Dr. Mailáth Mónika: a test és a lélek kezelése nem választható külön

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
megjelent:

Pszichológus-orvos családban nevelkedett fel, édesanyja után dr. Mailáth Mónika és ikertestvére, Nóra is ezt a pályát választotta. 2004-ben került a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Onkológiai Intézetébe, mint onkopszichiáter, mellette pedig gyermekpszichiáterként is dolgozik.

Amikor az interjút egyeztettük, kiderült számomra, hogy igen sokrétű a munkája, több helyen is dolgozik, elég mozgalmas a hete.

Félállásban dolgozom az Onkológiai Intézetben, hetente két napot, hetente egy alkalommal pedig a megyei ellátású Kenézy-ben rendelek, itt szintén egyéni és csoportos pszichoterápiákat tartok daganatos betegeknek. Gyermekpszichiáterként is dolgozom, valamint részt veszek a debreceni Holnapom Egyesület munkájában, amelyet Bánfi Ildikó mentálhigiénés szakember kolléganőm hozott létre. Megmaradt a munkámban ez a többszálúság, amelynek nagyon sok hasznos hatása van rám nézve is.

Lassan egy éves lesz az a team, amelynek létrejötte az ön nevéhez fűződik…

Csapatépítő és csapatjátékos vagyok, nagyon nehezen tudok egyedül dolgozni. A klinika Onkológiai Intézetében sikerült létrehozni azt a pszicho-onkológiai csoportot, amelyben két pszichológus, egy mentálhigiénés szakember, Bánfi Ildikó, illetve dietetikus, gyógytornász és én, mint pszichiáter tevékenykedünk. Ezen kívül bekapcsolódnak a munkába PhD hallgatók is. A klinika más szakterületeinek a munkájában is részt veszünk például konzíliumok vagy oktatás kapcsán.

Tagadástól az elfogadásig
Attól a pillanattól kezdve, hogy felismerik a szervezet rákos elváltozását a beteg különböző lelki stádiumokon megy keresztül egészen a gyógyulásáig vagy az elhalálozásáig. Elisabeth Kübler-Ross svájci pszichiáter nyomán öt állapotszakaszt különböztetnek meg: tagadás, düh, alkudozás, depresszió és elfogadás. Sokat segíthet, ha bármelyik szakaszban egy onkopszichiáter is támogatja a beteget. A pszichoonkológia

Mi a terápiák célja?

A gyógyulási folyamat elősegítése, olyan technikák alkalmazásával, amely beépíthető a napi rutinba. Ahogy említettem, dietetikus is segíti a munkát, hasznos tanácsokat ad a daganatos betegnek és családjának az életmódváltáshoz, alkalomadtán gyógytornász is bekapcsolódik a csapat tevékenységébe.

Egy pozitív elmozdulás figyelhető meg a pszicho-onkológia területén, elismerik a munkánkat, fontos lett a daganatos betegek testi kezelése mellett a lelki gondozás is. Ezek biztató dolgok.

Hogyan kapcsolódik be a munkába a már említett szervezet?

Bánfi Ildikó 2010-ben létrehozta a Holnapom Egyesületet, amelynek célja az egészségmegőrzés, a daganatos betegek segítése, de más irányt is megfogalmaztunk. Együttműködésre törekszünk a Debreceni Egyetemmel. Újszerű keretet kínálunk a betegeknek, a kórházi kereteken kívülre hívjuk őket, kirándulunk, előadásokat, közös tájékoztató, szűrőprogramokat szervezünk. Egyenrangúvá válik a beteg és az orvosa, javul a páciens hangulata, hatékonyabb lesz a gyógyulás kimenetele, kevesebb lesz a mellékhatás, és nem beszélve arról, hogy együttműködőbbé válik az orvossal.

Milyen sikereket él át a munkája során?

Ezen a területen másképpen értelmezzük a sikereket. Sok daganatos beteget elveszítünk, de ha meg tudjuk változtatni a hátralévő időszak életminőségét, a lemondó, depresszív páciens bizakodóvá válik, értelmet és értéket lát a következő napokban, hetekben, elmondható, hogy volt értelme a munkánknak. Oda-vissza tanulunk, nekünk is vannak nehezebb pillanataink, és bizony jól jön a beteg hite, akarása, ez erőt ad és továbblendít minket is.

Mi ad még pluszt az életében?

A két kamasz gyerekem, a kiterjedtebb családom, a barátaim. Versenyszerűen futok, a művészet, így például az írás pedig formába önti azt, amit a hétköznapokban megélek, akár a munkában, akár a magánéletben.

(WEBBeteg-Tóth András, újságíró)

Két vers - Mailáth Mónika (2002)
ANYA

Vacogva, sötétben álltunk
Átfogta a vállunk,
És azt mondta:
„Nézzétek, hogy ragyog!”
És én nemcsak hittem,
Láttam,
Láttam is azt a ragyogást.
APA

Ment, megállt, hátranézett
Nyugodtan így szólt:
„Tegyétek csak le, és
gyertek. Majd én viszem.”
És én ezért nem tettem le soha
Mert akkortól tudtam,
Hogy el fogom bírni,
Bármilyen nehéz is.

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest