Mi áll a fiatal felnőttek gyomorrákos megbetegedése mögött?
Az Egyesült Államokban a gyomorrák előfordulása szinte minden népcsoportban csökken, azonban egy új tanulmány rávilágított, hogy a betegség fiatal felnőttekben aggasztó módon növekvő tendenciát mutat.
A gyomor alsó szakaszán kialakuló daganat inkább a Helicobacter pylori nevezetű baktérium által okozott fertőzéssel, míg a felső szakasz inkább a nyelőcsőbe való savas visszacsorgással, a reflux betegséggel mutat összefüggést. A legtöbb gyomorrákos beteg a 65 és annál idősebb kórcsoportból kerül ki, míg etnikailag az Egyesült Államokban a feketék, az ázsiai illetve a latin-amerikai származásúak a legveszélyeztettebbek.
Dr. Charles Rabkin és az Amerikai Nemzeti Rákintézet kutatói által a Journal of the American Medical Association szaklapban közölt tanulmány megerősítette, hogy az utóbbi harminc évben a gyomorrák kialakulása egyre csökken, azonban ezzel ellentétben a 25 és 39 év közötti korcsoportban növekedést mutat.
A sós ételek és a dohányzás okozhatja?
Rabkin munkacsoportja az epidemiológiai adatbázisból 39 003 esetet vizsgált, akiknél 1977 és 2006 között állították fel a gyomorrák diagnózisát. Az adatokat időszakonként kor, etnikum, és más faktorok alapján elemezték.
Megállapították, hogy az alsó gyomorszakasz daganatos megbetegedése minden etnikumban csökkent – a jobb higiéné miatt egyre csökken a Helicobacter pylori fertőzés, ráadásul a baktérium antibiotikum segítségével kiirtható.
Ezzel szemben a fehérek között a 25 és 39 év közötti korcsoportban ugyanez az arány évente 2,7%-kal nőtt. Rabkinék értetlenül állnak a jelenség magyarázata előtt. Elméleteik szerint változott az a kor, amikor az emberek fertőződnek a baktériummal, illetve az is lehet, hogy előtérbe kerültek a nem Helicobacter pylori okozta gyomorrákok is. Többek között a sós és sóval tartósított ételeket, illetve a dohányzást említik meg.
A reflux betegség várható kimenetele |
Bár a reflux betegségre (GERD) jellemző az idült betegségi állapot és a tünetek gyakori visszatérése, összességében elmondható, hogy a reflux végkimenetele általában jó, hiszen megfelelő gyógyszeres kezeléssel és életmódbeli változtatásokkal egyensúlyban tartható. A szövődmények - a nyelőcsőszűkület, fekélyek keletkezése, vérzés - időben történő felismeréssel és helyes kezeléssel szintén megelőzhetők. A kezeletlen reflux szövődményei |
(Medipress)