Önmagunk elfogadása a cukorbetegségben

Pyreschitz Anna
szerző: Pyreschitz Anna, pszichológus - WEBBeteg
megjelent:

A diabétesz különböző típusai esetén eltérőek a tünetek, a kiváltó okok és más a kezelési mód is, ám a beteg részéről ugyanolyan komoly odafigyelést, alkalmazkodást igényel, és lelkileg is hasonló feladatokat állít elénk.

A cukorbetegség megfelelő kezelés mellett, melynek napi rutinja nagyrészt a beteg feladata és megterhelő felelősséggel járhat, hosszú távon egyensúlyban tartható és a negatív következményei így megelőzhetőek.

Önmagunk elfogadása és a cukorbetegség

Személyiségfejlődésünk során meghatározó lépcsőfok önmagunk elfogadásának és szeretetének képessége, mely ugyanakkor lelki egészségünk feltétele is. Ahhoz, hogy elfogadjuk, fontos, hogy kevésbé előnyös tulajdonságainkkal együtt ismerjük is magunkat. A lelki egészségünk szempontjából fontos feltétel nélküli önelfogadás helyett gyakran előfordul, hogy feltételeket szabunk magunknak (pl.: a vágyott testsúly elérése, anyagi javak megszerzése, egészség, stb.), melyek teljesüléséhez kötjük önmagunk elfogadását.

Érdemes erre odafigyelni, hiszen előfordulhat, hogy az újabb és újabb feltételek teszik lehetetlenné önmagunk elfogadását. Mindenkinek vannak olyan problémái önmagával, melyeket nehezebben fogad el, ilyen lehet például a cukorbetegség, mint egy állandó odafigyelést igénylő krónikus betegség. Amikor megjelenik életünkben, komoly feladat lehet az új önmagunkról alkotott képnek az elfogadása.

Ilyenkor új alkalmazkodási feladatokkal kell szembe néznünk, nem csak azzal, hogy megváltozik az önmagunkról kialakított képünk, hanem azzal is, hogy kezelnünk kell tudni a betegség által kiváltott fenyegetettség érzést, az új viselkedési szabályokat, mások reakcióit, valamint egészségünk elvesztésének érzését is. Ebben a folyamatban, a betegséggel való sikeres megküzdésben, fontos szerepet kapnak erőforrásaink, valamint az, hogy milyennek értékeljük az adott helyzetet. A megküzdésnek két legfontosabb módja ismert, a problémaorientált, amikor a körülményeket igyekszünk változtatni, például cukorbetegség esetén életmódváltoztatással, valamint az érzelemfókuszú, amikor a saját hozzáállásunkon igyekszünk módosítani.

Tíz tipp diabétesszel előknek

A 2-es típusú cukorbetegség komoly betegség, kezelése az egész napra kiterjedő elkötelezettséget igényel, az erőfeszítés azonban megtérül. Tíz tipp diabétesszel előknek

Ami segíthet

Fontos tudatosítanunk magunkban, hogy rendelkezünk kontrollal a betegség felett. Segít az is, ha tudjuk, hogy az általunk észlelt dolgok nagy részét mi vetítjük ki a világra, belőlünk származnak. Így mások reakciói is csalókák lehetnek, elképzelhető, hogy ha jobban odafigyelünk, rájövünk, hogy leginkább csak minket zavar a betegségünk. Szükség lehet kognitív intervenciókra, akár pszichológus segítségével is, azaz a nem megfelelő gondolkodási sablonjaink újraértékelésére, átdolgozására. Gyakran a betegséggel, a jövővel vagy önmagunkkal kapcsolatos hiedelmeink által kiváltott negatív érzéseink vezetnek oda, hogy nem tudunk megküzdeni a helyzettel, elfogadni magunkat benne. Hasznos lehet tehát jobban odafigyelni az esetlegesen alig észrevehetően átsuhanó gondolatainkra is.

A cukorbetegséggel járó kezdeti szorongás kezelése céljából relaxációs technikák, például autogén tréning elsajátítása is ajánlott. Működnek továbbá önsegítő csoportok is, melyek igyekeznek segíteni a betegséggel való megküzdést.

(WEBBeteg - Pyreschitz Anna, pszichológus)

Cikkajánló

Mi a cukorbetegség? A diabétesz típusai

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Cukorbetegség
Jelenleg még nem teljesen tisztázott, hogy miért alakul ki 2-es típusú cukorbetegség (diabétesz) bizonyos embereknél, ám a fő rizikótényezők egyértelműek. Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú diabétesz között?
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Cukorbetegközpont - Dr. Para Györgyi, diabetológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szanyi Andrea

Dr. Szanyi Andrea

Belgyógyász, háziorvos, geriáter

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Borus Hajnal

Dr. Borus Hajnal

Belgyógyász, Diabetológus

Budapest