A húgyhólyagrák kezelése és kilátásai

Rákgyógyítás
megjelent:

A hólyagtumorok a felnőttkori rosszindulatú daganatok 2-3 százalékát adják. A húgyhólyag daganatainak döntő többsége - 95-98 százaléka - hám eredetű, az azon felüli esetek a kötőszövetből származnak.

A téma cikkei

2/1 A húgyhólyagrák tünetei, vizsgálata
2/2 A húgyhólyagrák kezelése, kilátásai

A hám eredetű tumorok kilenctizede átmeneti sejtes carcinoma. A laphámrák és az adenocarcinoma előfordulása tíz százalékban mutatható ki, az előbbinél sajnos mindkettőnek rosszabb a túlélési valószínűsége.

A rák a hólyag bármelyik részén megjelenhet, ám leggyakrabban a húgyvezetékek közelében vagy az oldalfalon helyezkedik el, ugyan kisebb hányadban, de kialakulhat többgócú tumor is.

A húgyhólyagrák kezelése

A betegség kezelése összetett. A korai stádiumú daganat kezelésében leggyakrabban sebészeti beavatkozást hajtanak végre, továbbá a hólyag közvetlen daganatgátló gyógyszeres (kemo- vagy immunterápia) kezelése is szóba jöhet.

Előrehaladottabb daganatoknál a sebészet vagy a sugárkezeléssel egy időben végzett kemoterápiát szokták alkalmazni. Daganatburjánzás esetén indokolt lehet a húgyhólyag teljes eltávolítása (cystectomia).

Gyógyulási esélyek

A húgyhólyagrákos betegek teljes gyógyulásának valószínűsége a jelenlegi felismerési arányok mellett 40-50 százalék, ez ugyanakkor elég korai diagnózis esetén akár 95 százalékra is növekedhet. Konkrét eset tekintetében a gyógyulás valószínűsége függ attól, hogy a daganat melyik formája jelent meg a szervezetben, s a tumort milyen stádiumban sikerült felfedezni.

A felületes hólyagtumorok gyógyulási esélye - még az esetleges kiújulás (recidíva) esetén is - jónak mondható. A diagnóziskor a hólyagtumorok többségét még felületes állapotában kimutatják, ám az esetek mintegy negyedében már csak akkor, amikor a tumoros sejtek átszűrték a hólyag izomzatát is - utóbbi esetben jelentősen kisebb a gyógyulás esélye.

Sokkal rosszabb a helyzet, ha kiterjedt nyirokcsomó- vagy távoli szervekben is észlelhető áttétek alakultak ki, ez esetben az átfogó daganatterápia (palliatív kezelés) esetén is hónapokban, esetleg 1-2 évben határozható meg az élet meghosszabbításának időtartama.

Húgycsődaganatok

Daganat nemcsak a húgyhólyagot, hanem a húgycsövet is megtámadhatja, a húgycsőtumor (caruncula urethrae, polypus urethrae) ugyanakkor a ritka rákos betegségek közé tartozik. A karfiolszerű vagy átszűrt rák húgycső beszűkülését, s a vizelés teljes ellehetetlenülést is okozhatja. Kellemetlen vizelés, vérzés vagy gennyes vizelet, nőknél vérzés is figyelmeztető jel lehet. A húgycsődaganat nőkben és férfiakban is megjelenhet, a húgycsőnek mind az elülső, mind a hátsó részén kialakulhat. A terápia a tumor elhelyezkedésétől és stádiumától függ. A húgycsődaganatok ellen hatékony lehet a sebészi eltávolítás, a lézeres műtét vagy a sugárkezelés. Sebészi beavatkozás esetén férfiaknál előfordul, hogy a teljes húgyhólyag és a prosztata eltávolítását, egyes esetekben a péniszamputációt is indokoltnak látják.

(A rakgyogyitas.hu cikke.)

2/1 A húgyhólyagrák tünetei, vizsgálata | 2/2 | Következő oldal

Cikkajánló

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest