Sugárkezelés vagy kemoterápia?

Dr. Molnár Katalin
szerző: Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus - WEBBeteg
frissítve:

A sugárterápiával és kemoterápiával foglalkozó tudomány viszonylag fiatal az orvosláson belül. A sugárterápia közel 120 éves múltja és folyamatos fejlődése az onkológiai betegek több mint 80 százalékának nyújt kezelési lehetőséget. A kemoterápia (bár fiatalabb orvosi diszciplína) a sugárkezeléssel karöltve kiegészíti a beteg kezelési lehetőségeit.

A téma cikkei

11/1 A leggyakoribb daganatok első tünetei
11/2 Daganatok és áttétek
11/3 Daganatos betegségek megelőzése
11/4 Fogalomtár daganatos megbetegedésekhez
11/5 Sugárkezelés vagy kemoterápia?
11/6 Pszichoonkológia: A rák és a lélek csatája
11/7 Hogyan juthat a megfelelő tápanyagokhoz rákkezelés alatt? - Táplálkozási tippek daganatos betegeknek
11/8 A daganatos fájdalom kezelése
11/9 Életmód és táplálékkiegészítők kemoterápiás kezelés alatt
11/10 Hogyan dolgozzam fel az eredménytelen rákterápiát?
11/11 Mikor fejeződik be az aktív onkológiai ellátás?

Minden onkológiai betegnek joga van a kezelési lehetőségek teljes skálájához, az emberi méltósághoz és betegségének fájdalommentes megéléséhez.

Mi a különbség a két kezelési lehetőség között?

A sugárkezelés az onkológiai betegek fontos terápiás ellátása. Lokális kezelésnek minősül, mint például a sebészeti beavatkozás. A daganat eltávolítása, növekedésének megakadályozása nem műtét, hanem külső vagy belső sugárforrással, általában többszöri alkalommal sugárterápiás kezelőkészülékek segítségével történik. Egyre célzottabb lokális sugárkezelési elvek alapján gyógyítjuk a betegeket.

A daganat lokalizációja CT alapján történik. Így érhető el a daganat egyre pontosabb besugárzásával a daganat megcélozása az egészséges szövetek sugárterhelésének a minimalizálása mellett, a daganatos beteg sugárterápiás gyógyulása.

A sugárterápiához fontos a képalkotó lehetőségek magas színvonala, a betegek több alkalommal történő pontos fektetése és sugárkezelése.

A sugárkezelés lehet:

  • daganatra irányuló,
  • egész szervre irányuló,
  • nyirokcsomókra irányuló,
  • műtét előtti vagy műtét utáni,
  • de gyakran használjuk fájdalomcsillapító céllal is.

A sugárterápia jó terápiás válaszával az immunrendszer is aktiválódik, így az onkológiai betegség szervezeti szinten is gyógyul.

A leggyakoribb daganatok első tünetei

Magyarországon a halálozási okok második helyén a daganatos megbetegedések állnak. Évente körülbelül 66 ezer új daganatos beteget fedeznek fel. A leggyakoribb daganat még mindig a tüdőrák. Férfiaknál a prosztata-, és a fej-nyaki rákos betegségei, míg nőknél a vastagbélrák, valamint az emlőrák száma mutat némi emelkedést. A leggyakoribb daganatok első tünetei

A leggyakoribb daganatok első tünetei - jelnyelvi tolmácsolással

A kemoterápia szisztémás kezelési lehetőség. A kemoterápiás szerek a keringésbe jutva fejtik ki daganatsejt romboló hatásukat. Általában 3-4 hetente infúzióval kerülnek a szervezetbe és a növekvő sejteket pusztítva gyógyítanak. Beadásuk előtt fontos az egész test funkcióinak (szív, vese) felmérése, mert a kemoterápia mellékhatásai csaknem minden szervrendszert érintenek.

Szükséges a gyakori vérképellenőrzés. Sokkoló hatású lehet a haj és szőrzet ideiglenes elvesztése. A kemoterápia célja a daganatos sejtek pusztítása, mely nem csak egy szervre lokalizálva, hanem az egész szervezetre célzott. Gyakori mellékhatás a hányás, hányinger. Megjegyzendő, minden kemoterápiás mellékhatásra gyógyszerek vannak kifejlesztve, így a nem kívánatos mellékhatások kivédhetőek vagy legalább mérsékelhetőek.

A kemoterápiás kezelés történhet:

  • műtét előtt,
  • műtét után,
  • a betegség kiújulásakor ismételten,
  • de gyakran palliatív (a tünetek enyhítésére szolgáló és nem a betegség megszüntetésére irányuló gyógymód) céllal is.

Mikor melyiket alkalmazzuk?

Manapság az onkológiai betegség gyakran jár az egész test betegségével, nem beszélve a belgyógyászati és egyéb mellékbetegségekről. Csak a beteget ismerve, kórtörténetét pontosan összefoglalva és megértve lehet minden beteget onkológiai protokollok szerint, team döntés alapján, de egyénre szabottan kezelni. A sebészet, sugárterápia és kemoterápia vagy egyéb biológiai válaszmódosító terápia ma már karöltve próbálja komplexen ellátni a betegeket.

Ha a betegség előrehaladtabb stádiumba kerül, logikusnak tűnik a szisztémás, azaz kemoterápiás kezelés előtérbe helyezése. Persze ez az érintett szervrendszerektől is függ.

Ha a betegség lokalizáltabb, egyéb szervrendszert nem érintő, akkor a sugárterápia kerülhet előtérbe.

Ma már a sugárterápia és kemoterápia bevetésének megítélésénél a kor nem mérvadó. Azonban figyelemre méltó a gyermekkori daganatok kezelési stratégiájánál, hogy manapság a kemoterápia került inkább előtérbe.

A sugárterápia, mint kiegészítő kezelési lehetőség a műtétet egészítheti ki, vagy a műtétre készítheti fel a beteget.

A sugárterápia és kemoterápia közös vonásai

Mindkettő az onkológiai beteg kezelési lehetőségének fajtája. Általában több ülésben történhet, hetekig, hónapokig tarthat. Mindkét kezelési forma a növekvő daganatos sejtekre fejti ki romboló hatását. Célzottabban a sugárterápiával, több szervre vonatkoztatva a kemoterápiával lehet gyógyítani. Csak kevés daganatos betegség nem kezelhető sugárterápiával. A kemoterápia bizonyos szövettani rizikótényezők figyelembe vételével kiegészítő kezelésként is adható.

Mindkét kezelési lehetőségnél figyelembe kell venni a beteg mellékbetegségeit, teherbíró képességét, gyógyulási esélyeit, kezelési lehetőségeit és annak elfogadását.

Tovább Daganatkezelés - mindenkinek másra van szüksége

Dr. Molnár Katalin, radiológus, onkológus Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus
WEBBeteg - Balogh Mária, újságíró
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Katalin, onkoradiológus

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest