Veszélyes a nyári meleg a cukorbetegekre

szerző: Cs. K., fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos frissítve:

Számos felmérés bizonyítja, hogy a cukorbetegek többsége nem megfelelően védekezik a magas hőmérséklet ellen. A cukorbetegek extra érzékenyek lehetnek a magas hőmérsékletre, és sokan nem teszik meg idejében a megfelelő óvintézkedéseket – állítja egy tanulmány.

A legtöbb cukorbeteg tisztában van azzal, hogy a nyári melegben jobb, ha nem tartózkodik a szabadban, több folyadékot fogyaszt, és megfelelő, a leégés ellen védő ruházatot valamint naptejet használ. Mégis a felmérésben résztvevő minden ötödik válaszadó, csak akkor kezdte komolyan venni a szükséges óvintézkedéseket, mikor a hőmérséklet meghaladta a 35 Celsius-fokot, és csak akkor kezdett inni, mikor már szomjas volt – ami általában már túl késő a kiszáradás hatékonyan megelőzéséhez. Mindemellett sokan hagytak fel a gyógyszerszedéssel és a vércukorszint ellenőrzéssel a meleg napokon.

A felmérés eredményéről Dr. Adrienne Nassar, az arizonai Mayo Clinic egykori rezidense számolt be az Endokrin Társaság San Diego-ban tartott ülésén.

A felmérés eredményei

Nassar és kollegái 152 cukorbeteg válaszait elemezte, akik átlagéletkora 64 év, 85 százalékuk 2-es típusú cukorbetegségben szenved, és 77 százalékuk használ inzulin injekciót vagy pumpát.

Míg a válaszadók közül sokan védik a gyógyszereiket a hőtől azzal, hogy hűtőtasakban szállítják, 37 százalékuk otthon hagyta a gyógyszereit, illetve a vércukorszint mérésérre szolgáló eszközt. Ez azért veszélyes, mert ha a melegben esetleg elájulnak, nem ellenőrizhető a vércukorszint, és nincs kéznél a megfelelő gyógyszer. A cukorbetegeknek az átlagosnál jobban oda kell figyelni arra, hogy a hőgutát, napszúrást elkerüljék.

Bár a válaszadók többsége ismerte a hő hatását az inzulinra, mindössze 40 százalékuk állította, hogy ezt az információt az orvosától tudja. Nassar szerint sajnos nincs pontos adat arról, milyen hőmérsékleten kell a gyógyszerek védelmét megkezdeni, mivel a páratartalmat is figyelembe kell venni.

A felmérésből kiderül, hogy noha a válaszadók 68 százaléka egy órára limitálta a hőségnek való kitettségét, ám sokan túl hosszú ideig késleltették az óvintézkedések megkezdését.

A cukorbetegek számára fontos, hogy betartsák az alábbi óvintézkedéseket a nyári melegben:

  • Figyeljen oda a megfelelő folyadékbevitelre! ne várja meg, míg szomjas lesz!
  • A rendszeres testedzést légkondicionált helyen végezze, illetve ha ragaszkodik a szabad levegőhöz, csak a kora reggeli vagy késő esti órákban, mikor a hőmérséklet alacsonyabb.
  • Tartsa be a gyógyszer használati útmutatójában található tárolási utasításokat!

(WEBBeteg - Cs. K., fordító, forrás: WebMD; Lektorálta: Dr. Csuth Ágnes, családorvos)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Krasznai Éva, újságíró
Cukorbetegközpont - Dr. Porochnavecz Marietta, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest