szemész, Dr. Serfőző Csilla szemész, Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest