Önvizsgálattal és szűrésekkel a férfibetegségek ellen

szerző: Dr. Banyó Tamás, urológus - Budai Egészségközpont
megjelent:

Sok férfi még napjainkban is gyengeségként, férfiatlanságként éli meg a betegségeket. Inkább nem vesznek tudomást a panaszokról, mintsem hogy fel kelljen keresni az orvost, pláne, ha a probléma a kényes testrészeket érinti. Az apró jelek, a különböző kellemetlen, ám szemmel nem látható tünetek és azok kezelésének elodázása azonban a betegség súlyosbodásához vezethet.

A legtöbb férfi csak akkor keresi fel az orvosát, ha a tünetek már elviselhetetlenné válnak. Nehezen lehet őket rávenni, hogy az első probléma jelentkezésénél szakemberhez forduljanak, pedig a férfibetegségekre is igaz, hogy ha minél előbb felismerik, annál hatékonyabban gyógyíthatók. A gyakran elbagatellizált fertőzések, gyulladások, nemi betegségek merevedési zavarokat, inkontinenciát és további problémákat okozhatnak. Nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat, mellyel akár a legkisebb elváltozásokra is időben fény derülhet” – mondta dr. Banyó Tamás urológus.

A férfi legnagyobb rémálma - merevedési zavar

A szexuális teljesítőképesség csökkenése érzékenyen érinti a férfi önbecsülését, és egyenes hatása van a párkapcsolatra is. A pszichológiailag nehezen feldolgozható problémát azonban nem szabad pusztán az életkorhoz kapcsolni, a merevedési zavar ugyanis az egészségi állapot romlásának korai előjele is lehet. Sőt, utalhat akár egy már meglévő, ám egyelőre tünetmentes panaszra is, például szívbetegségre, érrendszeri problémára, hormonális zavarra, vagy cukorbetegségre, amely nem feltétlenül az ivarszerveket érinti. Fiatal és idősebb korban is egyaránt fontos odafigyelni erre, és szükség esetén jelezi az orvosnak. Még akkor is, ha ez a szexuális életben nem jelent rendszeres problémát.

Vizelési és vizelettartási problémák

A vizelettartási gondok a köztudatban elsősorban női problémaként vannak jelen, viszont a férfiak is nagy számban érintettek. A férfi inkontinencia hátterében komoly betegségek is állhatnak, mint például az idegrendszeri károsodások, stroke, de a különféle antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők, altatók és a helytelen életmód (dohányzás, stressz, túlzott alkohol-és koffeinfogyasztás) is hatással lehetnek a vizelési ingerre. Leggyakrabban mégis prosztataproblémák állnak a panaszok hátterében, amelynek elváltozásai – megnagyobbodása, gyulladása vagy daganata – akadályozhatja a vizelet kiürülését. Az ötvenévesnél idősebb férfiak közel kétharmadánál jelentkezhet a prosztata jóindulatú megnagyobbodása. Vizelési problémák esetén érdemes előbb a kezelőorvosunkkal konzultálni gyógyszereinkről. A betegség megfelelő kezelésével pedig rövid időn belül akár teljesen megszüntethető ez a kellemetlen panasz.

Daganatos megbetegedés - a fiatalokat is érinti

A második leggyakoribb daganat

A prosztatarák világviszonylatban a férfiak körében a tüdőrák után a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, a betegek száma pedig az egész világon - így hazánkban is - évről-évre nő. A második leggyakoribb daganat

A prosztatarák az egyik leggyakoribb férfibetegség, elsősorban az 50 év feletti férfiakat veszélyezteti, az idősebb férfiak mintegy hatodánál alakul ki. A betegség keletkezésében örökletes tényezők is szerepet játszhatnak, így ha a családban előfordult már daganatos megbetegedés, különösen figyeljünk testünk jelzéseire! A prosztatarák gyógyítható, rendszeres szűrővizsgálattal időben kiszűrhető. Kevésbé gyakori, ám mindenképp jelentős megbetegedés a hererák, amely főként a fiatal, 16-35 év közötti férfiakat veszélyezteti. Ez az egyik legsikeresebben gyógyítható rákos megbetegedés, de nem mindegy, milyen stádiumban sikerül diagnosztizálni.

A betegségek havi rendszeres önvizsgálattal időben felismerhetők. Fontos, hogy már fiatal kortól kezdve odafigyeljünk magunkra, így észrevehetjük a legkisebb elváltozásokat is. A férfi ivarszervek betegségei között ugyanis több olyan van, amely meglehetősen tünetszegény, csak előrehaladott állapotban okoz panaszokat. A hererák esetében például a betegség időben történő felismerésének kulcsa lehet az önvizsgálat, hiszen az érintett korosztály többnyire ritkán kerül más okokból orvoshoz. Fontos az ajánlott, általános és speciálisan férfiak részére szervezett szűrővizsgálatokon való részvétel, melyek idejében felfedhetik azokat a betegségeket, amelyek kezeletlenül hagyva súlyosan veszélyeztethetik az egészséget.

(Budai Egészségközpont - Dr. Banyó Tamás, urológus)

Cikkajánló

Hüvelyszárazság
Hüvelyszárazság

Tabuk nélkül a hüvelyszárazságról. (x)

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg - Dr. Szimuly Sándor, családorvos
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg összeállítás - Dr. Ujj Zsófia Ágnes és Bak Marianna

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest