Cukorbetegség és többműszakos munka - Mire kell figyelni?

szerző: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor - Springmed
megjelent:

Milyen változtatás szükséges a kezelésben többműszakos munkavégzés esetén? Elöljáróban le kell szögeznünk, hogy a kizárólag életmódkezelést folytató, illetve az inzulinhatást erősítő tablettás vércukorcsökkentő kezelésben részesülők kivételével a többműszakos munkavégzés cukorbetegek számára általában nem tanácsos.

Válaszunkban azon szempontokra összpontosítunk, amelyek figyelembevételével tervezhető a kezelés, ha mégis ilyen szervezésű munkára kerülne sor. Az inzulinelválasztást fokozó tablettás vércukorcsökkentő kezelés alatt állóknál alapvető szempont, hogy a többműszakos igénybevétel döntően fizikai vagy szellemi természetű-e. A gyógyszeradag esetleges módosítása csupán az előbbi esetében jön szóba – a vércukor-önellenőrzés során készített vércukorprofilok alapján a napi dózis időleges csökkentése lehet szükséges.

A cukorbetegség tünetei
A 2-es típusú cukorbetegség első tünetei ártalmatlannak tűnnek, sőt előfordulhat, hogy a már évek óta 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő nem is tud róluk.
A cukorbetegség tünetei

A konkrét teendőket, a fentiek figyelembevételével a kezelőorvos határozza meg. Fel kell hívnunk ehelyütt is a figyelmet arra, hogy a fizikai munkavégzés vércukorcsökkentő hatású, ami a gyógyszeradag esetleges módosítása mellett a munkavégzés idejére eső szénhidrátbevitel növelését is szükségessé teszi.

Még nehezebb a helyzet inzulinkezelés esetén, és e tekintetben nemcsak a többműszakos munkavégzés, hanem a naponta változó tartamú és intenzitású munkabeosztás is figyelembe veendő tényező. Általános útmutatás nem adható, hiszen a teendőket befolyásolja az alkalmazott kezelési rendszer, és ezzel összefüggésben, a napi inzulininjekciók száma.

Hogyan változtatandó az inzulinadag?

Példaként említhető egyik gondozottunk esete, aki a hét bizonyos, előre meghatározott, de nem szabályszerűen változó napjain napi 12 órában dolgozik, míg a köztes napokon, alkalmanként 1–3 napon keresztül, nem végez munkahelyi tevékenységet.

Esetében „dolgozós”, fokozottabb fizikai tevékenységet igénylő napokon a napi többszöri inzulinadás formájában bejuttatott inzulinadagot csökkentjük, egyidejűleg, a szénhidrátbevitelt 20–30 grammal, több részletre elosztva emeljük, a vércukor-önellenőrzés adataihoz igazodva. „Munkamentes” napokon több inzulin adására van szüksége, s a napi szénhidrátmennyiség is kevesebb.

Cukorbetegség
Minden a cukorbetegségről a WEBBetegen

Ha azonban e „munkamentes” napokra jelentősebb otthoni fizika i igénybevétel esik, az inzulinadag ismételt csökkentése és a szénhidrátbevitel szükség szerinti emelése indokolt. Az inzulinkezelés megtervezését a váltott műszakos munkavégzés jelentősen megnehezíti. Általánosságban csupán annyi mondható, hogy a jelentősebb fizikai igénybevétellel járó napszak inzulinadagját csökkenteni, szénhidrátbevitelét pedig fokozni tanácsos. Az inzulindózis csökkentésének mértéke és időpontja a kezelőorvossal történő egyeztetésen kell, hogy alapuljon, meghatározásakor döntő tényező a több napon keresztül folytatott, a váltott munkavégzés idejét is magában foglaló vércukor-önellenőrzés adatsora.

Magunk részéről inzulinkezelésre szoruló cukorbetegek esetében a három műszakos munkarendet, illetőleg a nappali-éjszakai munkarend naponkénti változásával járó műszakbeosztást semmiképpen sem tanácsoljuk.

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: Cukorbetegség

Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor: CukorbetegségA kiadvány fülszövege: " Melyek a cukorbetegség fő típusai? Mi okozza a cukorbetegséget? Megelőzhető, illetve elkerülhető-e a cukorbetegség? Mi a táplálkozási piramis, és mi a jelentősége? Mit jelent a cukorbetegség "komplex kezelése"? Miért szükséges a vércukor önellenőrzés? Milyen gyakran mérjen vércukrot a cukorbeteg? Hogyan előzhetők meg a cukorbetegség szövődményei? Hol gondozzák a cukorbeteg terhest? A diabetológus-belgyógyász szerzőpáros ilyen és ehhez hasonló, a gyakorló cukorbeteg mindennapjai során leggyakrabban felmerülő kérdéseit gyűjtötte össze a kötetben. Ajánljuk a könyvet azoknak a cukorbetegségben szenvedőknek, akik többet szeretnének tudni a betegségükről és tudatosan kívánják a szükséges lépéseket végezni a cukorháztartás tartós egyensúlya és a jobb életminőség érdekében."
Szerző(k) - Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor
Szakmai lektor: Dr. Hidvégi Tibor
Felelős szerkesztő: Dr. Igazvölgyi Katalin
Felelős kiadó és főszerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tipográfia és borítóterv: Németh János
SpringMed Kiadó, 2007, 208 oldal
Látogasson el a kiadó
honlapjára és böngésszen a könyvek között
www.springmedkonyvaruhaz.hu

WEBBeteg.hu logóForrás: Springmed
Orvos szerzőink: Dr. Baranyi Éva, Dr. Winkler Gábor

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest