Vegetáriánus étrend - Segít-e a cukorbetegeken?

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
megjelent:

Több helyen is olvasni arról, hogy a vegetáriánus étrendre való áttérés segíthet irányítani a cukorbetegséget. Vajon mi ebben az igazság?

Noha a vegetáriánus étrendre való áttérés valószínűleg nem gyógyít ki senkit a cukorbetegségből, számos előnye lehet a hagyományos étrenddel szemben. Segít kézben tartani a testsúlyát, csökkenti egyes diabéteszhez kapcsolódó szövődmények kockázatát, és még az is előfordulhat, hogy hatására a szervezet jobban reagál az inzulinra.

A vegetarianizmus árt a csontfejlődésnek
Kevesen tudják, hogy milyen veszélyeket rejt magában a szigorúan egyoldalú vegetáriánus táplálkozás. Gyermekeknél veszélyesebb >>

A vegetáriánus életmódot folytatók három fő csoportba sorolhatók:

Vegánok – Csak növényi alapanyagú élelmiszert fogyasztanak. Nem esznek semmilyen állati eredetű terméket, így tojást és tejtermékeket sem.

Lakto-vegetáriánusok – Ők a növények mellé tejtermékeket is fogyasztanak. Azonban a tojást, hús-, hal- és baromfi kimarad az étrendjükből.

Lakto-ovo vegetáriánusok – A növényi -alapú élelemiszerek mellé nemcsak tejtermékeket, de tojást is fogyasztanak.

A vegetáriánus étrend előnyei az étrendtől és az elfogyasztott ételektől függően változnak. A legtöbbek számára azonban a vegetáriánus étrend előnyei a következők:

Elősegíti az egészséges testsúly megtartását – A vegetáriánus étrendnek általában alacsonyabb a kalóriatartalma, mely segíti a testsúly kontrollt. Emellett a testtömeg index is alacsonyabb a vega étrend követőinél, s mindez hozzájárul a vércukorszint kontrolljának javításához, a diabéteszes szövődmények kockázatainak csökkenéséhez.

Javítja a vércukorszint kontrollt és az inzulin választ - A zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, hüvelyesek és diófélék fogyasztása – melyek jellemzően a vega étrend alktóelemei – javítják a vércukorszintet, és a szervezet is jobban reagál az inzulinra. Ez azt jelenti, hogy esetlegesen kevesebb gyógyszert kell szednie, és csökkenti a cukorbetegséghez kapcsolódó szövődmények kockázatát.

Csökkenti a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát – A szigorú vegán étrend koleszterin mentes, alacsony telített zsírokban és magas rosttartalmú. Az alacsony zsírtartalmú vegetáriánus étrend, csökkenti a szív-és érrendszeri megbetegedések kockázatát, mely a cukorbetegség egyik szövődménye.

Ha Ön cukorbeteg, beszéljen orvosával vagy egy dietetikus szakemberrel, mielőtt áttérne a vegetáriánus életmódra. Az ő segítségükkel olyan étrendet állíthat össze, mely tartalmazza a szükséges tápanyagokat és kalóriát, anélkül, hogy egészséges testsúlyát féltenie kellene.

(WEBBeteg - Cs.K. fordító, Forrás: mayoclinic; lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest