Hasnyálmirigy-átültetés robottal - Remény a cukorbetegeknek
Olasz orvosok végrehajtották a világ első robot-asszisztált hasnyálmirigy átültetését. A műtét világszerte segíthet a jövőben a cukorbetegeken.
A pisai egyetemi kórház orvoscsoportja bejelentette, hogy a robot-asszisztált műtét új lehetőségeket nyit a cukorbetegség kezelésében, mert „mini-invazív” természete jelentős mértékben csökkenti a műtét utáni szövődményeket.
A robot technológiának köszönhetően a sebészek három kisméretű lyukon, és egy hét centiméteres bemetszésen keresztül végezhetik az átültetést. „Ez véget vet az évtizedes dilemmának, hogy el lehet-e végezni a hasnyálmirigy átültetést, mivel a hagyományos módon végrehajtott beavatkozás rendkívül invazív” – nyilatkozta Ugo Boggi, a kutatócsoport vezetője.
A transzplantációt szeptember 27-én végezték el egy 43 éves kétgyermekes édesanyán, aki 24 éves kora óta 1-es típusú diabéteszben szenvedett, és aki már átesett egy veseátültetésen. A páciens semmilyen szövődménytől sem szenvedett a háromórás műtétet követően, és október 30-án elhagyhatta a kórházat.
A hasnyálmirigy átültetés mostanáig rendkívül invazív beavatkozásnak számított, a szerv vaszkuláris felépítése és a cukorbetegek gyenge egészségi állapota miatt, akikben az esetek 50 százalékában kialakultak posztoperatív szövődmények.
Az orvoscsoport a műtétet a többkarú Da Vinci SHDI robot segítségével hajtotta végre, melyet a pisai Robotsebészeti Központban fejlesztették ki. A világhírű központ végezte Európa első robot-asszisztált veseátültetését is júliusban.
(Medipress)