Hajlamosít-e a cukorbetegség fertőzések kialakulására?

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Nem egységes a szakmai álláspont abban a tekintetben, hogy fogékonyabbak-e a cukorbetegek egyes fertőzések iránt vagy sem – mellette és ellene szóló adatok egyaránt ismertek –, bizonyos azonban, hogy a fertőző betegség cukorbetegséggel társulva nagyobb odafigyelést, intenzívebb kezelést igényel, mintha ugyanaz a megbetegedés nem cukorbetegnél lép fel.

Ennek oka kettős: egyrészt minden társbetegség, így fertőzések fellépése is ronthatja az anyagcsere-állapotot, anyagcsere-kisiklást idézhet elő, másrészt a magas szöveti cukorszint, a szervezet ellenállóképességének csökkenése fokozhatja a betegséget okozó ágens, baktérium, vírus vagy gomba virulenciáját, megbetegítő képességét.

Fertőzés kialakulása cukorbetegen ezért gyakori ellenőrzést, és ha a vércukor-monitorozás, a kezelés szükség szerinti módosítása, a szájon keresztüli folyadékfelvétel vagy a megfelelő, rendszeres táplálkozás otthoni körülmények között nem biztosítható, gyógyintézeti elhelyezést tesz szükségessé.

A 2-es típusú cukorbetegség és tünetei
A 2-es típusú cukorbetegség első tünetei ártalmatlannak tűnnek, sőt előfordulhat, hogy a már évek óta 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nem is tud róluk.
A 2-es típusú cukorbetegség és tünetei

Több napon keresztül fennálló magas láz, jelentős vagy hirtelen állapotromlás, elhúzódó lefolyású megbetegedés ugyancsak kórházi beutalást indokol.

Ez szükséges akkor is, ha átmenetileg inzulin adására kell sort keríteni. A teljességhez tartozik, hogy vannak olyan ritka fertőző megbetegedések – pl. az epehólyag-gyulladás egy speciális, viszonylag tünetszegényen kialakuló, de akár igen súlyos szövődményeket okozó formája; egy speciális gomba okozta megbetegedés –, amelyek elsősorban cukorbetegségben fordulnak elő. Ezek ismerete a kezelőorvos számára azért fontos, hogy a szokásos kezelésre nem javuló, rövid időn belül ismétlődő vagy elhúzódó megbetegedés esetén e lehetőségekre is gondoljon.

Diabétesz teszt
Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség borító

A kiadvány fülszövege: "Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed Kiadó)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
A folsavhiány
A folsavhiány

Természetes folsavforrások.

Torokfájás
Torokfájás

Jó-e a csípős paprika ellene?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Springmed - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest