A gyomorrák diagnosztizálása, szövődményei és kezelése

Dr. Kónya Judit
szerző: Dr. Kónya Judit, Dr. Holányi Péter - WEBBeteg összeállítás
aktualizálta: Dr. Balázs Anna frissítve:

Fizikális vizsgálattal csak ritkán diagnosztizálható a betegség, a legtöbb esetben endoszkópos vagy egyéb vizsgálatokra is szükség van.

A téma cikkei - Gyomorrák

3/1 A gyomorrák tünetei és rizikófaktorai
3/2 A gyomorrák típusai és stádiumai
3/3 A gyomorrák diagnosztizálása, szövődményei és kezelése

A gyomorrák diagnosztizálása

Fizikális vizsgálattal legtöbbször eltérés nem tapasztalható. Néha az orvos a hasi régió áttapintásával érzi a daganat jelenlétét, főleg sovány betegeknél. Vérvételre mindig sor kerül.

A gyomor belső felszínéről pontos képet ad az endoszkópos vizsgálat, más néven gyomortükrözés (gastroscopia). A vizsgálat közben a gyomorfalból szövettani feldolgozásra alkalmas minta nyerhető (biopszia), amely alapján laboratóriumi feldolgozást követően megszülethet a diagnózis.

Egyéb vizsgálatok is szükségesek, melyekkel megállapítható a tumor stádiuma. Ezek a következők: mellkas-röntgenfelvétel, hasi ultrahangvizsgálat, computertomographiás (CT), PET-CT, MR, illetve molekuláris diagnosztikai vizsgálatok. Időnként szükség lehet a pontos kiterjedés meghatározásához a hasüreg endoszkópos áttekintésére is.

A gyomorrák kezelése

Keratív kezelés: alapja a műtéti beavatkozás, a tumor minél pontosabb eltávolítása. A műtét során kiveszik a daganatos területet a hozzá tartozó nyirokcsomókkal együtt, majd helyreállítják a gyomor funkcióját. Amennyiben az operáló orvos úgy ítéli meg, eltávolításra kerülhetnek a szomszédos érintett szervek is, melyekre a daganat ráterjedt. Azon esetekben, ahol a daganat inoperábilisnak bizonyul, kemoterápiás kezelés és sugárterápia jön szóba - bizonyos betegeknél a műtét mellett is.

WEBBeteg diéták és tanácsok az egészséges élethez

Diétázni szeretne, de nem tudja, hogyan fogjon hozzá? Akkor a WEBBeteg diétás tanácsai segíteni fognak Önnek!

Mivel a műtét során eltávolítják a gyomor egy részét, a továbbiakban diétára van szükség, amit minden beteg esetében egyénileg kell meghatározni. Általánosságban elmondható, hogy a tejtermékek, a fűszeres és puffasztó ételek fogyasztása okoz gondot. A súlyvesztés elkerülése érdekében tanácsos naponta többször, 6-7 alkalommal étkezni, egyszerre kisebb adagokat. Ha a szilárd és folyékony táplálékok együttes fogyasztása hasmenéshez vezet, ezeket érdemes különválasztani.

Palliatív terápia: a megfelelő fájdalomcsillapítást és a tumor jelenlétéből adódó kellemetlen tünetek és szövődmények kezelését jelenti. A gyomor panaszokat okozó szűkülete esetén lézeres kezelésre, operációra vagy úgynevezett stent beültetésére lehet szükség.

A kezelési módot a tumor stádiumától függően választja meg az orvos.

Lehetséges szövődmények

Késői diagnózis esetén már a felismeréskor jelen lehetnek áttétek: a gyomorrákos betegek 70 százalékának már ekkor vannak nyirokcsomóáttétei. A vérárammal a daganat a májba, a tüdőbe, a csontokba és az agyba ad áttéteket, közvetlenül pedig a nyelőcsőre, a vékonybél kezdeti szakaszára, a hasnyálmirigyre, a vastagbélre terjedhet át, illetve szétszóródhat a hashártya mentén.

Mik a kilátásai a gyomordaganatos betegnek?

A gyomorrák prognózisát illetően az egyik döntő szempont a daganat növekedésének jellegzetessége, a tumor mélysége a szövetekben és a nyirokcsomó-, illetve távoli áttétek jelenléte. Ha korai stádiumban fedezik fel a gyomorrákot, akkor jól eltávolítható sebészi úton. A sikeres eltávolítást követően a korai gyomorrák 5 éves túlélési aránya meghaladja a 90%-ot, még nyirokcsomó áttétek jelenléte esetén is.

Az előrehaladott gyomorrákoknál az 5 éves túlélés nem éri el az elkeserítő 20%-ot sem. Továbbá lehet sugárkezelést alkalmazni, mely lehet gyógyulást eredményező vagy előrehaladott állapotban csak tüneteket enyhítő, gyógyulást nem eredményező típus. Nagy jelentőségű a kemoterápiás kezelési lehetőség is, mely eljárást különböző protokollok szerint alkalmaznak.

Mit lehet tenni a megelőzés érdekében?

Magyarországon jelenleg nincs szervezetten gyomordaganat szűrőprogram, ám ez nem azt jelenti, hogy itthon alacsony a gyomorcarcinoma előfordulása. Fontos, hogy Ön is odafigyeljen egészségére, és – akár a komolytalannak vélt gyomorbántalmaival is – még idejében keresse fel orvosát!

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szakértőink: Dr. Kónya Judit, Dr. Holányi Péter, Dr. Balázs Anna, Onkomplex
További forrás: Cs. K., fordító; yahoo.com

Cikkajánló

A gyomorrák tünetei és a veszélyeztettek

Dr. Kónya Judit, Dr. Tóth Sára Rebeka
Gyomorrák
Azokban a családokban, ahol előfordult már gyomorrák, illetve ismert hajlamosító tényezők állnak fenn, a panaszok fokozott figyelése, rendszeres orvosi ellenőrzés javasolt. Tekintse meg, hogy milyen tünetekre érdemes odafigyelni, illetve melyek azok a rizikófaktorok, amik veszélyt jelenthetnek.
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
Panoráma Poliklinika - Dr. Szőnyi Márta, klinikai onkológus
Oxygen Medical - Dr. Mármarosi István, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Szondy Klára

Dr. Szondy Klára

Onkológus, Pulmonológus

Budapest