Cukorbetegség - Szemészeti vizsgálatok

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Miért vizsgálja a szemész a szemfenék mellett a látásélességet és a szemnyomást is? Már említettük, hogy a cukorbetegség szemet érintőhatásának az ideghártya károsodása, a retinopátia csak egyik, bár a látás szempontjából kétségkívül legnagyobb jelentőségű szövődménye.

A komplex szemészeti vizsgálat azt a célt szolgálja, hogy a vizsgáló orvos a szem állapotáról, működésének egészéről képet kaphasson. A látásélesség vizsgálata a fénytörési hiba felismerésére és szükség szerinti korrigálására nyújt lehetőséget.

Lézeres és műtéti látáskorrekció

Látásjavító (fotorefraktív) lézer kezelések során a szem fénytörését a szaruhártya adott rétegének elpárologtatásával változtatjuk meg, így a szaruhártya elvékonyodik, felszínének domborzati viszonyai megváltoznak. Lézeres szemműtét

Réslámpával a szem törőközegeit vizsgálják, így megítélhető a szemlencse állapota, véleményezhetőa szürkehályog-képződés esetleges megindulása, illetve aktuális stádiuma. A szemnyomás vizsgálata zöldhályog (glaukóma) időbeni kórismézését segítheti.

Ennek ismerete azért is fontos, mert a szemfenék megítéléséhez tágított pupilla (= szembogár) mellett végzett szemfenékvizsgálat szükséges. A pupilla tágítása viszont emelheti a szemnyomást, fel nem ismert zöldhályog esetén, beavatkozás nélkül akár glaukómás rohamot is kiválthat. Ha viszont az emelkedett szemnyomás felismerésre kerül, megfelelő szemcseppek alkalmazásával az állapot rendezhető.

A pupillatágítás hatása

Természetesen glaukómás betegen is végezhető szemfenékvizsgálat, ilyenkor azonban a vizsgáló orvosnak gondoskodnia kell a vizsgálat befejezésekor a pupillát szűkítő, lehetőség szerint gyorsan ható szemcsepp alkalmazásáról, s célszerű a beteget rövid megfigyelésre a vizsgálat után is a rendelőben tartani.

A glaucoma (zöldhályog) tünetei
Jellegzetes tünetek a szem és környékének fájdalma, szempirosodás, homályos látás, fényforrás körüli szivárványszerű karika látása.
Glaukóma: kik a legveszélyeztetettebbek?

Itt jegyezzük meg, hogy mivel a szemfenék vizsgálatát tágított pupilla mellett végzik, a tágítás időtartamára – ami a vizsgálat befejezése után is egy ideig még fennmaradhat – a szem távolsághoz, illetve fényhez történő alkalmazkodóképessége átmenetileg romlik.

Ez pl. a távolság felmérését, ennél fogva az autóvezetést zavarhatja. Javasolt ezért e vizsgálatra lehetőség szerint tömegközlekedési eszközön utazni vagy biztosítani, hogy az autót családtag vagy ismerős biztonságosan hazavezethesse.

Újabban, éppen e kellemetlenségek elkerülésére a tágítás után szűkítőcseppet is alkalmaznak. Bár így az említett kellemetlenségek nagyrészt kiküszöbölhetők, biztonságból célszerű az említett óvatossági előírásokat továbbra is alkalmazni.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség könyvborító

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Juhász Levente Ákos, szemész, látszerész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest