Az idős cukorbetegek többsége él nemi életet

Medipress
megjelent:

A cukorbetegségben szenvedő idősebb emberek szexuálisan aktívak, bár a betegség valóban okoz problémát az intimitással kapcsolatban.

Amerikai kutatók 1993, ötvenhét és nyolcvanöt év közötti embert vizsgáltak, és kimutatták, hogy a partnerkapcsolatban élő cukorbeteg férfiak közel 70 százaléka, továbbá a partnerkapcsolatban élő cukorbeteg nők 62 százaléka él nemi életet két-három alkalommal havonta, ami megfelel az ugyanilyen korú, nem cukorbeteg emberek szexuális szokásainak.

Ugyanakkor a diabéteszben nem szenvedő férfiakkal összehasonlítva a cukorbeteg férfiak esetében nagyobb valószínűséggel fordul elő a szexualitás iránti érdektelenség és merevedési zavar. A cukorbeteg férfiak és nők nagy arányban számoltak be orgazmussal kapcsolatos problémákról. A Diabetes Care szaklap szeptemberi kiadásában megjelenő tanulmányból az is kiderült, hogy a cukorbeteg férfiak 47 százaléka tárgyalta meg szexuális problémáit orvossal, míg ugyanez az arány mindössze 19 százalék a cukorbeteg nők esetében. A férfiak a nőknél sokkal nagyobb valószínűséggel kezdeményeznek ilyen beszélgetést.

„A pácienseknek és az orvosoknak tudniuk kell, hogy a középkorú és idősebb felnőttek többsége a cukorbetegség ellenére szexuálisan aktív. Ennek ellenére sok diabéteszes betegnek vannak olyan szexuális problémái, amelyekkel nem foglalkoznak” – állítja a tanulmány vezető szerzője, Dr. Stacy Lindau, a Chicagói Egyetem kutatója. „Ha a középkorú és idősebb cukorbetegek esetében nem sikerül felismerni és orvosolni a szexuális természetű problémákat, ez ronthatja az életminőséget és a betegséghez való alkalmazkodást” – tette hozzá a tanulmány társszerzője, Dr. Marshall Chin. „A cukorbetegek gyakran tapasztalnak szexuális problémákat, és sok páciens nem beszél ezekről orvosának.”

(Medipress)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
Oxygen Medical - Dr. Marton Anna, belgyógyász, kardiológus, diabetológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Zsuga Judit és Bak Marianna
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs és Dr. Ujj Zsófia Ágnes

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest