Cukorbetegek jogosítványszerzése

szerző: Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász - WEBBeteg
frissítve:

A diabétesz kockázatot jelenthet a gépjárművezetés szempontjából, mind a cukorbeteg, mind a közlekedés más résztvevői számára. Általánosságban a jól kezelt, hipoglikémiára csak kevéssé hajlamos, előrehaladott szövődményektől mentes cukorbeteg biztonságosan vezethet és nincs akadálya a jogosítvány megszerzésének, ugyanakkor indokoltak bizonyos korlátozások és a rendszeres felülvizsgálat.

A jogosítvány megszerzésének egészségügyi feltételeit jogszabályok írják elő, amely szabályok időnként változhatnak. A vonatkozó rendelet a 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról.

Cukorbetegek esetében rövidebb időre állapítják meg az egészségügyi alkalmasságot, ami A- és B-kategóriás jogosítvány esetén alapesetben legfeljebb 5 év. Ennek célja, hogy a vezetői engedély meghosszabbítása során mód nyíljon a beteg egészségi állapotváltozásának nyomon követésére. Minden esetben felmérik az anyagcserehelyzetet, a hipoglikémia előfordulását és az esetleges szövődményeket, társbetegségeket, különös tekintettel a szemészeti szövődményekre. Ismétlődő vércukoresések, nagyfokú látásromlás esetén a korábbi alkalmassági besorolás is változik.

Cukorbetegek vezetői alkalmasságának elbírálása

A gépjárművezetői alkalmasság két, különböző elbírálási szempontokat tartalmazó kategóriára adható meg, illetve természetesen lehetséges az alkalmatlanság megállapítása.

Egészségi alkalmatlanság

Egészségi alkalmatlanságot kell megállapítani azon kérelmező esetében, akinél ismétlődő súlyos hipoglikémia áll fenn. Súlyos hipoglikémia állapítandó meg, ha az egyén külső segítségre szorul. Amennyiben egy 12 hónapos időszakon belül a súlyos hipoglikémia megismétlődik, ismétlődő hipoglikémia fennállását kell megállapítani.

Fontos része a vizsgálatnak a szemészeti kivizsgálás, látásvizsgálat is. Szemészeti szempontból alkalmatlan lehet a gépjárművezetésre (akár cukorbetegség miatt, akár más szembetegség következtében) az, akinek szakorvosi vélemény alapján a vezetés biztonságát veszélyeztető mértékű kettőslátása, akinek lencsékkel sem kellően korrigálható, nagy mértékben csökkent látásélessége, illetve csökkent kontrasztérzékenysége van.

1. alkalmassági csoport

Az 1. alkalmassági csoportba tartoznak azok, akik A- vagy B-kategóriás jogosítványt kívánnak szerezni (beleértve az "A1", "A2", "A korlátozott", "B1", "BE" kategóriákat is).

Ebben az esetben az egészségi alkalmasság a következő feltételek mellett állapítható meg, legfeljebb 5 év időtartamra:

  • A cukorbetegségben szenvedő tisztában van a hipoglikémia kockázataival és állapotát megfelelően kontrollálni tudja.
  • Gyógyszeres (tablettás vagy inzulinos) kezelés alatt álló cukorbeteg egészségi alkalmassága csak szakorvosi vélemény ismeretében állapítható meg, a szövődmények súlyossága és a hipoglikémia kockázata alapján.

Csak életmódkezeléssel (diétával, testmozgással) kontrollálható diabétesz esetén nincs szükség szakorvosi véleményre és mérlegelésre.

Szemészeti szempontból az egészségi alkalmasság akkor állapítható meg, ha a kérelmező megfelel a következő feltételeknek:

  • legalább 0,5-es binokuláris látásélességgel rendelkezik a két szem együttes – szükség esetén korrekciós lencsével segített – használatával,
  • látótere vízszintes irányban legalább 120°-os, amely balra és jobbra legalább 50°-ot, felfelé és lefelé legalább 20°-ot bővül, és
  • látótere középpontjától számított 20°-os sugarú tartományon belül a látása megfelelő,
  • kettőslátás esetén a szakorvosi vélemény szerint a látásprobléma kis mértékű és nem veszélyezteti a biztonságos autóvezetést,
  • egy szem teljes látásvesztése esetén szemész szakorvos igazolja a megfelelő látásélességet és a megmaradó szem alkalmazkodását.

Fontos Diabétesz és vezetés - Mire figyeljenek a cukorbetegek a volánnál?

2. alkalmassági csoport

A 2. alkalmassági csoportba azon járművezetők tartoznak, akik C-, D- vagy TR kategóriás vezetői engedélyt kívánnak szerezni, azaz nehézgépjárművet vezetnének, vagy a vezetni kívánt jármű kategóriájától függetlenül hivatásos sofőrként, tömegközlekedési szolgáltatás sofőrjeként, megkülönböztető jelzéssel ellátott jármű vezetőjeként kívánnak dolgozni. Esetükben az egészségi alkalmassági szabályok szigorúbbak, ám megfelelő egészségi állapot esetén a cukorbetegség nem kizáró tényező ebben a csoportban sem.

Hipoglikémia kialakulásának kockázatát hordozó, gyógyszeres kezelés alatt állók esetében az egészségi alkalmasság a következő feltételek együttes fennállása esetén állapítható meg, legfeljebb 3 év időtartamra:

  • a vizsgálatot megelőző 12 hónap folyamán nem fordult elő súlyos hipoglikémia,
  • a kérelmező teljesen tisztában van a hipoglikémia bevezető tüneteivel,
  • az inzulinkezelésre szoruló kérelmező rendszeresen – legalább naponta kétszer vagy a vezetést közvetlenül megelőzően – végzett vércukorszint-méréssel megfelelően kontrollálja állapotát,
  • a kérelmező teljes mértékben tisztában van a hipoglikémia kockázataival, és
  • a cukorbetegséggel összefüggésben nem áll fenn egyéb kizáró szövődmény.

Amennyiben a cukorbetegség kezeléséhez a kezelőorvos döntése alapján nem szükséges tablettás kezelés vagy inzulinkezelés, ezek a korlátozások nem állnak fenn.

Szemészeti szempontból a 2. alkalmassági csoport esetén az alkalmasságra szigorúbb előírások vonatkoznak (legalább 0,8-es, szükség esetén korrekciós lencsével elért látásélesség, szélesebb látótér), kizáró ok a kettőslátás vagy a csökkent kontrasztérzékenység.

Az alkalmasságot megállapító szervek és felülvizsgálati lehetőségek

Az egészségi alkalmassági vizsgálatot első fokon végző szerv a vizsgált személy háziorvosa, vagy a foglalkozás-egészségügyi szolgáltatást nyújtó orvos. A fentebb részletezett esetekben az alkalmasságot megállapító orvosnak természetesen figyelembe kell vennie a diabetológus szakorvos szakvéleményét.

Az egészségi alkalmassági vizsgálatot végző szerv az EESZT útján értesíti a közúti közlekedési nyilvántartó szervet az egészségi alkalmassági vélemény adatairól. Ha az elektronikus adattovábbítás és adatfeldolgozás sikertelen volt, a vizsgálatot végző szerv papír alapú igazolást állít ki a vizsgált személy számára.

Felülvizsgálati igény esetén az egészségi alkalmassági vizsgálatot másodfokon egy külön jogszabályban meghatározott szakértői bizottság állapítja meg. (E tekintetben speciális, itt nem részletezett szabályok vonatkoznak a honvédségi és a vasutas alkalmazottakra.)

Jogszabály 3/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról

Szerző: Dr. Bartha-Barcsai Tímea, jogász - WEBBeteg

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Reflux és elhízás
Reflux és elhízás

Van összefüggés a népbetegségek között?

Immunrendszer
Immunrendszer

Immunrendszer erősítés kicsiknek és nagyoknak.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Bodnár Edina, bőrgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, diabetológus
Diabetes - Dr. Strényer Ferenc, diabetológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest