A cukorbetegség és a depresszió kapcsolata
Magyarországon a becslések szerint több mint egymillió diagnosztizált cukorbeteg él, de valószínűleg van még nagyjából ugyanennyi beteg, aki nem tud a betegségéről. Ami a depressziót illeti, havonta 200 000 beteggel számolhatunk, de közülük mindössze 25-30 százalék áll kezelés alatt.
A cukorbetegség és a depresszió kapcsolata
Számos kutató vizsgálta már a depresszió és diabetes kapcsolatát, mely úgy tűnik, hogy kétirányú. Cukorbetegségben szenvedő páciensek gyakrabban betegszenek meg depresszióban, mint egészségesek, illetve depressziós páciensek esetében gyakrabban alakulhat ki cukorbetegség. Mi okozhatja ezt a kétirányú kapcsolatot?
Miért növelheti a cukorbetegség a depresszió kockázatát?
Általánosságban is elmondható, hogy krónikus betegségben szenvedők esetében gyakrabban számolhatunk hangulati problémákkal. Ennek az az oka, hogy ezek a kórképek nagymértékben rontják az életminőséget, megnehezítik a mindennapokat, a kellemetlen panaszok, a rendszeres gyógyszerszedéssel és vizsgálatokkal járó stressz hatására alakul ki a levert hangulat. Igaz ez a cukorbetegségben szenvedő páciensekre is, akik kétszer olyan gyakran válnak depresszióssá, mint a nem cukorbetegek. Ezen betegek 30%-ában klinikailag igazolt depresszió fejlődik ki.
Legújabb becslések szerint a cukorbetegekben kialakult depresszió mintegy 75 százaléka rejtve marad, a fel nem fedezett kórkép pedig nyilván veszélyt rejt önmagában. Annak oka, hogy a depressziót sok esetben nem fedezik fel, az, hogy a páciensek a tüneteket betegségüknek tudják be, ezért nem számolnak be arról sem közvetlen környezetüknek, sem kezelőorvosuknak. Ugyanezen oknál fogva a családtagok sem veszik feltétlenül észre az újonnan megjelenő panaszokat.
A két betegség együttese pedig megnehezíti az amúgy is komoly odafigyelést és fegyelmet igénylő mindennapokat, a betegség kontrollját, karbantartását, éppen a depresszió hatására kifejlődő problémák miatt. Hiszen a csökkent aktivitás, a mozgáshiány, alkoholfogyasztás, dohányzás, az érdektelenségből adódó rendszertelen vércukorszintmérés tovább rontja a cukorbeteg állapotát.
Készült tanulmány arra vonatkozóan is, hogy cukorbetegekben a depresszió kezelése a közérzet javulása mellett jótékony hatással volt a vércukorszintre is, ezáltal pedig csökkenti a szövődmények kialakulását.
Mi okozhatja, hogy depresszió esetében gyakrabban fejlődik ki cukorbetegség?
A depresszióval gyakran együtt járó egészségtelen életmód a súlygyarapodás és következményeinek legfőbb oka
A depresszió tünetei között szerepelnek az étvágyproblémák, melyek nemcsak csökkent táplálék- és kalóriabevitel formájában jelentkezhetnek, hanem ennek éppen az ellenkezője is kialakulhat. Azaz gyakori a túlzott mennyiségű étkezés és emiatt kialakuló elhízás, mely pedig megnövekedett rizikót jelent az úgynevezett „2-es típusú”, azaz az elhízás következményeként, többnyire idősebb korban kialakuló diabetes szempontjából. A korábbiakban említett csökkent mértékű aktivitás és fizikai tevékenység is hasonló módon testsúlynövekedéshez vezet, csakúgy, mint az érdektelenségből adódó nem egészségtudatos étkezés.
Mi a helyzet az antidepresszánsokkal?
Indultak kutatások arra vonatkozóan is, hogy bizonyos antidepresszánsok szedése jelent-e fokozott kockázatot a cukorbetegség kifejlődését tekintve. Amerikai páciensek esetében találtak erre vonatkozóan emelkedett kockázatot olyan személyeknél, akik egyébként is magasabb rizikócsoportba tartoztak a cukorbetegség kialakulását nézve (rossz táplálkozás, túlsúly, mozgásszegény életmód). Igaz, hogy egyes készítmények esetében testsúlynövekedés jelenhet meg, mely rizikótényező a felnőtt típusú cukorbetegség kialakulása szempontjából, de ez a mellékhatás nem minden szernek velejárója és nem szükségszerű a megjelenése. A közhiedelemmel ellentétben ugyanis egyáltalán nem hizlal minden antidepresszáns. Egyesek fokozhatják az étvágyat, de egy részük inkább a folyadékvisszatartás révén növeli a testsúlyt, ami nem valódi hízás. Sok esetben pedig nagyon nehéz elkülöníteni, hogy konrétan mi vezetett tetsúlygyarapodáshoz, ha több tényező is szóba jöhet. Legtöbbször azonban egyedül maga a depresszió és az azzal járó egészségtelen életforma a magyarázat a testsúly növekedésére.
A szakorvos mindenesetre mindig mérlegel, figyelembe véve a társbetegségeket. Vagyis a legjobb gyógyszert igyekszik választani, akár enyhe mellékes hatások mellett az előnyt mérlegelve (ami ugye depresszió esetén akár életmentő is lehet!). És egy jobb kedélyállapotú beteg egyértelműen könnyebben tud a megfelelő életvitelre, egészséges táplálkozásra és mozgásra figyelni. Akár még életmódváltás is javasolható a terápia részeként, mely a súlyfelesleg leadásának és a cukorbetegség megelőzésének támogatása mellett magára a depresszióra is jó hatással van!
Fontos, hogy odafigyeljünk kezelt depresszió esetében a kockázati tényezőkre és monitorozzuk a terápiát, ellenőrizzük a vércukorszintet. A nem kezelt depresszió számos veszélyt rejt önmagában, holott az egyénre szabott terápiával a problémák megoldhatóak.
Ez is érdekelheti A depresszió kezelése - Pszichoterápia és/vagy gyógyszeres kezelés
Együtt még veszélyesebbek
A cukorbetegség és depresszió együttes fennállása sokkal nagyobb mértékben rontja az életminőséget, mint az egyik vagy másik betegség egyedüli fennállása. Éppen ezért fontos mindkét kórkép esetében a rendszeres orvosi kontroll és odafigyelés, az esetlegesen jelentkező újabb tünetek esetében pedig a mielőbbi kezelés elindítása.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Csuth Ágnes, családorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus