A lipóma (zsírdaganat) - Csomó a testen

szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Kádár Eszter frissítve:

A lipóma egy zsírszövetből álló jóindulatú daganat. Ha észrevesz egy csomót a teste bármelyik felületén, érdemes mielőbb bőrgyógyász szakorvoshoz fordulni, hogy kiderüljön: valóban a jóindulatú lipómáról van-e szó, vagy más tumorféleség okozza a csomót.

A lipóma a leggyakoribb kötőszöveti daganat az emberben, amely általában a bőr alatti zsírszövetben alakul ki. Általában a 20-25. életkor között jelennek meg az első csomók, a férfiak és nők között azonos arányban. A lipómák általában csak kozmetikai problémát jelentenek.

Milyen a lipóma okozta csomó megjelenése?

A kisebb lipómák bőr alatti zsírpárnaként kerülnek felfedezésre, a nagyobbak jól érzékelhetően kidudorodnak a bőr alól. Ismertetője, hogy jól elkülönül a környező szövetektől és lassan növekedik.

Tapintásra rugalmas, elmozdíható, ám ha sok kötőszövetet tartalmaz a csomó, némileg keményebb lehet a tapintata. Fájdalmat vagy más tüneteket általában nem okoznak, színük rendszerint normál bőrszínű.

Hol fordulhat elő lipóma?

Többnyire a karokon, a lábakon és a törzsön jelentkezik lipóma, de előfordulhat a nyakon, a fejen és az arcon is. Ritkábban megjelenhet az izmok vagy a belső szervek zsírszövetében is.

A lipómák növekedése

A lipómák mérete általában néhány milliméter, ám sokszor meglepően nagy méreteket ölthet. Kezdetben apró kis göb, majd egyre kifejezettebb és nagyobb lesz. Ha hosszú ideig nem foglalkoznak vele, akár ökölméretűvé növekedhetnek. Jellemző rájuk a lassú növekedés, végső méretüket évtizedek alatt érhetik el.

Ha nagyszámú lipóma jelenik meg a testfelszínen, akkor – mérettől függetlenül – lipomatózisról beszélünk.

Mitől alakulhatnak ki a lipómák?

A lipómák kialakulásának és növekedésének okai ma még nem egyértelműen ismertek. Kialakulásukban szerepe lehet öröklődő genetikai tényezőknek. Egyes vélemények szerint a lipómák valamilyen anyagcserezavar következményei lehetnek. Mások szerint a máj és az epe nem megfelelő működésének következtében alakulhatnak ki.

Okozhat tüneteket is

Tüneteket csak akkor okoznak a lipómák, ha nagyra nőnek. Ilyenkor a nagyra nőtt zsírcsomó nyomhatja az alatta lévő idegeket, emiatt zsibbadás, fájdalom léphet fel az érintett területen.

Másrészt pedig az inak nyomása miatt az adott ínhoz/inakhoz tartozó izomcsoport működése szenvedhet zavart. Ez részleges, az adott izomcsoportot érintő mozgáskorlátozottsághoz vezethet.

Ezen kívül fontos megjegyezni, hogy mivel a lipóma jól látható, elkülönülő duzzanat, ezért sok esetben a kozmetikai problémán túlmutatóan önértékelési problémákhoz, akár depresszióhoz is vezethet.

Lipóma

A panaszokat okozó (fájdalmas, vöröses, kötött tapintatú) csomók, dudorok sok esetben nem egyszerű lipómák, hanem más jó - vagy rosszindulatú kórképek okozzák (pl. erythema nodosum, ganglion és más ciszták, liposzarkóma), ezért ilyen esetben mindig érdemes bőrgyógyászt felkeresni.

Veszélyessé válhat-e? A liposzarkóma

A lipóma jóindulatú daganat, ritkán azonban rosszindulatú tumorrá alakulhat át. Ez az úgynevezett liposzarkóma.

A rosszindulatú daganattá való átalakulásnak egyértelmű jelei vannak.

  • A néhány milliméteres daganat hirtelen növekedésnek indul és rövid idő belül nagyméretűvé (akár ökölnyi) változik.
  • Az addig fájdalmatlan tumor nyomásra érzékennyé, fájdalmassá változik.
  • A rosszindulatú tumorok növekedésére jellemző, hogy környezetüket beszűrik, azzal összekapaszkodnak, nehezen elmozdíthatóvá válnak. A lipóma liposzarkómává alakulása során is megfigyelhetjük ezt a jelenséget: az addig szabadon mozgatható daganat összekapaszkodik környezetével, így többé nem lesz szabadon mozgatható a bőrfelszín alatt.

A liposzarkóma általában az 50. életév után jelentkezik. A változás észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, hogy a kezelést mihamarabb el tudják kezdeni.

Hogyan kezelhető a lipóma?

Amennyiben a lipóma semmilyen mechanikus panaszt nem okoz (nyomás inakra vagy idegekre), a kezelés egyedül kozmetikai okokból lehet szükséges.

Eltávolítása csak sebészi úton lehetséges, az orvostudomány mai állása szerint nem ismert olyan eljárás, vagy gyógyszer, amely a lipómák kialakulására vagy növekedésére hatással lenne. Érdemes már a megjelenéskor orvoshoz fordulni, ugyanis a kisebb méretű tumor eltávolítása könnyebb és kevésbé látványos heget hagy maga után.

Megfigyelések szerint a lipóma eltávolítása után a kávé, a cigaretta, az alkohol, a stressz és a túl zsíros ételek kerülésével megelőzhetjük az újabb zsírdaganatok kialakulását.

Hogyan zajlik a műtét?

A lipóma eltávolító műtétet helyi érzéstelenítésben végzik. Legtöbb esetben a lipóma könnyen eltávolítható, majdnem “kiugrik” a helyéről. Ritkább esetben kötőszövettel összekapcsolódik és nehezebben, akár több darabban sikerül eltávolítani.

A kivágott tumort minden esetben szövettani vizsgálatra küldik, hogy a lipóma diagnózisát megerősítsék és a rosszindulatú daganat lehetőségét kizárják. Többféle lágyrésztumor létezik (zsírszövet, kötőszövet, faggyúmirigy eredetű daganatok), melyek többsége jóindulatú, de biztos diagnózist csak a szövettani vizsgálat adhat.

A műtét általában jól látható heget hagy maga után. A heg − elhelyezkedésétől függően − akár feltűnőbb is lehet, mint maga a lipóma volt.

Lipóma eltávolítás leszívással

Néhány esetben lehetséges a lipóma eltávolítása leszívással is. A leszívás során azonban daganatos zsírsejtek maradhatnak vissza. A megmaradt daganatsejtek újra szaporodhatnak, melynek következtében újból lipóma alakulhat ki a korábban érintett területen. Mivel nagy a kiújulási arány, ezért ez kevésbé alkalmazott módszer.

További kórképek Mire utalnak a bőrcsomók, göbök, kitüremkedések?

Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Aktualizálta: Dr. Kádár Eszter

Cikkajánló

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest