Van esély gyermekre rákbetegség után is

Versys Clinics
megjelent:

Rákos lettem, de gyermeket szeretnék! - Magyarországon annak ellenére, hogy a statisztikák szerint a rák egyike a vezető halálozási okoknak, kevés szó esik a rákos megbetegedésben szenvedő páciensek fertilitás prezervációjáról, vagyis termékenység megőrzéséről.

A külföldi statisztikák szintén azt igazolják, hogy ezt a fontos területet még maguk a szakemberek sem ismerik kellőképpen, talán ez az oka annak, hogy 9-ből mindössze 1 rákos megbetegedésben szenvedőt tájékoztatnak arról, hogy vannak lehetőségek a termékenység megőrzésére.

A rákos megbetegedések sajnos a fiatal, még termékeny korban levő korosztályt is érintik, ráadásul sok páciens még szeretne szülővé válni, vagy tragikus módon még Ő maga is gyermek. A rák gyógyítása lehetséges gyógyszeres úton, sugárterápiával, illetve sebészeti beavatkozással is.

Mind a gyógyszeres kezelés, mind a sugárterápia nagymértékben károsítja az ivarsejteket és az azokat képző szöveteket, vagyis a petefészek és a here szöveteit. A károsodás mértéke akkora lehet, hogy a kezelést követően nem találnak egészséges ivarsejteket a szakemberek. A műtéti megoldás sokszor radikális, együtt jár a reprodukciós folyamatokban résztvevő szervek (például méh, petevezetők, petefészkek, herék) eltávolításával. Így sok esetben a páciens a gyógyulást követően azzal szembesül, hogy örökre elveszítette reprodukciós képességét, azaz saját gyermeke már nem születhet, így szülővé válásához az ivarsejt-adományozás, vagy az örökbefogadás jelenti a lehetőséget. – magyarázza Dr. Vereczkey Attila, Magyarország első Onkofertilitás munkacsoportjának meddőségi és endoszkópos specialistája.

Több lehetőség is létezik a termékenység megőrzésére, ezek a spermium és petesejtfagyasztás, embriófagyasztás, illetve a petefészekszövet-fagyasztás. Ezen kívül léteznek más módszerek is, például GnRH gyógyszeres kezelés, ami eredménytelensége miatt nem terjedt el.

A termékenység megőrzésének lehetőségei

A módszerek közül az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás az embriófagyasztás, amely abban különbözik a hagyományos IVF (vagyis lombik) eljárástól, hogy a petesejt leszívást, majd megtermékenyítést követően létrejött embriókat nem helyezzük fel az anyaméhbe, hanem mélyfagyasztva tároljuk -195 C-on. Amikor a páciens a rákos megbetegedéséből meggyógyult, és gyermeket szeretne, akkor a mélyfagyasztott embriót felolvasztás után az anyaméhbe visszahelyezve esély nyílik arra, hogy saját gyermek szülessen. Ez a technológia rutinszerűen alkalmazható, főbb hátránya, hogy néhány hetes időkiesést okozhat a rákellenes kezelés megkezdésében, mert hormonális stimuláció is szükséges hozzá, valamint csak olyan nőknél alkalmazható, akik párkapcsolatban élnek, vagy elfogadják a spermadonorral való megtermékenyítést. További hátránya, hogy az embriók csak limitált számban fognak rendelkezésre állni, illetve gyermekkorú lányok esetében a módszer nem alkalmazható.

A magyar törvények egészségügyi okokból lehetővé teszik a petesejt fagyasztást is, amely egyike a legfontosabb fertilitás prezervációs eljárásoknak. Az eljárás fontos előnyei közé tartozik, hogy az embriófagyasztással ellentétben nem igényel spermiumot, és a modern technológiával fagyasztott petesejtek ugyanakkora eséllyel vezetnek gyermekáldáshoz, mint az embriófagyasztás. A hátrányok közé sorolhatjuk az időkiesést, a hormonális stimulációt, illetve ugyanúgy, mint az embriófagyasztás esetében, ennél a módszernél is csak korlátozott számú petesejt áll a későbbiekben a gyermekre vágyó nő rendelkezésére. Szintén a hátrányok közé tartozik, hogy nem érhető el prepubertás gyermekek számára.

Az egyik legígéretesebb eljárásnak a petesejt szövet lefagyasztása tűnik, mivel ezzel a technikával minimálisra csökkenthető a késlekedés, amely fontos szempont a rákos megbetegedés gyógyításánál. Szintén az előnyök közé tartozik, hogy egynapos sebészeti műtéti beavatkozás keretében elvégezhető, nagyszámú petesejt nyerhető és tárolható, valamint kiskorú gyermekeknél is igénybe vehetik ezt az eljárást. Ebben az esetben a gyógyulást követően lehetőség van a fagyasztva tárolt szövet felolvasztására és visszaültetésére. Maga a technológia még nem terjedt el széles körben, de több országban már rutinszerűen alkalmazzák, és megközelítően 20-25 egészséges gyermek is született már a technológia alkalmazásával. Európában már Dániában, Belgiumban, Franciaországban, az Egyesült Királyságban is elérhető ez a technológia, amely remélhetőleg hazánkban is hamarosan hozzáférhető lesz a rákos megbetegedésben szenvedő nők és gyermekek számára.

A férfiak esetében a fertilitás megőrzése egy egyszerű spermafagyasztással elérhetővé válik, amit mindenképpen érdemes igénybe venni, még akkor is, ha a páciens az adott élethelyzetben úgy véli, hogy nem szeretne több gyermeket, ezért minden szempontból érdemes időt szánni erre a beavatkozásra. A testi kezelés mellett fontos figyelmet fordítani a páciensek pszichés állapotára is, hiszen nem könnyű megküzdeni ezzel az élethelyzettel, és a pszichés támogatás javíthatja a túlélés esélyeit is – magyarázza Dr. Vereczkey Attila.

(Versys Clinics)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Lőrincz-Erdélyi Krisztina, pszichológus
WEBBeteg összeállítás
EndoCare Endokrinológiai Központ - Dr. Szakács Zoltán, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Cs. K., fordító
WEBBeteg - Dr. Dinya Zoltán, pszichiáter

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest