Ráktünetek, melyeket egy férfi sem hagyhat figyelmen kívül
A rákot minél korábban veszik észre, annál nagyobb az esély, hogy sikeresen kezelhető. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy ismerje a saját testét, és forduljon orvoshoz, ha bármilyen gyanús elváltozást tapasztal. Cikkünkből megtudhatja, hogy férfiként milyen tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagynia.
Foltok vannak a szájüregében?
Különösen a dohányosoknak és rendszeres alkoholfogyasztóknak kell nagyobb figyelmet fordítaniuk a szájüregükre: ha fehéres elváltozásokat tapasztal a száj nyálkahártyáján – különösen a nyelven vagy az arc belső felszínén –, az a rák előjele, leukoplakia lehet. Ugyancsak forduljon orvoshoz, ha a szájüregi fekélye nem gyógyul két héten belül – ez szájüregi rákra utalhat.
Tovább Bővebben a szájüregi daganatokról
Gyakrabban/ritkábban kell WC-re mennie?
Megváltoztak a vizeletürítési szokásai? A vizelési szokások megváltozása (akadozva vagy nehezen ürül) daganatos megbetegedésre utalhat a korral járó prosztata megnagyobbodás mellett. A tünetek hátterében állhat hólyagrák vagy a férfiak körében leggyakoribb ráktípus, a prosztatarák. 45 éves kor fölött ajánlott rendszeresen kivizsgáltatni magát urológussal!
Tovább Bővebben a hólyagrákról
Csomókat érez?
A növekvő daganatos szövet gyakran kitapintható, csomószerű. A duzzadt nyirokcsomókat szintén érezheti fájdalmas, gyakran a környezettel összekapaszkodó csomónak. A duzzanat arra utal, hogy az immunrendszer valami ellen küzd – ez lehet csak egyszerű fertőzés, de akár tumor is. Mielőbb vizsgáltassa ki, hogy az Ön által érzett csomó rosszindulatú daganatra utal-e!
Tovább Bővebben a tumorokról
Másképp érzi a heréit?
Nagyon fontos, hogy odafigyeljen a heréire, azok változásaira. A herék általában kerekek, szőrösek, puha tapintatúak – kivéve az izgalmi állapotot. Ha kemény, esetleg fájdalmas vagy kisebesedett csomót, méret és tömegbeli változásokat tapasztal a heréiben, mielőbb forduljon orvoshoz, függetlenül attól, hogy Ön hány éves. A tünetek hererákra utalhatnak!
Tovább Bővebben a hererákról
Végezzen rendszeresen önvizsgálatot! |
A herevizsgálatra a legalkalmasabb időpontot egy meleg fürdő, vagy zuhany utáni percek jelentik, amikor a herezacskó izomzata ernyedt állapotban van. Ne feledjük: időben végzett kezeléssel a gyógyulási arány közel 100 %-os. A herék önvizsgálatának lépései és a hererák tünetei |
Nem megy le a láza?
A láz valójában a megfázás vagy influenza tipikus tünete. Ugyanakkor, ha semmiféle fertőzés tünetei nem jelentkeznek, és a tünetek néhány nap után sem múlnak, érdemes más okokat is figyelembe venni, beleértve a különböző rákos megbetegedéseket is, ahol elsősorban tartós, főleg estére jelentkező hőemelkedés fordul elő.
Tovább Bővebben a lázról
Változást tapasztal a melleiben?
Még a férfiaknak is ajánlott a mell önvizsgálatot időről időre elvégezni. Figyeljen arra, hogy megváltozott-e a mell tömege, a bőre piros-e vagy hámlik-e, a mellbimbó befelé fordul-e vagy szivárog-e belőle valamilyen folyadék, észlelhető-e seb, fekélyes elváltozás! Ha bármely tünetet tapasztalja, forduljon mielőbb orvoshoz! Noha a mellrák a férfiaknál ritkán fordul elő, minden 100. emlőrákos beteg férfi.
Tovább Bővebben a mellrákról
Depressziós vagy folyamatosan fáradt?
A hosszan tartó kedvetlenség és fáradtság azt jelzik, hogy valami nincs rendben. Kutatók például kapcsolatot találtak a prosztatarák és a depresszió között. Amennyiben a rossz hangulathoz hasi fájdalom is társul, érdemes kivizsgáltatnia, hogy nem prosztatarák áll-e a tünetek hátterében. A nyilvánvaló ok nélküli tartós fáradtsággal, gyengeséggel is ajánlott az orvost felkeresni.
Tovább Bővebben a depresszióról
Székrekedése vagy hasmenése van?
Az, hogy valakinek milyen gyakran van széklete, meglehetősen egyéni. Akár naponta háromszor, akár háromnaponta egyszer kell a WC-re mennie, teljesen normális, ha ez az Ön által megszokott menetrend. Azonban, ha ez hirtelen megváltozik, és tartós székrekedése vagy hasmenése van, vagy ha a kellemetlen panaszok felváltva jelentkeznek, az utalhat colorectális rákra, ezért forduljon mielőbb orvoshoz! Véres széklet jelentkezésekor, fogyás esetén mindig gondolni kell vastagbél daganatra. A férfiak 45 év felett szűrő jelleggel is jelentkezhetnek vastagbéltükrözésre.
Tovább Bővebben a vastagbéldaganatról
Gyakrabban vérzik?
Az orrvérzést kiváltó okok általában ártalmatlanok, ám ha gyakran vérzik, például köhögéskor, vagy vért talál a székletében, akkor az ennek hátterében álló okot ki kell vizsgáltatni! A leukémiában szenvedők esetében például fokozott a vérzések valószínűsége. A légúti daganatok jele lehet a köhögés közben jelentkező vérzés, míg a végbélből történő vérzés vastagbélrákra utalhat.
Tovább Bővebben a tüdőrákról
Ingadozik a testsúlya?
Tíz százalékos testsúly csökkenés rövid időn belül – úgy hangzik, mint egy jó diéta szlogenje. Azonban, ha az ilyen mértékű fogyás minden látható ok nélkül, akaratlanul történik, az aggodalomra adhat okot és orvoshoz kell vele fordulni. Ugyanilyen káros a túlsúly is, különösen fiatal korban: többek között a prosztatarák kialakulásának kockázatát is növeli.
Tovább Bővebben a prosztatarákról
Túl régóta köhög?
Egy kis köhögés még nem ad okot aggodalomra, azonban ha hosszabb ideje nem szűnik, az komolyabb betegség, így például légúti tumor jele is lehet. Az alkohol- és nikotinfogyasztás növelik a betegség kockázatát.
Tovább Bővebben az alkoholfogyasztás veszélyeiről
Dohányfüst: egy mérgező keverék |
A dohányfüstben a nikotin és a kátrányszármazékok mellett még szén-monoxid és több mint 4000 további kémiai anyag található. Közülük sok rákot okoz. Ezeknek az anyagoknak 20-80%-a mélyen a tüdőbe jut, és egyéntől függően raktározódik vagy felszívódik. Egy dohányos személy tüdején az élete folyamán tipikus fekete foltok jelennek meg a kátrányszármazékoktól. |
Elváltozásokat tapasztal a bőrén?
Nem csak a nagyon sötét foltok, újonnan megjelenő vagy növekvő anyajegyek, hanem a bőrfelületen jelentkező egyéb színelváltozások, vérzés, csomók vagy pikkelyesedés is utalhatnak bőrrákra. Az ilyen jellegű elváltozások okát mihamarabb tisztázni kell!
Tovább Bővebben a bőrrákról
Ok nélküli fájdalmat tapasztal?
Minél idősebb az ember, annál több fájdalmat tapasztal, amit hajlamos nem komolyan venni. Ugyanakkor a fájdalom – különösen, ha bizonytalan eredetű – akár a rák előjele is lehet. Ez különösen igaz abban az esetben, ha nincs semmi különösebb magyarázat a fájdalmára, illetve ha az hosszabb ideje fennáll. Ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni, hogy a háttérben meghúzódó okot kivizsgálja!
Tovább Bővebben a leggyakoribb daganatok tüneteiről
Forrás: WEBBeteg
Cs. K., fordító; netdoktor.de
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia, belgyógyász, hematológus