A magas vércukorszint növeli fertőzésveszélyt

Medipress
megjelent:

A vércukorszint normalizálást célzó kezelés csökkenti a fertőzési arányt – olvasható az Archives of Surgery folyóirat szeptemberi számában.

Az orvosok fokozott óvatossággal járnak el cukorbetegek kezelése esetén, ugyanis a magas vércukorszint növeli a műtétek után fellépő fertőzéses szövődményeket – emiatt az intenzív osztály orvosa folyamatosan monitorozza a beteg vércukrát. Azonban az Albany Orvosi Iskola (New York) munkatársai az elsők, akik általános sebészeti beavatkozás esetén számszerűsítették a kockázatot.

Ashar Ata és munkatársai célja annak meghatározása volt, mennyire kell emelkednie a cukorszintnek ahhoz, hogy a fertőzési kockázat fokozódjon. Megállapították, hogy amennyiben a vércukorszint meghaladja a 7,77 mmol/l-t, a kockázat 1,8-ról 10 százalékra nő. A kockázatnövekedés kritikus értéke a 6,11 mmol/l.

A magas vércukor növeli a fertőzések rizikóját

Ata és munkatársai 2006 novembere és 2009 áprilisa között 2090 általános sebészeti beavatkozáson átesett beteget tanulmányoztak. A műtétek között volt vakbélműtét, vastagbélműtét, aranyeres műtét, epehólyag-eltávolítás, érsebészeti beavatkozás, valamint egyéb operációk.

A betegek 7,42 százalékánál alakult ki valamilyen fertőzéses szövődmény, 14,1 százalék vastag- és végbélműtöttek esetén, 10,3 százalék érsebészeti beavatkozásoknál, míg a többi műtéti típusnál 4,3 százalék volt az arány.

A kutatók több fontos paramétert megvizsgáltak (kor, általános egészségi állapot, kísérőbetegségek), azonban mind közül csupán az aktuális vércukorszint bizonyult statisztikailag jelentősnek a fertőzés szempontjából. Azonban érsebészeti beavatkozásoknál a műtét hossza, és az esetleges cukorbetegség volt meghatározó, a magas cukorszint kevésbé.

Szénhidrátok és a glikémiás index

A felszívódó szénhidrátok általában egy óra múlva vannak csúcsértéken. A különböző glikémiás indexű szénhidrátok különböző vércukor csúcsértéket érnek el.
Szénhidrátok és a glikémiás index

A megállapítások szerint a magas vércukorszint a elősegíti a fertőzéseket, ugyanis gátolja az immunrendszer működését, illetve az inzulin gyulladásellenes és fertőzésellenes hatása is szóba jön. Persze egyes elméletek szerint a magas vércukor más különösebb ok nélkül is növeli a fertőzési kockázatot. A műtéteket követő fertőzések a teljes kórházi fertőzések 14-17 százalékát teszik ki. A kórházban szerzett fertőzések általában különlegesen agresszívek, másrészt a betegek legyengült állapota is megnehezíti a védekezést, ezáltal életveszélyes állapot alakulhat ki.

(Medipress)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest