A cukorbetegség és a nemi betegségek kapcsolata

Dr. Csuth Ágnes
szerző: Dr. Csuth Ágnes, családorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A cukorbetegség a fertőzések kialakulására hajlamosíthat, a fertőző ágensek könnyen megtelepedhetnek a cukorbeteg gazdaszervezetben. A vírusos, bakteriális, gombás és protozoon okozta nemi úton terjedő fertőzések egyaránt nagyobb rizikóval alakulhatnak ki diabéteszes betegeknél. A gyógyhajlam pedig rosszabb.

Jelen cikkünkben a nemi betegségeket előidéző leggyakoribb kórokozókat és az általuk okozott tüneteket jellemezzük, és néhány szóban a megelőzési lehetőségekre is kitérünk.

Gombás fertőzések

Az egyik leggyakoribb és legismertebb nőgyógyászati gyulladásos kórkép, mely a cukorbetegséggel társul, a vulvovaginalis candidiasis, ami ugyan nem klasszikus nemi betegség, de nemi úton is terjedhet. A Candida gombák a normál flóra részei, ezek akkor tekinthetők patogén (betegséget okozó) kórokozóknak, ha nagy számban elszaporodnak. Erre hajlamosíthat a szervezet védekezőképességének csökkenése, nőknél a hüvelyi baktériumflóra egyensúlyának megbomlása. A cukorbetegség a szervezet védekezőképességének csökkenéséhez vezet.

A gombás fertőzés jellegzetes tünetei nőknél a hüvelyre és a szeméremtestre kiterjedő viszkető, fájdalmas, égő érzés, a túrós vagy kenőcsszerű, szagtalan váladék megjelenése, a fájdalmas közösülés, a fájdalmas vizelés.

Férfiaknál a makk piros lehet, száraz, hámló felületek keletkezhetnek rajta, netán piros pöttyök jelennek meg a felszínén. A férfiak többsége azonban tünetmentes, és ritkábban is fertőződnek meg, de elkaphatják a partnerüktől a betegséget.

Komolyabb megbetegedés esetén a vizeletből is kimutatható a kórokozó.

Trichomoniasis

A leggyakoribb nemi betegség. A Trichomonas nevű protozoon okozza, a fertőzés gyakran nem is okoz tünetet.

Ha van tünet, akor nőknél jellegzetes a bő, zöldes, habos, kellemetlen szagú folyás, a szeméremtesti viszketés, égés és fájdalom.

A Trichomonas a férfiaknál maximum diszkrét világos folyást, esetleg ritkán a makk kisebesedését okozhatja.

Chlamydia

Speciális, szexuális úton terjedő, a méhnyakban élősködő baktérium, gyakran nem okoz tüneteket. A szokványos lokális hüvelykezelésre nem gyógyuló, bő, sárgás-fehéres váladékozás hívhatja fel rá a figyelmet.

Jelentősége abban van, hogy a fertőzés nagyon gyakori, valamint kezeletlen esetben késői szövődményeket: meddőséget, vetélést és koraszülést, illetve a csecsemőnél is fertőzést okozhat.

Mycoplasma, Ureaplasma

A Mycoplasma és Ureaplasma típusú baktériumok részt vesznek az úgynevezett nem gonorrhoeás húgycsőgyulladás kialakításában, mely nemi úton terjedő betegség. Jellegzetes tünetei a húgycső gyulladása, ami csípő vizelettel, fájdalmas és gyakori vizeléssel társul.

Okozhat mindkét nemben váladékozást, hüvelyfolyást nőknél, húgycsőfolyást férfiaknál.

Főleg férfiakban nem nemi szervi tünetként akár reaktív ízületi gyulladás is kialakulhat.

Nőknél okozhatja a szexuális együttlét alatti fájdalmat, hosszú távú fennállása krónikus kismedencei gyulladás kialakulását idézheti elő.

Szerepe lehet még a meddőség kialakulásában, illetve a spontán vetélésben és a koraszülésben, károsodást okozhat a magzat fejlődésében. A fertőzött nők nagyobb részének kis súlyú csecsemője születik. Ez a fertőzés a gyermekágyi láz és az abortuszok utáni lázas állapotok, kismedencei gyulladások leggyakoribb oka.

HPV

A humánpapillomavírus-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség, leginkább a 25 év alatti, szexuálisan aktívak körében fordul elő. Minden szexuálisan aktív nőnél fennáll a rizikója annak, hogy olyan daganatkeltő humán papillomavírussal fertőződik, amely a későbbiekben méhnyakrákot okozhat. Azt kevesen tudják, hogy a férfiak is veszélynek vannak kitéve, hiszen a péniszrák kialakulásában is szerepet játszhat a vírus, sőt akár szájüregi daganatot vagy végbéltáji daganatot is okozhat orális vagy anális szex útján. A korán elkezdett nemi élet szintén fokozza a méhnyakrák és az egyéb HPV-fertőzések kockázatát, gyakoriságát.

A méhnyakrák kialakulásában a dohányzásnak és az immunrendszer átmeneti gyengeségének is fontos szerepe lehet. De a fertőzés elsősorban szexuális érintkezéssel terjed, bár egyéb fertőződési utak is lehetségesek. A fertőzést terjeszthetik fertőzött használati tárgyak, például törölköző.

Megelőzése egyrészt a promiszkuitás kerülése, a potenciálisan fertőzött tárgyakkal való érintkezés (más alsóneműje, törölközője) kerülése. Az óvszer használata ugyan csökkenti a fertőzés kockázatát, de nem ad teljes védelmet, mivel a vírus a fertőzött bőrfelületről is átkerülhet a partnerre. Kerülje a dohányzást, erősítse az immunrendszerét, hogy csökkenjen a fertőzésre való fogékonysága. Napjainkban már lehetőség van védőoltás alkalmazására is.

A HPV elleni védőoltások kizárólag a megelőzésre használhatóak, a már kialakult fertőzésre kifejtett hatásuk nem bizonyított. A megelőzés szempontjából azonban feltétlenül érdemes beadatni a HPV elleni védőoltást!

Fontos a fertőzések megelőzése, és tünet jelentkezése esetén az orvos mielőbbi felkeresése!

Mivel a cukorbetegség hajlamosít a fertőzésekre, a nemi betegségeket is beleértve, a diabéteszben szenvedőknek kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a megelőzésre, hiszen a magas vércukorszint, illetve a szervezet ellenállóképességének csökkent volta miatt a kórokozók könnyebben képesek megbetegíteni szervezetüket.

A fertőző betegségek cukorbetegeknél nagyobb odafigyelést, intenzívebb kezelést igényelnek, mivel rontják az anyagcsere-állapotot. Ezért panasz jelentkezése esetén rendkívül fontos mielőbb felkeresnie kezelőorvosát, illetve a tünetek jellegétől függően nőgyógyász, urológus vagy nemigyógyász szakorvost.

Ezeket olvasta már?

Dr. Csuth Ágnes, családorvosDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Fogtörő karácsonyi ételek
Fogtörő karácsonyi ételek

Beletörhet a fogunk.

Az aurás migrén
Az aurás migrén

Ön is tehet állapotának javításáért.

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs és Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest