Kapjon-e a cukorbeteg védőoltást?

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Gyakran kérdezik a cukorbetegek, szükséges-e számukra a nem cukorbetegekétől különböző vagy gyakoribb védőoltások adása, és hogy gyakoribbak-e körükben az oltási szövődmények, s ezért inkább az oltások kerülése a célszerű.

Mivel a nem megfelelő anyagcsere-állapotú diabéteszben a fertőzések kialakulása gyakoribb, a lefolyásuk pedig súlyosabb lehet, ezek megelőzése céljából tanácsos a védőoltások alkalmazása.

A cukorbetegség tünetei
A cukorbetegség első tünetei sokszor ártalmatlannak tűnnek, így a betegek nagy része sokáig diagnosztizálatlan marad. A cukorbetegség tünetei

Az egészségesekét megközelítő – (közel) normoglikémiás – anyagcserehelyzetben a cukorbetegek fertőzések iránti fogékonysága ugyan nem nagyobb az anyagcserezavarban nem szenvedőkénél, azonban az esetleges fertőzés anyagcsere-károsító hatására való tekintettel, ilyenkor is javasolható a vakcináció (= védőoltás) elvégzése. Jelenleg két olyan védőoltás van, amely idős emberek, legyengült ellenálló képességű személyek, valamint krónikus megbetegedésekben szenvedők – így cukorbetegek – számára ajánlott: az influenza elleni, valamint az ún. pneumococcus baktérium okozta fertőzések kivédésére szolgáló oltás.

Hangsúlyoznunk kell, hogy mindkettő nem cukorbetegek számára is tanácsolható, mivel e betegségek előfordulása igen gyakori. Nincs adat arra vonatkozóan, hogy az oltási reakciók cukorbetegek közt gyakoribbak lennének a nem cukorbetegekénél. Így az ettől való félelem nem indokolt.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség
Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség könyvborító

A kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."

Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
www.springmedkonyvaruhaz.hu

(Springmed)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Fájnak és reggel merevek az ujjaim
Fájnak és reggel merevek az ujjaim

Mitől lehet, és mit tegyek?

Tippek, hogy jól kezdje az új évet
Tippek, hogy jól kezdje az új évet

Előzze meg a kiégést!

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs és Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest